- Учителю
- Ыбырай Алтынсарин. ӨНер, білім бар жұрттар.
Ыбырай Алтынсарин. ӨНер, білім бар жұрттар.
Сабақ: Әдебиеттік оқу
Тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин «Өнер, білім бар жұрттар»
Мақсаты мен міндеттері: Ыбырай Алтынсаринның шығармашылығымен, өмірбаянымен таныстыру; оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу,
1.Білімділік: түсініп оқу, мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: өлеңді талдау қабілеттерін дамыту; белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: ізгілікті-елжанды дара тұлға төрбиелеу;
Сабақ түрі : жаңа тақырыпты таныстыру сабағы
Көрнекіліктер: Ы. Алтынсаринның портреті, кесте; сөзжұмбақ
Әдіс-тәсілдер: жұптық , талдау, сипаттау; Сабақ барысы
1.Оқыту үрдісінің маңыздылығы: Сөзжұмбақ шешу
1.Мәтінді жазған жазушының есімі Ы
2.Ыбырайдан сабақ алған жазушы. Б
3.Мәтіннің аты: Дала... Ы
4. Дала жұлдызы атанған кім? Р
5. Ыбырай оқытқан баланың есімі. А
6.Ы. Алтынсарин мектеп ашқан қаланың аты. Й
Ыбырай Алтынсарин (1841-1889)
ақын
жазушы ағартушы ұстаз
2.Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Бүгін Ы. Алтынсаринның «Өнер,білім бар жұрттар » шығармасын оқимыз.
Оқулық бойынша жұмыс 12-14 бет
12-14 бет «Өнер, білім бар жұрттар»- өлең
-
үлгі оқу (мұғалімнің оқуы)
-
-тізбек бойынша оқу
-
шұмақтап оқу
-
өлеңде не туралы айтылған?
-
Суретпен жұмыс : Суреттерді мынадай топтарға бөліп ата:
-Ғылым мен техника дамымаған кездегі тұрмыстық заттар.
-Қазіргі заманғы техника
-Әр топтағы суреттерді тағы қалай толықтырар едің?
-Саған қай топтағы суреттер ерекшк ұнады? Неліктен?
Сергіту сәті
3. Жаңа білімді бекіту: Топтық жұмыс : 1-топ заттардың атын атайды. 2 топ өлеңдегі сөздерді пайдаланып, сипаттап айтады.
-Ата-анаң немесе жақындардың істеп жүрген жұмыстарын есіңе түсір. Олардың еңбегін жеңілдету үшін не ойлап табар едің?
4. Үйге тапсырма: 12-14 бет мәнерлеп оқу