- Учителю
- Урок на тему: Б.Момышұлы.Ұшқан ұя
Урок на тему: Б.Момышұлы.Ұшқан ұя
Сабақтың тақырыбы: Б.Момышұлы «Ұшқан ұя»
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» атты өлеңімен таныстыру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Оқушыларға Б.Момышұлы «Ұшқан ұя» атты мәтінімен таныстыра отырып, жеті ата туралы түсініктерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөйлеу мәнерін, жан-жақтылығын, шығармашылық қабілетін арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дұрыс әрі түсінікті етіп оқуын, үлкендерді сыйлап, құрметтеуін дұрыстап қадағалап, оларды ізеттілікке, адамгершілікке тәрбиелеу.
Саб.қолд.әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, әңгімелеу, сұрақ-жауап, шығармашылық жұмыс, СТО.
Саб.көрнекілігі: Слайд, суреттер, нақыл сөздер, ребус.
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
-Амандасу:
-Түгендеу:
-Назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Психологиялық дайындық.
Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын!
Күлші қәне досым
Бүгінгі күн міне
Сәттілікке толсын.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
М: Үйге берілген тапсырманытексеру.126 бет оқып, түсінік айту. Өз қалауымен бір адамға хат жазып келу.
Өткен сабақтағы оқушылардың білгісі келген сқрақтары:
1) Хаттың тағы қандай түрлері бар: ашық хат, интернет, ватсап. В контакт, смс,ммс..
2) Ы.Алтынсариннің тағы қандай шығармалары бар? «Өзен», «Бір уыс мақта», «Әке мен бала» т,б.
IV. Өткен тақырыпты бекіту.
М: -Ы.Алтынсарин кім?
-Хат дегеніміз не?
-Сөйлеудің қай түріне жатады?
-Хатты не үшін пайданамыз?
V. Жаңа сабақ меңгерту:
Қызығушылығын ояту
М: -Балалар, Ұлы Отан соғысы жайында не білесіңдер?
-Оған қатысқан қандай батыр, ержүрек аға-апаларымызды білесіңдер?
Оқулықпен жұмыс:
-Түсініп оқу.
-Мазмұнын ашу.
Сұрақ-жауап:
-Мәтін кім жайында?
-Не туралы айтылған?
-Егер мәтіндегі Бауыржанның орнында сен болсаң не істер едің?
-Ал, сен өзіңнің үйіне келген қонақтармен амандасасың ба?
-Балалар, сендер жеті аталарыңды білесіңдер ме?
Дәптермен жұмыс:
Сөздік жұмыс:
Ататегі- арғы аталары.
Баппен- асықпай.
Араз- тату емес, өш.
Шығармашылық тапсырма:
М: Оқулықтағы 129 беттегі кестені толтырайық.
-
VI. Сабақты бекіту:
М: -Не үйрендің? Не білдік?
-Кішілер қашанда үлкендерді көргенде, олармен не істеу керек?
-Б.Момышұлы кім? Ол кісі туралы не білдік?
VII. Сабақты қорытындылау:
М: «5 жолды өлең шығару» арқылы Б.Момышұлына өлең құрастырайық.
1.Кім? Бауыржан
2. Екі сын есім. Батыр, ер жүрек.
3. Үш етістік. Елін қорғады, дұшпандарды жеңді, Қаһарман батыр атаңды.
4. Төрт сөзді сөйлем құрау. Бауыржан Момышұлы Қаһарман батыр.
5. Мағыналас сөз. Халық қаөарманы.
VIII. Үйге тапсырма:
М: бет127-128 оқу.
ІХ. Бағалау.