7


  • Учителю
  • Методическая разработка на тему '10 саны мен цыфры'

Методическая разработка на тему '10 саны мен цыфры'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

№ 110 З. Хусанов атындағы жалпы орта мектеп





Мұғалім: А. Азаметова

2016 жыл



Бекітемін Келісемін:

Мектеп директоры : Х. Юлдашев Оқу істер меңгерушісі: Ф. Эргешова

№ 110 З. Хусанов атындағы жалпы

орта мектеп дайындық тобы

мұғалімінің «10 саны және цифры»

тақырыбындағы ашық сабақ

жоспары.

Уақыты:14.01.2016ж сағат : 1315

Мақсаты: 1) 10 саны екі цифрмен жазылатындығын, бір және екі

таңбалы сан туралы, оның мәні мен белгіленуі туралы

түсінік қалыптастыру.

2) Есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.

3) Отансүйгіш және ұқыпты, тиянақты болуға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастырушы кезең

1.Болаларды түгелдеу.

2. Балаларды назарын сабаққа аудару.

3.Психологиялық дайындық

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз

ІІ. Негізгі бөлім:

  1. Өткен сабақты пысықтау

  2. Сұрақ- жауап

  3. Сергіту сәті

  4. Дидактикалық материаллардан пайдалану

ІІІ. Қорытынды: сабаққа белсенді қатысқан балаларды марапаттау.


Мұғалімі: А. Азаметова

Сабақтың мақсаты : 1) 10 саны екі цифрмен жазылатындығын, бір

және екі таңбалы сан туралы, оның мәні мен

белгіленуі туралы түсінік қалыптастыру.

2) Есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.

3) Ұқыпты, тиянақты болуға тәрбиелеу.

Көрнекілік : сандар қатары, дидактикалық материалдар ,слайд .

Сабақтың түрі : аралас сабақ.

Сабақтың барысы : 1) Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылардың назарын аудару.

Психологиялық дайындық

Үлкенге де сіз,

Кішіге де сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз

Топтарға бөлу:

1-топ: «1саны»

2-топ: «2саны»

3-топ: «3саны»

2) Үй тапсырмасын пысықтау. 9 санының құрамы.

  1. 9 9 9 9 9

6 3 8 1 7 2 4 5 3 6

3) Жаңа сабақты түсіндіру.

Жаңа сабақ : 10 саны және цифры.

Жаңа сабаққа дайындық ретінде ауызша жаттығулар орындау.

3 +7 = 10 5+ 5=10

7 +3 =10 6+4= 10

9 +1=10 8+2 =10

Кестедегі суретті пайдаланып 9 бен 1-дің қосындысы сандар қатарында 9-дан кейін тұратын сан, ал оны жазу үшін жаңа цифр алынбайды, бірақ ол белгілі екі цифр 1 және 0 арқылы белгіленетіні айтылып, жазылып көрсетіледі : 9 + 1 = 10

Осы жерде математикада барлық сан белгілі
1 , 2, 3, , 4, 5, 6, 7, 8, 9 цифрлары арқылы белгіленетіні ,

10 саны сияқты барлық басқа сандар да осы цифрлармен жазылатынын айту.

3 топқа тапсырма беріледі

Балалар тапсырманы орындайды

Cергіту сәті. 1, 2, 3, бойға жинап күш,

1, 2, 3, қарлығаштай ұш.

Мұғалім АКТ ні қолдана отырып «Көңілді күн» биін қояды

Шығармашылық тапсырма ( мүмкін жағдайларды қарастыру )

6 + 4 > 6+ 10 - 6 < 10 - 10 - 4 < 10 -

Балалар 1-ден 10-ға дейингі сандар туралы өлеңдер айтады



1-оқушы 2-оқушы

Мен «1» саны боламын Мен «2» саны боламын


Мен таяқша бірмін 1-ден кейін тұрамын


Ата-әжеме жол бастап 1-ді 1-ге қосқанда


Оң қолында жұрмін Иіліп мен шығамын



3-оқушы 4-оқушы


Мен «3» саны боламын Мен «4» саны боламын


2-ден соң әрқашан 3-тен кейін тұрамын


3- саны болып қаламын 4-дегенім тымық


Қос мүйізім майысқан Қыста кисең жылы-ақ


Ұлттық ою саламын



5-оқушы 6-оқушы

Мен « 5» саны боламын Мен «6» саны боламын


4-тен кейін бесті 5-тен кейін тұрамын


Білу оңай тезде 6-дегенім алқа


Санаса қолдың саусағын Мойныңа тақ қалқа

Оңай табасын бесті


7-оқушы 8-оқушы



Мен «7» саны боламын Мен «8» саны боламын



6-тының ағасы Қос нолды қосқанда



8-дің інісі Сегіз шықты тосқондай



Жеті саны боламын



9-оқушы



Мен «9» саны боламын

Тоңкеріп ек алтыны

«Тоғыз» боп ол шалқыды


10-оқушы

Нол домалап парақта

Мәнсіз орын басады

Алға бірлік тұрақтап

Одан «10» ды жасады

Логикалық сұрақтар

1) 4 жұмыртқа 4 минут піссе, 1 жұмыртқа неше минут піседі?

2) Сиыр 4 аяғымен тұрса 200 кг, 2 аяғымен тұрса неше кг болады.

3) Алмұрт алмадан ауыр, ал алма шабдалыдан ауыр. Қайсысы ең ауыры?

4) Екі адам шахматты 2 сағат ойнады. Бір адам неше сағат ойнайды ?

5) 2 кг мақта ауыр ма, 2 кг темір ауыр ма?

Қорыту : мысалды қағазмен тарату

2+8 = 3+7= 4+6= 5+5 = 8+2=

5+5= 6+4 = 7+3= 1+9=

Марапаттау: сабаққа белсенді қатысқан балаларды стикер және жұлдызшалар мен марапаттаймыз

Үйге тапсырма: 10 санын жазу.

Ашық сабақ: «10 саны және цифры» Уақыты: 14.01.2016ж сағат: 1315

Кезең

Уақыты

Мұғалімнің орындайтын іс-әрекеті

Оқушылардың орындайтын іс-әрекеті

Оқыту әдісі, көрнекі құралдар

І.Ұйымдас- тыру кезеңі

2- мин

Сыныптағы ахуалды анықтайды.

Оқушылар назарын сабаққа аудару

Психологиялық дайындық:

Үлкенге де сіз

Кішіге де сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз

Оқушылар сәлемдесіп, сабаққа дайындалады.

Ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру

2-мин

Топтарға болу . «1», «2», «3» деп жазылған стикерлерді алуды ұсынады. Мұғалім кімде бірдей болса , солар бір топ болады деп айтады. Топтарды стикерлер мен бағалап барады.

Оқушылар мұғалімді мұқият тыңдап, тапсырманы орындайды

Топқа бөлу тәсілі. Стікерлер

ІІ.Өткен сабақты пысықтау

4-мин

9 санының құрамы

9 9 9 9


8 1 7 2 5 4 6 3


Топтардан бір-бірдеп сұралады

Топтық, жұптық жұмыс

ІІІ. Жаңа сабақ


8-мин

Миға жабуыл. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды:10 санының қалай құрылуын білесіндерме? Мұғалім оқушылар ойын тыңдайды. Мұғалім АКТ-ні қолдана отырып «10 санының»құрамын слайдтан көрсетеді. 0-ден 10-ге дейін оңға және кері санату. Өтілген сандар құрамын анықтау.Жаңа сабаққа дайындық ретінде ауызша жаттығулар орындау. Математикада барлық сан белгілі 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9, цифрлары арқылы белгіленетіні, 10 саны сияқты барлық басқа сандар да осы цифрлармен жазылатынын айту

Оқушылар өз ойларын айтады


Мұғалімді мұқият тыңдайды.

Ауызша жаттығуларды орындайды

Диалогтық оқыту

IV. Сергіту сәті

2-мин

Мұғалім АКТ-ні қолдана отырып «Көңілді күн» биін қояды

«Көңілді күн» әніне қимыл-қозғалыс

АКТ

V. Дәптермен жұмыс

4-мин

Мұғалім әр бір оқушыға «10» санын жаздырады

Оқушылар дәптерге 4 жол «10 санын жазады»

Дәптер, қалам

VI. Жаңа сабақты пысықтау . Үлестірмелі қима қағазбен жұмыс

4-мин


2+8= 4+6= 5+5= 8+2=

3+7= 6+4= 7+3= 9+1=


Үлестірмелі қима қағазбен жұмыс істейді

Үлестірмелі қима қағаз

V ІІ. Үйге тапсырма


2-мин

10 санын жазу

Балалар үйде дәптеріне жазады

дәптер

V ІІІ. Бағалау, марапаттау

2-мин

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды бағалау, марапаттау

Топтар дың қайсысында көп стикер бар. Оқушылар санайды

Сын тұрғыдан ойлау

Мұғалім: А. Азаметова



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал