- Учителю
 - Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Бай баласы мен жарлы баласы
 
Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Бай баласы мен жарлы баласы
Әдебиеттік оқу 4 - сынып Күні:
Сабақтың тақырыбы: Қазағым менің. Қ. Ахметова.
Сабақтың мақсаты:
1.Өлең мазмұны арқылы идеясын талдап ашуға мүмкіндік беру.
2. Талдау, өзіндік жұмыстар арқылы оқушының шығармашылық қиялын дамыту.
3. Еңбек етуге, ұлттық- сезімдерінің оянуына, сыйластық пен бірлік арқылы бір-бірінің күшіне арқа сүйеу, сенім арқылы достыққа, елдікке жол салу.
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан картасы, қосымша материалдар, оқулық.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: Дүниетану.
Сабақтың түрі: Әңгімелеу.
Сабақтың әдісі: Пікірталас.
Жоспары: 1. Ұйымдастыру.
2. Өткенді қайталау.
3. Қызығушылығын ояту.
4. Мағынаны тану.
5. Ойтолғау.
6. Үйге тапсырма.
Сабақ барысы: І. Сабаққа дайындалу сәті.
2. Өткенді қайталау.
3. Қызығушылығын ояту.
« Туған өлкем - тұнған шежіре» деген тарау аты тақтаға жазылады. Тақтаға Қазақстанның картасы ілінеді.
- 
    
Балалар, тарау тақырыбы болып тұрған 4 сөз, 2 тіркестің мән - мағынасын қалай түсінесіңдер?
 - 
    
Оқушылардың сөздерін тыңдап, қорытындылау. Тарау тақырыбының мағынасын ашу. «Шежіре» сөзіне түсінік беріп, дәптерлеріне жаздыру.
 
-батыр - қонақжай - өнерлі
І, ІІ, ІІІ - Оқушылар өз аттарына сай қасиеттерін топпен, шығармашылық түрде көрсетеді.
4. Мағынаны тану.
Ақын Күләш Ахметованың «Қазағым менің» өлеңін оқып беріп, автормен таныстыру.
- 
    
топ. Өлеңде қазақ халқының өткен өмірі туралы не айтылған?
 - 
    
топ. Халықтың Отанына деген сүйіспеншілігін қалай суреттеген?
 - 
    
топ. Ақын қазақтың қандай қасиеттерін мақтан етеді?
 
Оқулық сұрақтарына жауап беру.
5. Сергіту сәті.
6. Ойтолғау.
Оқулықтағы өлең шумағын мағынасына қарай толықтырып жазу.
Мақал - мәтелдер
Оқушылардың ойларын қортындылау.
Қазақ бейнесін шығаруда оқушылар 4 немесе 5 жолды өлең жазуы немесе «Бақыттымын» атты эссе жазу.
ҮІ. Үйге тапсырма беру. 4- бет