- Учителю
- 'Мекен ортасына бейімділігі' тақырыбында дүниетану пәнінен сабақ жоспары (3 класс)
'Мекен ортасына бейімділігі' тақырыбында дүниетану пәнінен сабақ жоспары (3 класс)
Тақырыбы: Мекен ортасына бейімділігі
Мақсаты: жануарлар өз тіршілігіне қолайлы жағдайлары бар жерлерде мекендейтінін түсіндіру.
Міндеттері: оқушыларға жануарлар алуан түрлі ортада тіршілік ететінін ұғындыру.
Оқушылардың танымдық қабілеттерін,ойларын дамыту,шығармашылық ізденіске бағыт беру.Табиғатты қорғауға, табиғатқа деген көзқарасын арттыруға тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақ
Әдісі: түсіндіру, топтастыру, сұрақ - жауап.
Көрнекілігі: жануарлардың суреттері, интерактивті тақта, буклеттер.
Пәнаралық байланыс: музыка, қазақ тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Қоршаған орта, табиғат
Жануар, өсімдік, адамзат
Сүю, қорғау - парасат
Білейік мұны жамағат.
ІІ. Өткенді қайталау
-
Балалар, біз өткен сабақта нелер туралы айттық? (жануарлар)
-
Дұрыс. Қазір біз бір ойын ойнап жіберейік. Әр партаға бір конверттен таратылады.Әрқайсысында бір топ жануарлардың суреттері бар.Сендер топ атауын дұрыс тауып, ол туралы білетіндеріңді айтып бересіңдер.(Әр партаға суреттер салынған конверттер таратылады.Суреттердегі жануарлар тобының аты аталып, оқушылардың ол туралы білетндері тыңдалады)
Слайд. Өткен материалды қорытындылау
Құстар
Сүтқоректілер Жәндіктер
ЖАНУАРЛАР
Бауырмен жорғалаушылар Балықтар
Қосмекенділер
ІІІ. Жаңа сабақ
Жаңа сабақты баяндау
-Балалар, біз бүгін жануарлардың тіршілік ортасы, соның ішінде мекен ортасына беімділігі туралы әңгімелейміз. ( Слайд)
Өсімдіктер сияқты жануарлар да алуан түрлі ортада - суда, құрлықта, топырақ арасында тіршілік етеді.
Слайд. Жануарлар тіршілік ортасы
СУ ҚҰРЛЫҚ ТОПЫРАҚ
Қай ортада болсын ондағы өлі, тірі табиғаттың жағдайлары әртірлі.Жануарлар
Өз тіршілігіне қолайлы жағдайлар бар жерлерде мекендейді.
Мысалы: камбала (слайд) деген балық теңізде тіршілік етеді.Ол өзіне қажетті қоректі теңіз түбінен табады, сондықтан су бетіне көтерілмейді.
Тиін (слайд) - құрлықта мекен етуге бейімделген.Бірақ ол құрлықтың кез келген жерінде( шөл, шөлейт) айталық ағашы жоқ жазық жерді таңдамайды.Тек өзіне бүр, саңырауқұлақ сияқты қорек табылатын (жерде) ағаштарды тіршілік етеді.
Мысалы:ұзын мойынды құсчтар (қаз, аққу, үйрек) ( слайд) судан қорек тауыж жеуге машықтанған. Аяқтарындағы бармақ арасындағы жалғасып тұрған тері суда жақсы жүзуге көмектеседі. Ұзын да жалпақ тұмсығы аулаған азығын ұстап жеуге қолайлы.
Бейімдікті жануарлардың сыртқы дене пішінінен, құрылысынан, тағы да басқа белгілерінен байқауға болады.
(Слайд) Жануарлар өздеріне қолайлы жерде тіршілік етуін мекен ортасы деп атайды.
Жер бетіндегі сансыз көп жануарлар түрлерінің өзіндік ерекшелігі бар.
ІҮ. Сергіту сәті
Ү. Оқулықпен жұмыс
1. Мәтінді тізбектеп оқыту.
2. 144 беттегі суретпен жұмыс.
- Жануарлардың мекен ортасы туралы айтып беріңдер.Олар тіршілік ортасына қалай бейімделген?
( Ақкіс, қоян, қарға, шіл)
ҮІ. Дәптермен жұмыс
-
Жануарлардың мекен ортасы деген не?
-
Олар қай ортада тіршілік етеді?
Дәптерге берілген орта жануарларын жазыңдар.
І қатарға - су
ІІ қатарға - құрлық
(Оқушылар жауаптары тыңдалады)
ҮІІ. Бекіту
Суреттегі жануарларды мекен ету ортасына қарай біріктіру ( 145 бет 2 тапсырма)
ҮІІІ. Қортындылау
-
Балалар, бүгінгі сабақта не білдік?
ІХ. Үйге тапсырма
«Мекен ортасына бейімділігі» мәтінін оқу, мазмұндау. 143 - 145 бет
Х. Бағалау
«5» «4» «3»
Қыран құс тиін балық