7


  • Учителю
  • Сөз құрамына-грамматикалықмағынасына қарай талдау

Сөз құрамына-грамматикалықмағынасына қарай талдау

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сынып: 3-сынып /2-сағат/.

</ Сабақтың тақырыбы: «Сөз құрамына - грамматикалық мағанасына қарай талдау.»

Мақсаты:Оқушылардың сөз құрамының грамматикалық мағанасына қарай талдау түрімен тагыстыру.;

Сөздердің айтылу жолдарын,тасымал,екпінді дұрыс көрсете білуге, буын және дыбыс үндестігіне басты назар аударту;

Қызығушылығын арттыру,;

Көрнекіліктер: плакаттар,суреттер,таратпа материалдар,т.б.

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап,түсіндіру.

Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Өткенді қайталау.

ІІІ.Жаңа сабақ.





Кіріспе бөлім









1. Айтылу,жасалу,жазылу жолдарына :

жуан, жіңішке, аралас буынды

сөздер





2.Буын:

А) ашық (а.б)

ә) тұйық (т.б.)

б) бітеу (б.б.)





3. Тасымал.

4. Екпін.

5. Буын үндестігі

6. Дыбыс үндестігі:

А) ілгерінді ықпал( )

ә) кейінді ықпал ( )

б)тоғыспалы ықпал (









Тақтаға бір оқушы шығып,мұғалім берген сөзді талдай бастайды,ал қалған оқушыларға дәл сол сөз бір-бір параққа мұғалім дайындап әкелген тапсырманы тақтадағы оқушымен бірге талдай отырып,орындайды.





Мысалы: Әдепті-деген сөзді сатылай кешенді талдау.

















































1. Айтылу,жасалу,жазылу жолдарына :

жіңішке буынды сөз.





2.Буын:

А) ашық (а.б)





3. Тасымал.

«1» рет.

А) әдеп-ті.

4. Екпін.

Әдепті. «ә»

5. Буын үндестігі

Жіңішке буынды.

6. Дыбыс үндестігі:

А) ілгерінді ықпал( ).









Міне,осылай біртіндеп түсіндіре отырып,оқушылардың жалпы грамматикалық үлгерімін жақсартуға әбден болады.

Үйге:оқу құралына байланысты өздері таңдаған сөз бойынша талдап,дайындап келеді.





...............................................................................................................................................

Оқушыларымның сатылай кешенді талдау ұнағаны соншалықты төрт жолды өлеңдерінде арнады.

Грамматика бар сенің сан қызық жаңалығың,

Үйренуден біз жалықпай,талмаймыз.

Болсақ егер ең сауатты оқушы,

Ол да сенің арқаң деп біл.

Ал,сатылай кешенді талдауды былай өздеріне қарай сөз жұмбақ қып шешіп алды.

С-саналы, К -келешегіміз

А-азамат, Е - ертеніміз

Т-тәртіпті, Ш -шыныққан

Ы-ырысты, Е -елдің

Л-лайықты, Н -намысты

А-арманшыл, Д -достықты

Й-инабатты «й». І-ізденгіш ұрпақпыз деп өздеріне баға бере алатын азамат,тұлға бар екені,сонымен қатар қызығушылығы үйірмеге деген























 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал