- Учителю
- Літературне читання. «Іван Франко «Лисичка і Журавель»
Літературне читання. «Іван Франко «Лисичка і Журавель»
2 клас
Тема: «Іван Франко «Лисичка і Журавель»».
Мета: ознайомити учнів із поняттям «літературна казка» , вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів;
розвивати зв'язне мовлення учнів, критичне мислення, увагу, уяву, збагачувати словниковий запас;
виховувати почуття товариськості, доброзичливого ставлення до людей, порядність.
Обладнання: картки з літерами, портрет Івана Франка, зображення Лисички і Журавля, ілюстрація до казки «Лисичка і Журавель», роздруковані прислів'я, презентація до уроку, мікрофон.
Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань.
Хід уроку
I. Організаційний етап.
Учитель: Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий
До нас гості завітали.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим : «Добрий день!»
II.Контроль знань учнів.
1.Мовна розминка
Поправляєм язички,
щоб не плутались значки.
Складання чистомовки
- Доповніть чистомовку римованими словами.
Жу - жу - жу - я з Оленкою ..(дружу),
іж - іж - іж - пиріжок на всіх..( розріж),
жи - жи - жи - маєш друга - ..(бережи),
жа - жа - жа - друг купив мені…( коржа).
2.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Сьогодні до нас на урок завітала чудова гостя. Її ім'я ви дізнаєтесь, коли складете слово з цих букв: К К З А А.
- Давайте правильно їх прочитаємо.
- Яке слово можна скласти з цих букв?(казка)
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому? (Бабуся, мама, диво, герої, добро, зло, фантастика)
3. Бесіда.
-А чи багато казок на світі?(Так. У кожного народу є свої казки. Ось на цій виставці деякі з них.)
- Давайте прочитаємо які казки є на першій поличці?(українські, російські…)
- А де можна познайомитися з цими казками?(У бібліотеці)
</<font face="Times New Roman, serif">-А в кого вдома є книжки з казками? Хто з вас пам'ятає , яку казку в дитинстві ви найбільше любили?(Відповіді дітей)
-Так. З перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали, розповідали бабусі і мами..
-А коли виникли ці казки?( Казки народилися у сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а складали й переказували один одному наші предки. Згодом ім'я автора забувалося .І тому ми їх називаємо народними казками)Вивішування назви полицы на виставці.
-А як ви думаєте, чи є такі казки, у яких відомі автори?(Є)
- Давайте подивимось на другу поличку нашої виставки. Прочитаємо(1 учень)
-А може хтось уже і читав казки цих авторів? (Відповіді дітей)
- Автори цих казок відомі, тому такі казки називають літературними, або авторськими. (Вивішування назви полички на виставці.)
- Діти, а чому ми любимо слухати ,читати народні і літературні казки, дивитися їх по телевізору?(Бо вони цікаві)
III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів.
-А чи навчають чомусь вони нас?( Так, діти, казки захоплюють нас своїми чудесами, фантастикою. а ще мудрістю, адже навчають нас доброти, порядності, сміливості.)
Оголошення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературними казками. У нашому підручнику їм присвячено цілий розділ, який називається «Казковий дивосвіт». В ньому зібрано літературні казки, які були написані у різні часи і різними авторами. Ми будемо ознайомлюватись з новими казками, читати їх в особах. Відкрийте зміст і прочитайте, казки яких письменників ми будемо читати в цьому розділі.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
- Відкриваємо книжку на сторінці 105. Ще раз прочитаємо як називається розділ.
- Прочитайте пояснення до розділу .(1 учень)
- То яку першу казку будемо читати?(«Лисичка і Журавель»)
- Що ви знаєте про Лисичку, її повадки, поведінку?(Демонстрація малюнка)
- А хто такий Журавель? (Демонстрація малюнка)
2. Біографічні відомості про І.Я. Франка.
- Казку «Лисичка і Журавель» написав відомий український письменник Іван Франко.(Портрет). Любов до казки він виніс ще з раннього дитинства. Мов зачарований слухав малий Іванко цікаві казки про тварин, які розповідала йому мама. Письменник написав близько 50 казок. Одну з найкращих своїх збірок назвав «Коли ще звірі говорили». Відомі казки «Фарбований лис», «Лисичка кума», «Ріпка»(Виставка).
- Оскільки Іван Франко жив і творив давно(більше 100 років тому),то в його творах зустрічаються слова, які нам не зовсім зрозумілі.
3.Словникова робота.
Заприятелювали-потоваришували,були у дружніх стосунках
Прошений (обід) - званий
Призволяйся-пригощайся,їж
Встромлює - засовує
Випорожнив(глечика)- все з'їв
Зареклася-дала обіцянку не робити чогось
Пісним голосом - незадоволеним, невеселим, байдужим
Облизня спіймавши - залишитися ні з чим, нічого не отримати
(Слова читає спочатку вчитель, тоді - учні хором)
4.Фізхвилинка.
Настав час для відпочинку,
Проведем фізкультхвилинку.
Рано - вранці сонце встало
І проміння всім послало.
Сонце в спини припікає,
Лиски з нірок вибігають
І під сонечком стрибають.
Дмухнув вітер - лиски сіли,
Бо страшенний вітер збив їх.
Піднялися, тихо встали,
Мило з нами танцювали.
Будемо ми всі сідати
Й далі плідно працювати.
5. Читання казки вчителем.
-Я зараз прочитаю казку. Уважно слухайте. Зверніть увагу на темп читання і інтонацію.
V.Первинна перевірка засвоєння знань.
1. Перевірка сприймання змісту казки.
- Який темп читання?(повільний).
-А чи змінювався голос , коли я читала слова Лисички і Журавля?
- А для чого ми міняємо інтонацію?(щоб точніше передати образи Лисички і Журавля)
- Як треба читати слова Лисички?(улесливо, хитрувато)
- Журавля?(спокійно, впевнено)
2.Читання казки дітьми в особах.
-
Читаємо казку в особах. Звертайте увагу на інтонацію і темп читання.
-
Скільки дійових осіб у цій казці?(двоє)
-
Хто, крім Журавля і Лисиці, представлений у творі?(автор)
-
Слухайте, слідкуйте і після читання дасте відповіді на таке запитання:
-
Чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?
-
Слова Лисички читатиме…, слова Журавля…,автор…(Продовжують…)
-
То чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?( Ілюстрація).
-
- Чому?
VI. Первинне закріплення знань.
1.Характеристика дійових осіб.
-
Проаналізуємо їх поступки.
-
Доберіть слова, які характеризують Лисичку. Яка вона? (Підступна, хитра, улеслива, нещира).
-
Доберіть слова, які характеризують Журавля (Добрий, довірливий, щирий, чемний, безкорисливий).
-
Так чи змогли потоваришувати Лисичка і Журавель?(Ні, у них різні особливості характеру. Лисичка хотіла перехитрити Журавля в свою користь). А чи можна товаришувати з тими, хто хоче від дружби мати користь?
-
А між людьми бувають такі стосунки? Між дітьми? Чи є таке , що хтось хоче видурити цукерки, ласощі під виглядом друга?
-
( Відповіді дітей)
-
Здавна наш народ цінує справжню, безкорисливу дружбу й засуджує нещирість у дружбі. Тому про дружбу складено багато віршів, пісень, оповідань, казок.
2. Фізхвилинка
Прилетіли журавлі
(помахати руками, як крилами)
І великі, і малі (руки вгору, руки вниз)
Сіли собі на ріллі, (присісти)
Заспівали: "Тра-ра-рі" (встати)
Де журавка ходила -
(ходьба з високим підніманням стегна)
Там пшениця родила,
Де журавель походив -
Там ячмінь уродив
VII. Контроль та самоперевірка знань.
1.Інсценізація казки «Лисичка і Журавель»
- Казки відрізняються від оповідань, віршів тим, що їх легко інсценізувати. Що це означає?(Відповіді дітей)
- Але щоб гарно інсценізувати казку, треба розуміти і знати її зміст.
- Як Лисичка запрошувала Журавля в гості?
-
- Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя?
-
- Як Журавель почувався в гостях у Лисички?
-
- Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
-
Яку посудину обрав Журавлик?
-
Чи залишилась Лисичка задоволеною частуванням? Чому?
-
У нашому класі теж є маленькі артисти, які можуть зіграти ролі Лисички і Журавля. Уявіть, що ви глядачі в театрі . Уважно дивіться і слухайте.(Гра акторів. Аплодисменти).
-
Чи справедливо поступив Журавель по відношенню до Лисички?(Справедливо.)
-
Чи справжніми друзями були?(Ні)
2.Робота в групах.
-У цих конвертах завдання для груп. Складіть прислів'я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.
Друзі пізнаються в біді.
Як посолиш, так і їстимеш.
Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.
Яке частування, таке й дякування.
Не роби іншому того, чого сам не любиш.
Одна бджола мало меду наносить.
-А якої групи прислів'я найбільш вдало підходить до змісту нашої казки? Чому всі три?(Так, бо вони показують відношення один до одного)
VIII.Підведення підсумків, рефлексія.
1.Вправа «Мікрофон»
-
Чого навчає нас казка «Лисичка і Журавель»?(Потрібно бути добрим, товариським, не скупим. Не роби іншому того, чого сам не любиш! )
-
Якщо ви запросили когось до себе в гості, як слід себе поводити?
-
Хто запам'ятав, як називаються казки, у яких є автор?
-
Хто автор цієї казки?(Розширити свої знання про нього вам допоможе стаття, яку ви обов'язково прочитаєте вдома на ст.107)
-
Діти, а чи сподобався вам наш урок?І мені сподобалось як ви працювали, тому з задоволенням ставлю такі оцінки…
IX. Інформація про домашнє завдання.
1) Читати казку в особах.
2) Прочитати статтю про І. Франка .
2)Намалювати малюнки до казки(за бажанням)
- Читайте і слухайте, вивчайте і переказуйте казки. Нехай вони ідуть по світу, нехай живуть серед нас і вчать, як треба по правді жити.