7


  • Учителю
  • 'КЕРІ ЕСЕПТЕР'. (саяхат сабағы)

'КЕРІ ЕСЕПТЕР'. (саяхат сабағы)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні:

Пән аты: математика
Сабақтың тақырыбы: Кері есептер
Сабақтың мақсаты: кері есептер құрастыру тәсілімен таныстыру;
құрама есептің түрін дұрыс анықтап, оған кері есептер құрастыру тапсырмаларын орындату; оқушылардың логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін, есепті шығара алу дағдыларын дамыту;
оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, ойын қорыта білуге
тәрбиелеу
Сабақтың типі: аралас сабақ.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жұппен жұмыс, өзіндік жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: сурет
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеріп, зейіндерін сабаққа аудару. . Мақсаттық бағыттау.

Сабақтың психологиялық ахуалы.
«Оқимыз, үйренеміз, жалықпаймыз,
Білімнің шыңына біз шарықтаймыз!»
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

40-бет, №6
ІІІ. Жаңа сабақ.

- Балалар, бүгін біз сендермен «Білім шыңына» саяхатқа шығамыз. Ұранымыз: «Шығайық білім шыңына!». Саяхатқа шыққанда адасып кетпес үшін қолымызға мынадай карта дайындап аламыз. Жолда түрлі кедергі кездесуі мүмкін. Барлығынан сүрінбей, тапсырмаларды дұрыс және бірінші орындаған бала «білім шыңына» еліміздің көк туын тігетін болады. Дайынсыңдар ма? Ендеше І топ оқушылары 3-ке қосу кестесін қайталап алайық.
23+3=26
34+3=37
16+3=19
54+3=57
65+3=68
80+3=83
- Яғни, бүгін логикалық ойлау қабілетімізді дамыту үшін, логикалық тапсырмалар орындаймыз.
ІІ топ: 4+ке қосу кестесін қайталайық.
Саяхатқа шығуға ауа райы қолайсыз екен. Далада қар жауып тұр, күн суық. Енді не істейміз? Жо-жоқ, мына жердегі аққала бізге қарды тоқтатып, ауа райын қолайлы етіп бере аламын, сосын келген соң мені балалар қайтадан қардан жасап берсе болды дейді. Қалай келісеміз бе?
Ендеше, 5-ке қосу кестесін қайталайық. 18+5=23, 29+5=34, 37+5=42, 46+5=51.
Қар тоқтады, яғни біз бүгін сендермен кері есептер шығарады екенбіз.
- Балалар, ұзақ жолға шығар алдында біз кішкене сергіп демалып алайық.
IV.Сергіту сәті
Саяхатқа шығайық,
Дорбамызды алайық.
Бұл кім? Бұл не?
Бұл тау.
Саяхатқа шығайық,
Дорбамызды алайық.
Бұл кім? Бұл не?
Бұл құм.

- Алдымыздан өзен шықты. Бірақ, аққала ауа райын жылытып берген кезде өзендегі мұздар еріп сең жүріп жатыр екен. Ал өзеннен өтетін көпір қайда? Күн жылыған соң көктем болған шығар деп аю ұйқысынан оянып кетіпті. Бірақ ол көмек сұрап жылап жатыр ғой. Көмектесейік. Аюды кім тез табар екен? Ол үшін «Кім жылдам?» ойынын ойнап жіберейік. /«Кім жылдам?» ойыны/
- Аю шынымен де ұйқысынан оянып кетіп қарны ашқан соң, дереу тосап жеу үшін банкіге қолын салып, ала алмай жатыр екен ғой. Жаңа мысалды бірінші орындаған бала оған көмектесе берсін, ал біз сендермен аюдың алдында жатқан мысалын шығарып берейік.
Оқулықпен жұмыс:

1.а) 12 түп көшет 2 қатарға тең бөліп отырғызылды. Әр қатарға неше түп көшет отырғызылды? 12:2=6

ә) Бірнеше түп көшет 2 қатарға тең бөліп отырғызылды. Егер әр қатарға 6 түп көшеттен отырғызылса, барлығы неше түп отырғызылды? 2*6=12

б) 12 түп көшет тең бөліп бірнеше қатарға отырғызылды. Егер әр қатарға 6 түп көшеттен отырғызылса, неше қатар көшет отырғызылды? 12:6=2

2.Кенеттен сұрау.

3.Есептерді шығар:

А) Төреші болды-2 оқушы

Фудбол ойнады-16 оқушы

Ойнаушылар төрешілерден неше есе артық-?

Шешеуі: 16-2=14

Жауабы: 14есе артық

Ә) Коньки-6жұп

Шаңғы-12жұп

Шешеуі: 12-6=6

Жауабы: 6есе кем сатып алынды

- Аю сендерге риза болып көпірді көрсетіп беріп, өзі тосабын жеуге кірісті.
Біз дем алып отырған жерден жыланның ысылдаған дыбысы шығады. Мінекей, жылан да оянып кеткен екен ғой. Не істеу керек? Ол сендерге алдында жатқан мысалдарды шығарып берсеңдер ғана, ары қарай жіберемін дейді. 1-бағанды І топ, 2-бағанды ІІ топ, орындасын. Мысалдарымызды жұптасып тексерейік.

4.Салыстыр:

16:2 >16:4 12:3 <12:2 14:2= 14:7

16:8= 4:2 12:3= 8:2 12:2< 16:2

4*2< 4*3 6*2 <3*6 8*2< 8*3

2*4 =4*2 2*6 >2*5 2*8= 8*2

- Сендер оның тапсырмаларын орындап жатқанда, әлі ұйықтап болмаған жылан қуысына кіріп, ұйықтап қалыпты. Байқадыңдар ма балалар, шыңға жақындаған сайын тапсырмалар да қиындап барады.
Демалып тынығып алайық.

V.Сергіту сәті
Саяхатқа шығайық,
Дорбамызды алайық.
Бұл кім? Бұл не?
Бұл арыстан.
Астынан өте алмаймыз,
Үстінен өте алмаймыз.
Қашайық артқа,
Орнымызқа табайық.

- Ары қарай саяхатымызды жалғастырайық. Биікке шыққан сайын ауа райы суып барады. Алдымыздан білім шыңын қорып жүретін тау барысы шықты. Не істейміз? Ол бізге кері қайтыңдар дейді. Біз одан тапсырма берсін, біз оны орындап білім шыңына шығуға рұқсат беруін сұрайық. Кері қарай қайтпасаңдар, мына кері есептерді дұырс шығарып беріңдер дейді. Ендеше бәріміз жабылып кері есептерді шығарып тастайық.

5. Теңдеулерді шеш.

Х*2=14 14:х=7 х:2=7 2*х=12

х=14:2 х=14:7 х=2*7 х=12:2

х=7 х=2 х=14 х=6

7*2=14 14:2=7 14:2=7 6*2=12

с:2=8 16:с=8 с*2=16 12:х=6

с=8*2 с=16:8 с=16:2 х=12:6

с=16 с=2 с=8 х=2

16:2=8 16:2=8 8*2=16 12:2=6


6. Өрнек құр және мәнін тап:

18*2-9=27

11+(18:2)=20

18:9+200=202

918-(9*2)=900

600:10+350=410

550-5*100=50

ҮI. Қорытынды. Біз «Білім шыңына» өз еңбегімізбен жеттік. Саяхат барысында арифметикалық амалдарды орындадық, кері есептер құрып құрдық, логикалық тапсырмалар орындадық, электронды оқулықпен жұмыс жасадық, тест тапсырмасын жаңа үлгіде тексеріп үйрендік. Мен бүгінгі сабағымды А.Байтұрсұновтың: «Білім біліктілікке жеткізер баспалдақ, ал біліктілік сол білімді іске асыра білу дағдысы» -деген сөздеріммен қорытындылаймын.

ҮII. Үйге тапсырма. 6-есеп, 44-бет
ҮIIІ. Бағалау





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал