7


  • Учителю
  • Дүниетану Жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімді өсімдіктер

Дүниетану Жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімді өсімдіктер

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Т.Жүренов атындағы №123 мектеп-лицей

Дүниетану пәні

Сыныбы: 3 «ә»

Пән мұғалімі: ІІІ деңгей мұғалімі Ахметова Айнұр Ысқаққызы





Сабақтың тақырыбы: Жарық сүйгіш және көлеңкеге төзімді өсімдіктер

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларды жарықты көп қажет ететін және де көлеңкелі жерлерде

өсетін өсімдіктер тобымен таныстыру



Сабақтың міндеттері:

Өсімдіктердің сыртқы орта жағдайына бейімделуіне байланысты

құрылысындағы ерекшеліктерін оқушыларға байқату.

Оқушылардың топта жұмыс жасауын, сипаттау, зерделеу,талдау

жұмыстарын жүргізуге жағдай жасау.



Күтілетін нәтиже:

Сабақ соңында оқушылар өсімдіктердің сыртқы орта жағдайларына

бейімділігітуралы алған білімдерін өзгелермен бөлісе алады. Жеке

ойларын ортаға салып,сурет бойынша сөйлей алады және суреттерді

өз ойының дәлелі ретінде қолдана алады.



Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс, акт-і қолдану, ой қозғау, салыстыру, «Сиқырлы

қалам»о.ү.о , «Мозайка», «Мәтін бөліктері» о.ү.о

топтастыру,түсіндірмелі сұрақтар



Қажетті құралдар:

Интерактивті тақта, маркер, үлестірме қағаздар, өсімдіктердің

суреті,карта,т.б.



Бағалау:

«Бағдаршам» арқылы топтық бағалау және топ басшыларының

бағалауы.

























Үйге тапсырма: Өз жерімізде өсетін өсімдік суретін салу.

Ұйымдастыру

Амандасу.

1.Жұмыс парағындағы ауа райын бақылау кестесін толтыру

2.Бағалау түрін анықтау

3.Тақырыпқа ену тапсырмасы



Салемдесу.

Жұмыс парағын

тарату.Бағалау түрін,шарттарын түсіндіру

Тапсырманы түсіндіру

Кестені толтырады.

Топ басшысын сайлайды.

Тақырыпқа ену тапсырмасын орындайды.

Өткен тақырыптардыпысықтау



«Мозайка» о.ү.о

Өсімдіктердің сыртқы орта жағдайына бейімделуіне байланысты берілген суреттің қай топқа жататынын өсімдік екенін анықтау



Төрт топқа құрастыру үшін қиылған суреттер таратады.

1-топ Бақбақ

2-топ Жантақ

3-топ Мақта

4-топ Сәбіз суреттері беріледі

.

Әр топ өзіне берілген қиындыларды құрастырып,

өсімд.атын,қай топқа жататы-нын,т.б.түрле-рін,ерекшелігін атайды.



Кірспе

-Неге өсімдіктерді топтарға бөлдік? Түсіндір.

-Егер өсімдікті өз ортасынан ауыстырсақ не өзгереді?

-Өз жерімізде суыққа төзімді өсімд.өседі ма?

-Тағы қандай ортаға бейімд. өсімд.топтарын білесің?

Әр топтан дарынды оқушыны анықтап,сол оқушыға қосымша тапсырма ретінде осы сұрақтар беріледі





Сұрақты алған оқушы жауабын дәлелдеп,түсіндіруі талап етіледі.

Негізгі кезең

Мағынаны тану

1.«Сиқырлы қалам»о.ү.о

«Жарық» , «Көлеңке» сөздеріне анықтама беру

2. Оқулықпен жұмыс «Мәтін бөліктері»о.ү.о

1.Мұғалім әр топқа қаламды ұсынып, ойларын тыңдайды.

2.Мәтінді бөліп, әр топқа қосымша суретімен өзара оқып түсіндіруді тапсырады



1.Оқушылар өз ойларын ай-ды

2.Берілген бөлікті оқып,сурет арқылы түсіндіріп,дә-лелдейді.

Бекіту кезеңі

Екі түрлі ортаға бейімделген өсімдіктердің суреттерін қолдана отырып салыстыру

Бір өсімдіктің екі түрлі ортаға бейімділіген түсіндіреді, дәлелдейді.

1-топ Өгейшөп-

Саумалдық

2-топ Жолжелкен-

Қазтабан

3-топ Мақта

4-топ Бидай

Өсімд.суретте-рін қолданып құрылыс-дағы ерекш.табады.

дәлелдейді.

Бағалау

1.«Бағдаршам» б\ша топтық бағалау

2.Топ басшыларының сабақ барысында топ мүшелеріне ұпай беру арқылы бағлауы.

Әрбір топтық тапсырманы бағлауын қадағалап отырады.



Топ басшысы әр топ мүш.ұпайын жинақтап,бір баға қояды.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал