7


Ана тілі Балапан қанат қақты

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Әдебиеттік оқу

Уақыты.

30.11.2016ж

Кабинет:

201

Мұғалім:

Нуртлеуова Ж

Сабақтың атауы

М.Жұмабаев. Балапан қанат қақты

Мақсаты

1.Мағжан Жұмабаевпен таныстыру. Оқушыларды мәтінді түсініп оқуға және оқыған мәтінді суретпен байланыстырып сөйлеуге үйрету. Оқиғаны өз бетімен жалғастыру дағдыларын қалыптастыру.Оқудың түрлерін қолдана отырып, өз тілдерінде көркем, әсерлі сөздерді пайдалана алу дағдыларын дамыту. Сөздік қорларын, тіл байлықтарын арттыру, табиғатты аялауға, құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі: М.Жұмабаевтың суреті, мәтін мазмұнына сәйкес келтірілген суреттер. ( балапан, қыс т/б)

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс.

Пәнаралық байланыс: дүниетану, бейнелеу, қазақ тілі, еңбекке баулу.

Күтілетін нәтиже



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

+Психологиялық ахуал

(2 минут)

Нан қоқымын шашпаңдар ,

Жерде жатса баспаңдар .

Теріп алып қастерлеп ,

Торғайларға тастаңдар .

Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

Үй тапсырмасы

(5 минут)

Суретпен жұмыс:

Ана тілі Балапан қанат қақты

  • Суретте қай жыл мезгілі бейнеленген?

  • Оны неден байқадың?

  • Балалар біз қардан не жасаймыз?

  • Олай болса біз сыныпта аққала жасайық. Бұзылған аққала берілген. Аққаланы құрастыру үшін әр бөлшегінде сұрақтар бар. Сол сұрақтарға жауап беріп аққала құрастырамыз.

1. Жұмбақ: Қыста ғана болады

Ұстасаң қолың тоңады ? (қар)

2.Міржақып Дулатов қай өңірде дүниеге келген? (Қостанай)

3.Қалын қардан не көрінбейді?

4.Үй жануарлары қайда өмір сүреді?

5.Адамдардың, өздері қалай суықтан қорғанады?

6.Жылқышылар қайда жүреді? Неден қорқады?

Оқушылар үйге берілген тапсырманың мазмұнын айтады, сұрақтарға жауап береді?

Қызығушылықты ояту

(5 минут)

Дәптермен жұмыс: Жаңылтпашты жаңылмай айту.





Ана тілі Балапан қанат қақты

1893 жылы қазіргі Солтүстік Қазақстан облысы, Булаев ауданы, «Молодежный» совхозында (қазір М.Жұмабаев атында) дүниеге келген.

1938 жылы 19 наурызда халық жауы деген жала жабылып нақақтан атылды.





А)





Ана тілі Балапан қанат қақты

Жұмбақ жасыру арқылы, мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Ақ сарайды талқандап,

Шықты біреу қалтаңдап.

(жұмыртқа)

Мұғалім: - Оқушылар, жұмыртқа жарылып жатыр екен. Бұдан не шығатынын білесіңдер ме?

Оқушылар: - Балапан шығады.

Жұмыртқадан балапан шығады. (Видео)

Мұғалім: Балалар сендер балапан туралы өлең білесіңдер ме? ( әр топ балапан туралы өлеңін айтады)

Балапан:

  • Үрпек сары балапан,

Мен боламын балақан.

Келдім сізге қонаққа,

Соқшы кәне, алақан!

  • «Шеп, шеп, шөжелерім»

    Көк шалғында жайылым бар,

    Тез келіңдер жайылыңдар,

    Әлі - ақ, өсіп толарсыңдар,

    Ақ тауықтай боларсыңдар





  • Сары түсті балапан

    Өзін сондай ұнатам

    Қанаттарын қағады.

    Қауырсынын тарады.

    Шашсам болды бидайды

    Жылдам жинап алады..

Жаңа сабаққа деген қызығушылықтары оянып,ерекше ынтамен кіріседі





















































































































Дәптерге күннің жадын, тақырыбын, жаңылтпашты жазады.

Мағынаны тану

Міне біз бүгін Мағжан Жұмабаевтың әңгімесінде қыстап қалған балапан жайында оқимыз.

А) Балапан қанат қақты.

1. 4-топқа мәтінді өз бетінше оқыту.

Ана тілі Балапан қанат қақты

2.3-4 оқушы өз бетінше мәтінді жалғастыру.

Ә)Суретпен жұмыс.

1- топ:

- Жылдың қай мезгілі бейнеленген ?Не көріп тұрсыңдар?

2-топ:

Балапан неге жылы жаққа кете алмады?

3-топ:

- Суреттегі балапанның қимылын, іс-әрекетін сипаттап бер.

4-топ:

- Балапан қандай еді? (Жас, қанаты әлі жетіліп үлгермеген еді.)

Сонымен оқушылар, бұл сұрақтарға жауап беру арқылы не түсіндіңдер?

Мәтінді оқыту.

Сұрақтарға жауап беру.

Сергіту сәті

«Шөжелерім» әуенімен қимыл-қозғалыс жасау

Ой сергітеді, шаршағандары басылады.

Ой толғаныс

Топтық жұмыс.

б) 1-топ. «Анасын тап»(Үйрек пен тауықтың адасып қалған балапандарын анасын табуға көмектесу)

2-топ «Үй құстары мен дала құстарын ажырату»(Үй құстары мен дала құстарын ажыратып орналастыру)

3-топ Шығармашылық тапсырма. Құстар туралы жалпы не білеміз?

адамға дос сабақ оқиды зиянды құрттарды жояды

ән салады Құстар билейді егінге пайдасы

көп пайдалы секіреді киінеді

4-топ Балапан туралы өлең құрастыру.

Үйге кірші ………….. (торғайым )

Мен аяздан …………. (қорғайын)

Жем шашамын, ……… (жегейсің)

Үйшік жасап …………. (берейін)

Салыстыру

Анасы мен баласының суреті. Құспен бала балапанының суреті



В) Жаңа тақырыпты бекіту.

Суретпен жұмыс

Тапсырма

дұрыс

дұрыс емес

1

Мағжан Жұмабаев суретші





2

Балапан орманға пана іздеп барды





3

Жылы жаққа тауық, қаз, балапан ұшып кетеді.





4

Мәтін суыққа шыдай алмаған балапан туралы.





5

Мағжан Жұмабаев ақын, жазушы





Анасы мен баласының суреті. Құспен бала балапанының суреті

  • Құстарға көмек беру керек пе?Кім көмектесу керек?

Балалардың жауабы

1.Ұя жасап беру керек.

2. Жұмыртқасын түсіп қалса көтеріп қою керек.

3. Рогаткамен атпау керек

  • Сонымен, балалар, біздің балапан жалғыз емес екен ,оларға көмектесетін сендер бар екенсіңдер.

  • Әңгіме ұнады ма?

Үйге тапсырма

Оқу, мазмұндау .

Күнделіктеріне жазып алады

Бағалау

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Смайлик түстерімен бағалау.

Қызыл түс - 5

Жасыл түс - 4

Сары түс - 3









Оқушылар тапсырмалар бойынша жинаған смайликтерді санайды.



























































































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал