- Учителю
- Көктем сәні. Заттың сынын білдіретін сөздер
Көктем сәні. Заттың сынын білдіретін сөздер
Сабақ: Күні:
Сынып: 1 «А»
Пән: сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Көктем сәні. Заттың сынын білдіретін сөздер.
Сабақтың мақсаты: Көктем сәні туралы түсінік беру, мәтіндегі негізгі ойды түсінуге жетелеу, заттың сынын білдіретін сөздерді таба білуге үйрету, логикалық ойын, сөздік қоры мен сөйлеу тілін топтық жұмыс арқылы коммуникативтік қабілетін дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Формасы: топтық жұмыс, жеке-дара
Сабақтың көрнекілігі: сюжетті суреттер, ойын.
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ- жауап, өз бетінше жұмыс.
Сабақтың барысы:
Сабақтың сатылары
Стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І Қызығу-
шылығын
арттыру
ІІ Мағынасын
ажырату
ІІІ Ой
толғаныс
Психологиялық дайындық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Ой қозғау
Оқулықпен жұмыс
Дәптермен
жұмыс
Сергіту сәті
Танымдық тапсырмалар
Суретпен жұмыс
Үйге тапсырма
Бағалау:
Сабаққа дайындау
Әрбір адам?
Әрбір сабақ?
Әрбір ісің?
Әрбір сөзің?
Олай болса, балалар бүгінгі сабағымызды бастаймыз, әрбір ісімізге мұқият болайық
Үй тапсырмасын сұрақ-жауап арқылы тексеру
«1.Төменде берілген сөздерді заттың сынын білдіретін сөздермен толықтыру.
... доп, ... қыз, ... гүл,
... сағат, ... алма, ... сақал
Тақтаға «Көктем» деген сөзді ілемін Топтастыр әдісі.
(Оқушы өз ойын айтады)
-
Балалар, көктем деген сөзді естігенде қөз алдымызға не елестейді?
Көктем туралы қандай өлең білесіңдер?
Ертегіні мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
Топқа берген грамматикалық тапсырмаларды дәптерге жазу.
Түсі қандай? Дидактикалық ойын.
Сөздік жұмысы:
Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық,
Бір отырып, бір тұрып,
Біз демалып алайық.
Ойынның аты: «Сиқырлы зат».
Шығармашылық диктант.
Бүгінгі сабақ бойынша оқушылар өз ойларын айтып,ой қорытындысын жасайды
Мадақтау
Хормен.
Туысым, досым, жұрағат.
Үйрену, ұғу, ұлағат.
Тірлік, тірек, адамдық.
Шындық, бірлік, адалдық.
Топпен жұмыс.
І-білімдер тобына тапсырма
( сұрақ-жауап).
1.Алтын шеттеуік деген не?
2. Шеттеуіктің неше түрі бар?
ІІ-алғырлар тобына тапсырма
1.Әкесі балаларына не әкелді?
2. Шешесі қалай бөлім берді.
ІІІ-тапқырлар тобына тапсырма
1.Атасы не деді?
2. Алтын шеттеуік пен қара шеттеуіктің қандай айырмашылғы қандай?
- Сонымен заттың сынын білдіретін сөздер туралы ойымызды жинақтап, сызбаға түсірейік.
Заттың сынын білдіретін сөздер.
Қандай? деген сұраққа жауап береді.
Ол заттың сынын, түрін, түсін білдіреді.
2.Сұрақ-жауап.
1.Жыл мезгілдері нешеге бөлінеді?
2.Қазір қай мезгіл? (Айларын ата?)
3.Келесі қай мезгіл болады?
4.Көктем туралы не білеміз?
Ертегі бойынша сұрақтар:
- Арыстан аңдарға қандай сұрақ қойды?
- Аңдар арыстанның сұрағына қалай жауап берді?
- Сеніңше, көктем сәні неде?
- Аңдар бұлғынның сөзіне неге риза болды?
- Қарамен жазылған сөздер нені білдіреді?
кешеуілдеп - кешігіп
жар салдыр - хабарла
жігер - күш-қуат
іркіліп - тоқтап
оқты көзін - жақтырмай қарау
Білімді тиянақтауға арналған оқулықтан тыс грамматикалық тапсырмалар.
І топ
1-тапсырма.
Балалар бірнеше сөйлемдер жазады.
Маржан сабақты жақсы оқиды. Ол сыныптың үлгілі оқушысы. Маржан кітаптарын ұқыпты ұстайды.
Сөйлемдерден заттың сынын білдіретін сөздерді табыңдар.
ІІ топ
2-тапсырма.
Сәйкестендіру тесті.
Төменде берілген сөздердің сынын білдіретін тиісті сөздерін сәйкестендіру.
Ыстық қар
Тәтті тау
Биік алма
Ақ жаз
Ітоп
Қызыл көзі жанса,
Мейлі көлік жоқта.
Қатып қалған жанша,
Қыбыр етпе тоқта!
Өлеңді жатта және заттың сынын білдіретін сөздерді табыңдар
Ойынның шарты: Балалар үш топқа бөлінеді. Сандықтың ішінде белгісіз заттың сынын білдіретін сөздер жазылған карточкалар беріледі. Қай топ жеңімпаз болып есептеледі.
1. .........- аппақ, суық (қар)
2. ......... - түзу, ұзын (ағаш)
3. .......... - жыртқыш, қорқау
4. ........... - домалақ, тәтті, қызыл (алма)
Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құра
Айнұр, қызыл, алды, көйлек.
Жасыл желек
Хош иіс
Мөлдір су Көктем сәні
Ашық аспан
Салқын самал
Рөлге бөліп оқу.
Әр тапсырмаға 5 ұпайдан беріледі. «Өзін-өзі бағалау» парағы бойынша оқушылар әр тапсырмаға ұпай қою арқылы өзін-өзі бағалайды.
Павлодар қаласының №33 жалпы орта білім
беру мектебінің бастауыш
сынып мұғалімі: Олжаева М.О.