- Учителю
- Урок природознавства 'Ґрунти рідного краю' (4 клас)
Урок природознавства 'Ґрунти рідного краю' (4 клас)
Тема: Ґрунти рідного краю.
Мета: продовжувати формувати в учнів поняття ґрунт; ознайомити із видами ґрунтів, їх властивостями та із значенням ґрунту в природі і житті людини; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник дзвонить, не стихає,
Школярів усіх скликає:
- Гей, до класу поспішайте
На місця свої сідайте -
І урок розпочинайте.
Прочитайте девіз нашого уроку:
Не просто слухати а чути,
Не просто дивитися, а бачити,
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Тестування
-
Яким приладом вимірюють температуру повітря:
а) барометром;
б) термометром;
в) флюгером
2. Для визначення напряму вітру є прилад:
а) флюгер;
б) компас;
в) термометр
3. Тверда речовина чорного кольору, крихка, важча за воду, горить яскравим полум'ям, виділяє багато тепла:
а) торф;
б) кам'яне вугілля;
в) нафта
4. Тверда речовина бурого кольору, без запаху, легша за воду, але вбирає її, не розчиняється у воді, горить тьмяно, виділяє тепло:
а) залізна руда;
б) нафта;
в) торф
5. У шахтах видобувають:
а) кам'яне і буре вугілля;
б) глину і пісок;
в) граніт, вапняк
6. За допомогою свердловин видобувають:
а) сіль;
б) золото;
в) природний газ і нафту.
( б, а, б, в, а, в)
IIІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Слайд 1
До нас завітав невідомий герой. Хто його впізнав ? ( Лісовик ).
- Діти, я вам приніс невеличку коробочку. А що саме в ній ви дізнаєтесь тоді , коли дасте відповідь на мої питання .
- У що треба кинути зернятко, щоб з нього виросла рослина ?
- А куди посадити жолудь ? - Може в асфальт ?
Отже здогадались що саме приніс у коробці Лісовик. ( грудочку землі ).
-
Справді,щоб виросла рослина , потрібна родюча земля, або ґрунт .
Слайд 2
-
Що вирощують люди на городах ? У полі ? В садах?
Слайд 3, 4 , 5
- Сьогодні ми почнемо вивчати тему «Ґрунт», з'ясуємо основні властивості ґрунту, ознайомимося із значенням, складом ґрунту та яку роль відіграє для життя рослин, тварин і людей.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя.
Навесні чи восени люди перекопують землю, якщо придивитися до верхнього шару то побачимо, що він темний і пухкий. Саме на ньому ростуть рослини.
Слайд 6 ( Розріз землі . )
Цей верхній пухкий чорний шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.
-
Практична частина.
Проведення дослідів.
Дослід 1 .
-
Вкиньте грудочку ґрунту у воду. Що виходить з неї? ( Повітря ).
Дослід 2.
- Грудочку землі промочити серветкою. - Що ви помітили? ( Вода.)
Нагріватимемо ґрунт на вогні, тримаючи над ним холодне скло. Спостерігай, як на склі з'являються краплини води. ( Вода.)
Дослід 3.
Продовжимо нагрівати ґрунт. Спостерігай: над ним з'являється димок. Відчувається запах паленого перегною. Порівняй колір ґрунту до прожарювання і після нього. Як він змінився? ( Перегній.)
Дослід 4.
Прожарений ґрунт покладемо у склянку з водою і розмішаємо. Поставимо на деякий час, щоб вода відстоялася і стала прозорою. Спостерігай: на дно склянки осяде шар піску, а над ним буде шар глини. Порівняй їх за кольором.
Дослід 5.
У вогнетривку чашку наллємо зі склянки трохи відстояної води і нагріватимемо її до повного випаровування. На дні чашки залишилося трохи білої речовини. Це мінеральні солі. Вони були в ґрунті. Потім розчинилися у воді. Після випаровування води перетворилися на маленькі кристали (Мінеральні солі.)
Висновок: До складу ґрунту входять повітря, вода, пісок, глина, мінеральні солі,перегній.
IV. Фізкультхвилинка
V. Закріплення вивченого.
Робота з підручником.
с. 150 - 151
Слайд 7 (Чорнозем)
Слайд 8 ( Піщаний)
Слайд 9 ( Глинистий)
Слайд 10 ( оранка, боронування)
Слайд 11 ( Мешканці ґрунтів) Розгадування загадок.
Слайд 12 (Охорона і захист ґрунтів)
VII. Узагальнення та систематизація знань
По вертикалі:
1) Одна із складових частин ґрунту. (Пісок)
2) Верхній шар землі, на якому зростають рослини. (Ґрунт)
3) Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).
4) Що ви виявите у ґрунті, коли кинете його грудочку в складку з водою? (Повітря)
По горизонталі:
1) Рослинні і тваринні рештки, що перегнили. (Перегній)
5) Рідина, що входить до складу ґрунту. (Вода)
6) Головна ознака ґрунту. (Родючість)
YІ. Підсумок уроку.
-
Що таке ґрунт?
- З чого складається ґрунт?
- Для яких тварин ґрунт є домівкою ?