- Учителю
- Інтегрований урок з природознавства Їстівні та отруйні гриби. Правила збирання грибів. Практичне заняття 'Розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками' (2 клас)
Інтегрований урок з природознавства Їстівні та отруйні гриби. Правила збирання грибів. Практичне заняття 'Розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками' (2 клас)
Тема: Гриби: їстівні та отруйні. Правила збирання грибів. Практичне заняття «Розпізнавання їстівних та отруйних грибів за малюнками».
Мета: формувати уявлення про гриби як царство живих організмів, формувати уявлення про ознаки грибів (різноманітність грибів у природі, будову, розмноження, класифікацію та значення грибів в природі і цінність їх для людей, охорону грибів, формування поняття їстівні гриби, отруйні гриби; розвивати вміння виявляти ознаки грибів; удосконалювати навички роботи з пластиліном; розвивати уміння передавати пропорційні особливості будови різних грибів; виховувати інтерес до природи.
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, шапочки із малюнками грибів, картки з буквами, виставка дитячих книжок про гриби, пластилін, дощечки для пластиліну.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Продзвенів і стих дзвінок,
Починається урок.
Будьте активні і уважні всі,
Сядьте рівненько на місця свої.
Створення ситуації успіху.
- Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на уроці?» одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку ви бачите на дошці.
(У - уважним, С - старанним, П - працьовитим, І - інформованим, Х - хорошим)
- Яке слово вийшло? УСПІХ.
- Що необхідно аби досягти успіхів? (Вчитися)
- Тож бажаю вам успіхів у навчальній діяльності!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Тестова робота.
Визначити багаторічні рослини:
а) дерева та кущі;
б) соняшник та огірки.
2. Насіння яких рослин розносить вітер:
а) жолудь і каштан;
б) кульбаба та клен.
3. Після цвітіння з квіток розвиваються:
а) плоди і насіння;
б) бруньки.
4. Насіння міститься:
а) в листках;
б) в плодах.
5. Плід маку містить:
а) одну насінину;
б) тисячі насінинок.
6. Як зберегти в домашніх умовах насіння квітів:
а) у паперових пакетиках;
б) у морозильній камері.
( а, б, а, б, б, а)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота над загадкою
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться ані трішки.
Ліс - улюблений їх край.
А як звуться, відгадай! (Гриби)
- Які слова допомогли назвати відгадку?
- Звісно, багато хто з вас знає не лише назви грибів, але й може відрізнити
різні гриби один від одного.
IV. Повідомлення теми уроку.
- То ж сформулюйте тему уроку у вигляді розповідного речення. (Тема нашого уроку - гриби).
Що ви знаєте про гриби? (Гриби ростуть у лісі, біля дерев та пеньків, є їстівні та отруйні гриби, гриби є їжею для деяких тварин, люди теж використовують гриби в їжу).
- Сьогодні ви розкажете, що вже знаєте про гриби, і дізнаєтесь чимало нового про них.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником (с. 45-48)
Перший місяць осені дарує нам багато грибів. Давайте помандруємо в осінній ліс закриваємо очі…Коли ви входите до нього, одразу відчуваєте запах грибів і починаєте уважніше дивитися під ноги, шукаючи саме їх. А звідки вони з'҆являються? Тривалий час правильної відповіді на це запитання не було, і це породжувало різні повір'я. Наприклад, вважалось, що раптова і рясна поява грибів на одному місці викликається ударом блискавки у землю або рясною росою. Деякі гриби виростають, утворюючи правильне коло, у центрі якого висихає трава. "Відьмачими кільцями" називали їх у давнину. Німці вважали, що у цих місцях танцювали відьми, скандинави - ознакою зачарованих скарбів, а голландці - місцем, де чорти збивали масло. Якщо осінь тепла і дощова, то їх у лісі сила-силенна: білі, підосичники, підберезники, рижики, хрящі, лисички.
(декламування віршів)
Зі своїх найперших днів
Це найбіліший із грибів.
По властивостях він цінний,
Лікар від хвороб відмінний. (Білий гриб)
Слизьку шапку одягнув,
І під деревом заснув...
З задоволенням збирають
І на зиму закривають. (Маслюк)
Обліпили всі пеньочки
Мами, тата, сини й дочки:
Наче нитки всі тоненькі,
Вишукані й чепурненькі. (Опеньки)
Ці грибочки невеличкі,
Із близнючок в них сестрички.
По лісах мандрують пішки,
Носять рижі босоніжки. (Лисички)
А це - ПОГАНКА блідолиця
Ще й препогана, як годиться.
Вона вам, дітки, не подружка,
Бо препогана з неї юшка.
Серед лісу, на полянці,
Виріс гриб в червоній шапці,
Білі плямочки він мав,
Хто ішов, його минав.
Нумо діти скажем хором,
Його звали ... МУХОМОРОМ!
- Розгляньте малюнки на с. 45. Які із цих грибів вам відомі?
- Розгляньте на малюнку на с. 46 добре всім відомий білий гриб. Покажіть плодове тіло гриба. З чого воно виростає? На що схожа грибниця? Яка головна частина кожного гриба? Де вона розташована в ґрунті і яке має значення?
- Чому збираючи гриби, не можна виривати гриб з грибниці?
- Запам'ятайте, гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів. Для багатьох грибів домівка - ліс.
- Які отруйні гриби ви знаєте?
- Розгляньте малюнки отруйних грибів на с. 47. Запам'ятайте їхні назви та ознаки.
- Як відрізнити отруйні гриби від їстівних? Наведіть приклади.
- Який гриб найнебезпечніший? Чому?
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Узагальнення та систематизація знань.
- Прочитайте і запам'ятайте пам'ятку грибнику.
- Дотримуйтеся цих правил, коли будете у лісі збирати гриби.
Візьміть собі за правило: не знаєш гриба - не бери до кошика. Не збирайте гриби поблизу автомобільних трас: там вони накопичують шкідливі речовини із вихлопних газів.
Робота в зошиті с. 16.
Метод «Знаємо - дізнаємось - дізнались».
Що ми знаємо?
Про що дізнаємось?
Про що дізнались?
- Ростуть у лісі, біля дерев;
- Їжа для тварин та людей;
- Бувають їстівними та отруйними.
- Різноманітність грибів;
- Будову грибів;
- Розмноження грибів;
- Значення грибів.
- Гриб складається з плодового тіла і грибниці;
- Гриби є їстівні та отруйні;
- Розмножуються частинками грибниці.
Гра «Так чи ні?»
-
Гриби - живі організми.
-
Грибниця міститься в шапці.
-
Гриби розмножуються спорами.
-
Мухомор, бліда поганка - отруйні гриби.
А які тільки смачні страви з грибів.
VІІІ . Робота з пластиліном.
1. Перегляд демонстраційного матеріалу.
- Подивіться уважно на зображення грибів. Одні з них - стрункі, мають досить тендітні ніжки та розлоги, наче парасольки чи тарілочки, капелюшки. У деяких - на ніжках спіднички. Інші, як, наприклад, білий гриб, виглядають міцними. Ніжки в них товсті, шапки круглі, схожі на половинку кулі. У третіх-капелюшки немов хвилясті. І, певна річ, у всіх шапочки і капелюшки різного кольору. Тому ми ліпитимемо грибочки з кольорового пластиліну. Отже, почнемо.
2. Послідовність трудових дій.
- Для кожного гриба, який ви захочете зліпити, приготуйте шматок пластиліну, користуйтеся при цьому стекою. Перед роботою завжди зігрівайте шматочок у долонях та розминайте його.Тоді він буде мʼяким. Ніжки грибів сточуйте спочатку у вигляді стовпчиків (думайте, які вони мають бути за товщиною). Далі працюйте пальцями, аби уточнити їх форму: подивіться, де ніжка вужча, а де ширша; де вона має заокруглення. Для капелюха скатайте кулю. А тепер з'єднаємо обидві частини гриба. Для цього знизу в капелюсі зробіть виїмку. Вставте туди ніжку і добре притисніть обидві частини одна до одної.
3. Виставка дитячих робіт.
ІХ . Підсумок уроку.
Наша мандрівка грибним лісом збігла до кінця. Я сподіваюся, що ви були уважними, спостережливими, і коли підете до осіннього лісу по гриби, то неодмінно використаєте ті знання, які ви отримали під час нашого уроку і привів нас до грибного урочища!