- Учителю
- 3 Сынып дүниетану 'ауа'
3 Сынып дүниетану 'ауа'
Сабақтың тақырыбы. Ауа.
Сабақтың мақсаты: оқушылардың ауаның құрамы мен қасиеттері, ауаның жер бетіне таралу жолдары туралы білімін қалыптастыру.
Ойлау дағдысын қалыптастыру, жүйелі сөйлеуге үйрету, пәнге қызығушылығын арттыру, табиғатты қорғауға баулу.
Байқампаз болуға үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, топтастыру, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: электрондық оқулық, «Ауаның құрамы» тірек-сызбасы демонстрациялық материал, Тәжірибе жасау үшін майшам.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
-сәлемдесу;
Қайырлы күн деп айтамыз,
Сәлемдесіп аламыз.
Біз әрқашан, әрдайым,
Табиғатты қорғаймыз.
- назарларын сабаққа аудару;
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ.Жаңа сабақ
1.Психологиялық дайындық.
Жер бетінде көзге көрінбейтін бір сиқыршы бар. Сені үнемі қоршап тұрады. Сенімен бірге жүреді. Осы көзге көрінбейтін сиқыршыға байланысты жұмбақ шешейікші.
Бар ма, жоқ па, оны анық білмейсің,
Ол жоқ жерде өмір сүріп жүрмейсің. (ауа)
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
-Біз бүгінгі сабақта ауа туралы әңгімелейміз. 2- сыныпта алған ауа туралы білімімізді еске түсірейік. Барлығымыз экранға назар аударайық.
-Ендеше ауа туралы не білесіңдер? Топтастыру тірек сызба жұмысын жүргізейік.Әр топқа таратып беру.
Ауа туралы не білесің?
көрінбейді Дәмсіз
түссіз иіссіз
3. Оқулық бойынша жұмыс.
Оқулықтың 37-бетін ашайық.
Ауа туралы бірінші абзацты оқып, тірек сызбаны толықтыру.
топырақта суда
көрінбейді Дәмсіз
түссіз иіссіз
қызбайды адам ағзасында
4. Тәжірибелік жұмыс.
Оқушылар тәжірибені мұғаліммен бірге жасайды, шаммен жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік техникасы сақталуы тиіс.
Тәжірибе жұмысының нәтижесін кестеге жазамыз. Онда ауаның барлық қасиеттері жазылуы тиіс.Жылы ауның жеңіл болатынын және ол жолғары көтеріледі де, оның орнын суық ауа басатынын дәлелдейтін тәжірибе жасап қөрейік.
1-тәжірибе: Бөлменің есігін ашып, табалдырыққа майшам жағып қоямын.
Балалар жалын қай жаққа шалқиды (Жалын бөлмеге қарай шалқиды). Ендеше осыдан қандай қорытынды шығаруға болады? (Салқын ауа бөлмеге төменгі жақпен кіреді).
2-тәжірибе: Енді майшамды жоғары көтеремін. Балалар жалын қай жаққа шалқиды. (Жалын сыртқа шалқиды). Ендеше осыдан қандай қорытынды шығаруға болады? (Ол жылы ауаның бөлмеден жоғары жақпен шығатынын көрсетеді).
5. Мұғалімнің дәрісі.
Ауа барлық жерде: далада да, суда да, жерде де бар. Біздің планетамызды ауа қабаты қоршап тұр. Бұл ауа қабаты атмосфера деп аталады. Атмосфера Жерді Күн радиациясынан қорғайды. Ол болмаса, жердегі су әпсәтте қайнап, ал Күн сәулесі тіршілік атаулыны тұтас күйдіріп жіберер еді.
Табиғатта ауа үнемі бір орыннан екінші орынға ауысып тұрады. Ауаның қозғалысы жел деп аталады. Әр топ екінші абзацтан оқиды(тірек сызбаны толықтыру)
топырақта суда
көрінбейді Дәмсіз
түссіз иіссіз
қызбайды адам ағзасында
қозғалысы- жел(баяу, қүшті,өте
әр түрлі жылдамдықпен қозғалады күшті-дауыл)
Сергіту сәті
Саусақпен мұрын қысайық.
Әншіге біраз ұқсайық.
Әрбір сөздің дыбысы,
Қандай екенің ұғайық.
-Балалар, сергіту сәтінде дыбыс неге дұрыс шықпады?
-Ауа аузымыз арқылы ғана шыққандықтан дыбысымыз өзгерді.
6. Поэзия сәті. Өлеңді оқыған кезде ауаның қандай қасиеттері туралы айтылатынына назар аудар.
Ол мөп-мөлдір,
Көзге көрінбейтін газ.
Бізді әуеде қалқып
Қоршап тұратыны рас.
Орманда да бар
Емен мен самырсын аңқыған.
Тыныстаған сайын
Иісіне жаның балқыған,
Жазда жылы леп болып,
Қыста дірдек қақтырған.
Көзімізге көрінбейді,
Ұстағанға білінбейді.
Онсыз бізге өмір жоқ,
Таза ауаға жаның тоқ.
Оқушылар ауаның қасиеттерін кестеге жазады.
Негізгі ұғым
Ауаның қасиеттері
Ауа
Мөлдір, түссіз, салмақсыз, иіссіз, жылы, салқын және т.б.
Үшінші абзацты оқу, түсіндіру
- Ауа неден тұрады?
Тақтаға сызба ілінеді.
АЗОТ- 78%
Көмірқышқыл газ - 1%
Оттегі- 21%
Тұжырым: Сонымен, ауа дегеніміз - бұл газ, дәлірек айтсақ, газдар қоспасы.
Балалар алған білімдерін оқулықтағы ауа туралы мәтінмен салыстырады да, оның қасиеттері туралы білімін бекітеді. Әр бір топқа сұрақтар таратып беру.
- Желдің қандай түрлері бар?
(баяу, қүшті,өте күшті-дауыл)
- Дауыл дегеніміз не?
(өте күшті жел)
-Жел деген не?
(Ауаның жер бетімен қозғалысы)
-Желдің бағыты мен күшін қандай аспаппен өлшейді?
(желбағар)
-Ауаның қасиеттерін ата.
(Көрінбейді, иіссіз, түссіз, дәмсіз)
ІV. Сабақты қорыту.
- Ауа туралы қандай жаңа мағлұмат алдық? Тірек -сызбаны пайдалану.
V .Үй жұмысы. Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап бер. «Адамдар әуе шарын жасаған кезде ауаның қандай қасиетін пайдаланды?» деген тақырыптағы зерттеу жұмысы.