- Учителю
- Математика Пысықтау 1 сынып
Математика Пысықтау 1 сынып
Математика 1 сынып
Сабақтың тақырыбы : Пысықтау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі : өткен тақырыптар бойынша оқушылардың білімін пысықтау.
Дамытушылығы : тез ойланып, шапшаң есептеуге баулу, ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелігі : ұжымды жұмыс істеуге, жолдастарының пікірін тыңдауға, сонымен қатар өзін де пікір білдіруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Әдісі : түсіндіру, сұрақ-жауап, тапсырмалар орындау.
Көрнекілігі : мысалдар, суреттер,
Пәнаралық байланыс: ана тілі, дүниетану.
Сабақ барысы :
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Мұғалім :
Қош келдіңдер,балалар,
Дайынбыз ба сабаққа?
Бар ма үйден дайындық,
Тапсырмаңыз дұрыс па?
Ойымызды айтайық,
Білімімізді байқайық.
Мына отырған ұстаздар,
Қалсын бір сәт марқайып.
ІІ. Өтілген тақырыптарды пысықтау.
1-ден 10-ға дейін тура және кері санау.
«Көршісін ата» ойыны.
Кіші көршім оң жақта,
Үлкен көршім сол жақта.
Тұрушы еді қасымда,
Қайда кеткен жан-жаққа
Ойын «Тез есепте»
Нұрбекте 2 алма,
Әминада 2 алма.
Барлығын қосқанда,
Болады неше алма? ( 4 )
4 алманың 2-ін,
Досың сұрап алады.
Айтшы сонда нешеуі,
Өз қолыңда қалады? ( 2 )
Алма ағашта 4 алма,
Қандай жақсы жесе алма.
4-інде жеп қойдық,
Қалды сонда неше алма? ( 0 )
Бестен төрті алайық,
Қанша қалды қарайық.
Қарайық та , санайық,
Санайық та , табайық? (1 )
Желмен 2 жапырақ ұшты,
Тағы 2-уі үзіліп түсті.
Үзілді тағы екеуі,
Барлығы ұшты нешеуі? ( 6 )
Бесбайда бар 5 іні,
Естайда бар 2 іні
Қоссаң бес пен екіні,
Неше болады шешуі? ( 7)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Шанамен зырғып желдетіп,
Шаңғы, коньки тебетін.
Аққала жасап ойнайтын,
Қай мезгіл деп ойлайсың? ( Қыс )
Ал жақсы балалар, олай болса біз бүгін қыс мезгілінің қыр-сырын ашайық:
Тақтадағы фигуралардан не құрастыруға болады? / Шырша, аққала /
Бұларды қай мезгілде жасаймыз? / Қыста /
Қыс мезгілі бізге бірнеше тапсырмасын дайындаған екен, оны орындасақ қыс мезгілінің тамаша құпияларын біліп аламыз.
Әр тапсырманы дұрыс орындаған оқушыға жетондар беріледі.
Жасырын тұрған сөздерді ашамыз.
№1 тапсырма .
Қыс айларын атайық. / ЖЕЛТОҚСАН, ҚАҢТАР, АҚПАН/
Өзіндік жұмысы орындалады дәптерге / 18 бет/
№ 2 тапсырма.
Ұзындықтар, сандар мен өрнектер, өрнектер мен өрнектерді салыстыру.
Мамықтай ұлпа,
Қанттай ақ.
Қыста жер бетін басады,
Жазда сайға қарай қашады.
«Қар» сөзі ашылады
Қар - қыста жауатын ақ түсті тоңазыған атмосфералық жауын-шашын.
Сергіту сәті.
Бір, екі, үш қарлығаш боп ұш.
Төрт, бес, алты қарлығаш боп қалқы.
Жеті, сегіз, тоғыз, он қарлығаш боп қон.
№ 3 тапсырма./Оқулық/
Өнері жоқ, қолы жоқ,
Сурет салуды біледі.
«Аяз» сөзі ашылады.
Аяз - қыстың ызғарлы суығы.
№ 3 тапсырма / Дәптердегі/
Сандарды өсу және кему ретімен жазу.
Ышқынады өзі жоқ,
Ысқырады сөзі жоқ.
«Боран» сөзі ашылады.
Боран - қарды бұрқыратып соғатын қатты жел.
№ 4 тапсырма
Суреттер бойынша теңдіктер құрастыру
4 + 4 = 8 7 - 2 = 5 2 + 4 = 6
Отқа жанбайды, суға батпайды.
«Мұз» сөзі ашылады.
Мұз - аяздан, суықтан қатқан су.
№ 5 тапсырма
1-ші - көк қарындаш 3-ші - сары
2-ші - жасыл 4-ші - қызыл
Қыс болса құрып өрмегін,
Салды небір өрнегін.
«Қырау» сөзі ашылады.
Қырау - тоңазыған дымқыл ауаның жерге , ағашқа қар тәрізді болып ағарып қонған күйі.
</
Сонымен тақтадағы сөздерге қарайықшы.
Қыстың барлық құпиялары ашылды ма?
Бұларды дүниетану сабағынан не деп атаймыз?
Табиғат құбылыстары.
Бұл табиғат құбылыстары жылдың қай мезгілінде болады?
ІV . Сабақты қорытындылау.
V. Жинақталған жетондар бойынша бірін-бірі бағалайды.