7


  • Учителю
  • Тэхналагічная карта ўрока беларускай мовы ў 3 класе

Тэхналагічная карта ўрока беларускай мовы ў 3 класе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тэхналагічная карта ўрока беларускай мовы ў 3 класе

педагога пачатковых класаў ДУА "Крапiвеская яслi-cад - сярэдняя школа Аршанскага раёна»"

Лабусавай Любовi Уладзiмiраўны

Тэма ўрока:Канчатак


Мэта: садзейнічаць фарміраванню ўмення вызначаць канчатак у словах і змяняць формы слова.


Задачы: плануецца, што да завяршэння ўрока навучэнцы будуць ведаць:

  • што такое канчатак слова;

  • абазначаць яго на пісьме;

умець:

  • вызначаць канчатак;

  • змяняць формы слова;

выканаюць тэст па тэме;

  • садзейнічаць развіццю ў навучэнцаў умення ставіць мэты і планаваць сваю дзейнасць;

  • спрыяць узбагачэнню слоўнікавага запасу навучэнцаў;

  • стварыць умовы для выхавання культуры ўзаемаадносін навучэнцаў, культуры маўлення;

  • садзейнічаць фарміраванню пачуцця прыгажосці да роднай прыроды,беражныя адносины да птушак.


Мэта ўрока на мове вучняў:

  • навучыцца вызначаць канчатк, змяняцьформы слова.


На што будзем звяртаць увагу

  • Граматнасць пісьма

  • Акуратнасць пісьма

  • Вызначэнне канчатку і кораню ў словах

  • Змяненне слоў


Апорныя веды для вывучэння новага матэрыяла:

  • навучэнцы ўмеюць вызначаць корань у словах, падбіраць аднакаранёвыя словы.

Тып урока: вывучэнне новага матэрыяла з выкарыстаннем метада актыўнай ацэнкі.


Абсталяванне:

  • падручнік,карткі з заданнямі, мультымедыйны праектар, ноўтбук, прэзентацыя, гукавое суправаджэнне, тлумачальны слоўнiк беларускай мовы.




Дзейнасць педагога

Дзейнасць навучэнцаў

Матэрыялы да ўрока

  1. Арганізацыйны этап

Мэта: забяспечыць псіхалагічную падрыхтоўку вучняў да ўрока

1.1Арганізую ўвагу, дабразычлівы настрой усіх вучняў

Мабілізуюцца на работу

Слайд прэзентацыі

Карткi настрою

2.Этап праверкi выканання дамашняга задання i актуалізацыі суб'ектыўнага вопыту навучэнцаў

Мэта: праверыць уменне вызначаць корань у словах, знаходзiць аднакаранёвыя словы

2.1Прапаноўваю электронны варыянт выкання дамашняга задання

2.2Арганізую самаправерку выканання дамашняга задання з наступным ацэньваннем дадзенага этапа

2.3 Прапаную тэст

Правяраюць правiльнасць выканання заданняў, ацэньваюць выкананне заданняў, выконваюць тэст

Слайд прэзентацыі

Адзнакавыя лiсты

Тэсты

3. Этап чыстапісання i развiцця маўлення

Мэта: садзейнічаць адпрацоўцы каліграфічнага пісьма, злучэнняў літар, удасканаленню почырка, узбагачэнню слоўнікавага запаса і інтэлектуальнага развіцця навучэнцаў, выхоўванню пашаны да роднай мовы

3.1 Звяртаю ўвагу на каліграфічнае напісанне літар, слоў

3.2 Прапаную загадкi

Працуюць iндывiдуальна, здзясняюць самаправерку


Запiсы на дошцы

Гукавое суправаджэнне

Адзнакавыя лiсты

4.Этап пастаноўкi мэты i задач ўрока, вывучэння новага матэрыялу

Мэта: забяспечыць уключэнне навучэнцаў у сумесную дзейнасць па вызначэнню мэтыi задач урока,забяспечыць успрыманне, асмысленне і першаснае запамінанне навучэнцамі матэрыялу

4.1Пабуджаю да фармуліроўкі тэмы, пастаноўкі задач урока

4.2 Ствараю праблемную сітуацыю

4.3Устанаўлiваю мiжпрадметныя сувязi

Фармулююць тэму, задачы ўрока, устанаўлiваюць мiжпрадметныя сувязi, фармулююць правіла на падставе мiжпрадметнай сувязi


Запiсы на дошцы

Слайды прэзентацыі

Падручнiк

Адзнакавыя лiсты


5. Этап першаснага ўспрыняцця матэрыялу

Мэта: забяспечыць успрыманне, асмысленне і першаснае запамінанне навучэнцамі матэрыялу

5.1 Арганізую работу па падручнiку i складанню алгарытма вызначэння канчаткаў

5.2 Стаўлю праблемныя пытаннi

Працуюць па падручнiку, складаюць алгарытм вызначэння канчаткаў, вызначаюць канчаткi

Слайды прэзентацыі

Падручнiк

6. Этап замацавання i прымянення новых ведаў i спосабаў дзеянняў

Мэта: забяспечыць замацаванне вывучанага матэрыялуiўменнепрымяняцьяго на практыцы

6.1 Арганізую работу ў цэнтрах

6.2Тлумачу выкананне заданняў

Працуюць у цэнтрах, прэзентуюць свае работы

Тлумачальны слоўнiк беларускай мовы. Карткі з заданнямі. Клей . Аркушы паперы. Адзнакавыя лiсты

7. Этап абагульнення i сiстэматызацыi ведаў

Мэта: забяспечыць замацаванне вывучанага матэрыяла з улікам індывідуальных асаблівасцей навучэнцаў

7.1Ставiць пытаннi па абагульненнi i сiстэматызацыi ведаў

Адказваюць на пытаннi, вызначаюць канчаткі

Карткі з заданнямі


8. Этап кантролю i самакантролю ведаў i спосабаў дзеянняў

Мэта: праверыць якасць засваення навучэнцамі матэрыялу ўрока, выявіць недахопы

8.1Прапаноўваю тэст па тэме "Канчатак"

Выконваюць тэст, узаемаправерка

Карткі з тэстам

Адзнакавыя лiсты

9. Этап карэкцыi ведаў i спосабаў дзеянняў

9.1Настаўнiк арганiзуе працу па лiквiдацыi прабелаў у ведах навучэнцаў, якiя ўзнiклi ў працэсе выканання задання ў працоўным сшытку

Абагульняюць вывучаны матэрыял, складаюць, кластэр

Слайды прэзентацыі




10. Этап падвядзення вынікаў

Мэта: даць якасную ацэнку працы класа, асобных навучэнцаў

10.1 Арганiзую працу класа па выстаўленню адзнак

Карыстаючыся таблiцай балаў, выстаўляюць сабе адзнакi

Слайды прэзентацыі


11. Этап iнфармацыi аб дамашнiм заданнi

Мэта: забяспечыць разуменне навучэнцамі мэты, зместу і спосабаў выканання дамашняга задання

11.1Прапаноўваю дыферэнцыраванае заданне

Выбiраюць заданне з улiкам колькасцi атрыманых балаў

Паштоўкi з заданнямi

12. Этап рэфлексіі

Мэта: праверыць эмацыянальны стан вучняў

12.1Настаўнiк праводзiць iнструктаж

Прымацоўваюць птушак на елку

Елка, птушкi





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал