- Учителю
- Урок читання.Тема: Звук [х ],[х’ ]. Букви Х х.
Урок читання.Тема: Звук [х ],[х’ ]. Букви Х х.
Тема: Звук [х ],[х' ]. Букви Х х.
Мета: ознайомити дітей з новою буквою та її звуковим значенням; вчити читати склади з новою буквою, вивченими буквами, розвивати читацькі вміння; розвивати мовлення, увагу, мислення. Розвивати вміння читати вибірково, переказувати прочитане за запитаннями; познайомити з синонімами (без уживання терміну).Виховувати повагу й любов до хліба.
Обладнання: хліб на рушнику, прислів'я, мультимедійна дошка.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1. Психоформула
Доброго ранку!-
Мовлю за звичаєм.
Доброго ранку! Вовк Єгор
Кожному зичу я.
Доброго дня вам!
Усім бажаю.
У відповідь чую:
- Добрі слова ж бо
Для кожного любі!
-Який настрій у вас після почутого вірша?
-Кому ви створили добрий настрій сьогодні? Яким чином?
-З такої прекрасної ноти і розпочнемо роботу.
Ми веселі первачки Ревука Володимир
Любим вчитись залюбки
Букви ми вивчаєм,
Склади ми читаєм,
Хочем ми ще більше знати,
Тож урок пора почати.
Девізом нашого уроку будуть такі слова: Настя Сєдова
Не тільки відповідати, а й міркувати - дружно і плідно працювати.
-Ви готові до уроку?
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
1. Відгадайте загадку:
Народився у землі, Дворняк Ярослав
Зарум'янивсь на вогні
І з'явився на столі
До борщу тобі й мені.
2.Розповідь учителя.
За всіх часів і у всіх народів було найбільшою святістю, коли лежав на столі хліб. Хліб - мірило життя. Будь-яке свято не обходиться без хліба.
Народжувалась дитина - йшли за хлібом, виряджала мати сина в далеку дорогу - ув'язувала в рушник хлібний окраєць, справляли весілля чи будували хату - зустрічали дорогих гостей з хлібом-сіллю.
Без хліба наш народ не уявляє свого життя.
-А як ви шануєте хліб?
Звуковий аналіз слова хліб.
3.Вірш про хліб Глущенко Ліля
Максим Рильський
НЕ КИДАЙСЬ ХЛІБОМ...
- Не кидайсь хлібом, він святий,-
в суворості ласкавій,
бувало, каже дід старий
малечі кучерявій.
- Не грайся хлібом, то ж бо гріх! -
іще до немовляти,
щасливий стримуючи сміх,
бувало, каже мати.
Бо красен труд, хоч рясен піт,
бо жита дух медовий
життя несе у людський світ
і людські родить мови.
Хто зерно сіє золоте
в землі палку невтому,
той сам пшеницею зросте
на полі вселюдському.
Печу, печу хлібчик Харламова Крістіна
Дітям на обідчик,
Беру, беру папку,
Кладу на лопатку,
Шусть у піч!
Шусть у піч!
4.Прислів'я про хліб «Добром і хлібом хата багата». А ви знаєте прислів'я про хліб? «Хліб - усьому голова», «Хліб з неба не падає», "Хліб на столі - миp у хаті", "Хліб та вода козацька їда" - скільки пpислів'їв та пpиказок склав наpод пpо хліб, пpо хлібоpобську пpацю, скільки чудових віpшів пpисвятили поети.
5. Робота над прислів'ям.
"Хліб з неба не падає" ПЕРЕГЛЯД ПРЕЗЕНТАЦІЇ
- Як ви розумієте це прислів'я?
- Чому хліб з неба не падає?
-А для вас що означає хліб?
-А звідкіля береться хліб?
-А який шлях проходить хліб, щоб потрапити до столу?
-А хто такий хлібороб?
6. Словникова робота.
- Діти, а чи знаєте ви, хто такий хлібороб?
Хлібороб - це людина, яка працює в полі, вирощує хліб.
Розгляд великої і малої літер «Х», «х». Порівняння їх за розміром,
формою.
- Діти, в українській мові звук [х] позначається буквою «Х» (ха).
- Чим схожі, чим відрізняються ці букви?
- На що схожа буква «х»?
«Х» змайструєш за хвилину,
Склавши навхрест хворостини.
Хрестиком хустину
Мама вишивала.
Букву «ха» Христинка
Вишиту впізнала.
Ножиці розійшлися,
Розсміялись: «Ха-ха-ха!»
Ці веселі ножиці
Схожі з літерою «ха».
7.Друкування літери « х» в зошиті. Утворення, читання і друкуванняскладів з буквою «х».
Зошит свій я відкриваю,
Навскоси його кладу,
Олівець ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнуся,
До роботи вже беруся.
Буква «х» складається з двох елементів - це дві похилі прямі палички, що
схрещені між собою. Велика буква «Х» пишеться на дві клітинки вгору і одну в сторону. Від лівого кутика ведемо похилу лінію до нижнього правого кута і так само ще одну похилу паличку, але починаємо від верхнього правого кута до нижнього лівого. Посередині ці лінії перетинаються.
Так само друкуємо і маленьку літеру «х», тільки в одній клітинці.
Діти утворюють і друкують склади в зошиті.
8. Фізкультхвилинка
На екрані телевізора
IV. Розв'язування часткової задачі.
1. Знайомство з новою буквою та з'ясування її "роботи".
- Ось буква, яка нам потрібна. Х
- Який звук вона позначає у слові хліб?
(Приголосний твердий)
- А чи може вона позначати приголосний м'який звук?
(хірург, сухі, хімія...)
- Звук цей може вимовлятися тільки перед наступним звуком [і]
2. Читання складів, слів.
а, о, у, и, і, е, у хі рург
хал ва
ку хар
хус тина
х хов рах
Сприйняття нового матеріалу.
1.Визначення місця звука [х] в словах (хліб, хмара, похід, гора, горіх).
2.Придумайте самостійно слова з [х] і скажіть, де він у слові стоїть.
Знайомство з новою буквою:
а) показ в абетці;
б) пошук схожості з навколишніми предметами (ножиці, перехрестя доріг);
в) читання складів на дошці;
г) читання за букварем.
Гра «Впіймай слово». Настя Сєдова
Ховрашки хотіли хліба
Ховрашкам давали рибу.
Ховрашки халви хотіли
Та просити не уміли.
Заучування чистомовки.
Ха-ха-ха - ми спіймали ховрака.
Хо-хо-хо - у Наталі болить вухо.
Ху-ху-ху - ходить голуб по даху.
Хе-хе-хе - в хом'ячка житло сухе.
Ах-ах-ах - як багато комах.
Ох-ох-ох - ми зібрали горох.
Ух-ух-ух - із тополі летить пух.
Їх-їх-їх - великий виріс горіх.
Гімнастика для очей
Очі відкриваю
Ними поморгаю
Очі вгору, очі вниз
На сусіда подивись.
Гра «Аукціон».
Малюнки: халат, черепаха, горох, хлопчик, хата. Під ними написані ці слова
( Діти пояснюють значення слова, якщо вірно - слово на таблички віддається. Хто отримав найбільше слів, той і виграв. Якщо значення слова діти не знають - звертаються до тлумачних словників.)
хірург - халва -
кухар - хризантема -
хустина - ховрах -
халат - черепаха -
горох - хлопчик -
хата -
6. Робота над текстом ( с. 95, "Сонечко")
Хліб
На столі хліб поклали. Скоринка у хліба золотава. Від вогню позолота в нього. Та не тільки від вогню. Від сонця позолота у хліба, від золотих рук людини. Вони зерно у ріллю кинули. Проросло, заколосилося воно. Руки обмолотили колосся, змололи зерно, тісто замісили, хліб спекли. Треба любити і берегти хліб!
А). Читання тексту вчителем
- Про що розповідається в тексті?
Б). Читання тексту "ланцюжком"
В). Аналіз прочитаного
- Що поклали на стіл?
- Від чого позолота у хліба?
- Що робили руки людини?
- В якому значенні вжито словосполучення золоті руки?
- Чому вони золоті?
Г). Самостійне читання тексту + гра "День - ніч"
- До чого закликає автор нас?
7. Перегляд мультфільму "Колосок"
-Хто знайшов колосок?
-Хто його обмолотив?
-А хто тісто місив?
-Дрова рубав?
-Піч топив?
-А хто ж пиріжки їстиме?
V. Підсумок уроку
- Яку букву ми вивчили на уроці? Який звук вона позначає?
- Чи все було зрозуміло на уроці?
- Про що цікаве ви довідались ?
-А подумайте і скажіть, чи всі ви сьогодні відповідали на уроці?
Погляньте на наше пшеничне поле і , уявіть, що ми зібрали багато-багато колось пшениці, жита, пшона і віднесемо до Півника.
-Діти, погляньте, за те, що ви гарно та сумлінно працювали вам Півник подарував подарунок - каравай , яким хоче вас пригостити…
Ось і дзвоник пролунав,
На перерву нас позвав.
Будемо відпочивати
Й нових зустрічей чекати
Зі звірятами, пташками,
З літерами та складами.
Разом будем їх вивчати,
Щоб навчитися читати.
Ну а зараз - прощавайте!
До побачення! Бувайте!