- Учителю
- ҚМЖ Ұшқыш болғым келеді
ҚМЖ Ұшқыш болғым келеді
Пәні: әдебиеттік оқу |
Мектеп: № 61 жалпы орта мектеп | ||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Бекаманова Мадина | ||||
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны:19 |
Қатыспағандар саны | |||
Сабақтың тақырыбы: «Ұшқыш болғым келеді» Қасым Аманжолов | |||||
Оқу мақсаты (мақсаттары) |
Өлеңді мәнерлеп оқып, талдайды. Өлең жолдарын пайдаланып . ұшқышты сипаттайды, | ||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Өлеңді мәнерлеп, түсініп оқиды. | ||||
| |||||
Оқушылардың басым бөлігі: Өлеңді талдайды. | |||||
| |||||
Кейбір оқушылар: Өз пікірін білдіреді. | |||||
| |||||
| |||||
|
| ||||
Алдынғы оқу |
Т.Молдағалиев «Мамандық таңдау» | ||||
Жоспар | |||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар | |||
Басталуы 2 мин.
8 мин |
Сәлемдесу Ынтымағы қалыптасқан жайлы атмосфера қалыптастыру үшін мына өлең жолын айтқызамын: «Кел,балалар,күлейік, Күлкіменен түлейік. Қабақ түйген не керек Көңілді болып жүрейік» Мұғалім, оқушы, мектеп стикерлері арқылы үш топқа бөлінеді. 1 топ: «Ұшақ» 2 топ: «Тікұшақ» 3 топ: «Зымыран» «Сәйкестендіру» әдісіМен ақын боламын |
Жерден алтын табамын | |||
Мен инженер боламын |
Нан беретін баршаға | ||||
Мен дәрігер боламын |
Сусылдаған қаламым
| ||||
Мен агроном боламын |
Емдеп жазсаң ауруды |
Жұлдызша,стикерлері Топ аттары жазылған кестелер.
Критериалды бағалау
ортасы
1-мин
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін мұғалім бейнесі бар слайдтар көрсетілген?
Слайд
Қошемет көрсету
Дәптермен жұмыс, бір-бірін бағалау.
Түрлі- түсті стикер
8 мин
6-мин
10-мин
-Әр топ мүшелері «Ұшқыш болғым келеді» өлеңін оқып шығады. Әр топтан бір оқушы тақтаға шығып, өлеңді мәнерлеп оқиды. (әр топ бір шумақтан).
-Суретпен жұмыс:
1. Суреттен кімді көріп тұрсың?
2.Өлең жолдарын пайдаланып, ұшқышты сиаптта
Эссе жазу. Тақырыбы: Мен ұшқышпын
Соңы
4 мин
Бағалау. «Тілек ағашы»
2 мин.
Үйге тапсырмасы: «ұшқыш болғым келеді» өлеңін мәнерлеп оқу. Ұшақтың түрлерін сурет арқылы салу.
.
Дифференциация - оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша күрделендіресіз?
Бағалау - оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс:
Өзін-өзі тану
АҚТ
Құндылықтар
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті?
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? (тапсырмалары сәйкес болды ма?)
Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіземін?
.
Қорытынды баға
Қандай екі әдіс өте сәтті болды (оқыту мен үйрену)?
1: Табиғат құбылыстарын стикерлермен белгілеу.
2: Жұптаса отырып, бір-біріне мәтін мазмұнын әңгімелеу.
Қандай екі әдіс-тәсіл толықтырылуы тиіс (оқыту мен үйрену)?
1:Критерилер арқылы өзін-өзі бағалау.
2: 4 оқушыдан тұратын шағын топқа бірігіп, көктемдегі табиғат құбылыстарын жылдың өзге мезгілдерімен салыстыру;
Келесі сабағымда ескеретіндей сынып және жеке оқушы жайында қандай мәлімет алдым?
Критеримен бағалау және топтық жұмыстарды жақсарту
Коучинг жоспарыМақсаты
Сыни тұрғыдан ойлау әдістемесі арқылы сыни ойлауға түрткі болу
Оқу нәтижесі
Тапсырмаларды орындау барысында сын тұрғысынан ойлау әдістемесін игеруі,логикалық зерттеу мен ой жүгірту әдістерін білуі
Негізгі идеялар
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету арқылы табысты оқытуға қол жеткізу
Оқыту әдістері
Алты қалпақ,ой қозғау,АКТ,жеке жұмыс,топтық жұмыс
Дерек көздер ресурстар
Әдеби материалдар,газет-журналдар,мұғалімге арналған нұсқаулық
Уақыты
Уақыты
кезеңі
Коучтің іс-әрекеті
Мұғалім іс-әрекеті
Бағалау
мадақтау
Өзін-өзі бағалау,бірін бірі бағалау
5мин
ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
Сергіту сәті
Жүректен-жүрекке
Мұғалімдер бір-бірінің қолдарын ұстап тұрып бүгінгі күндері сәтті болуы үшін тілек арнайды.Біреуінің айтқанын екіншісі қайталамауы керек.
Түстер бойынша топқа
бөліну
25 минут
Негізгі бөлім
Топтық жұмыс
«Мінсіз мұғалім» сипаттамасы постер қорғау
Ақпар беру
«Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсету
Әр топ постерлерін қорғайды
«Менің атым Қожа»
фильмінен үзінді көру, ондағы мұғалім әрекеті жайлы өзара талдау
</<br>
7минут
қорытынды
Сыни тұрғыдан ойлау дегеніміз не?
Берелген тақырып бойынша 1 сурет 5 сөз жазып,идеяларын қорғайды.
3минут
рефлексия
Төмендегі сұрақтарға пікірлерін жазады.
Кері байланыс парағының сұрақтарына жауап ретінде өз пікірлерін жазады.
Мектеп директоры: Н.Жораев
«Бекітемін»:
Тәлімгерлік жоспарыТәлім алушының сабақтарына ену
Тәлім алушының сабақтарына қатысу,оның сабақтарындағы өзгерістерді көру,тәжірибелерді талдау
Бейнефильм,оқушымен сұхбат
АКТ
Талдауда көрсеткен кемшіліктерді жою
«Бекітемін»
Мектеп директоры: Айшуаков Е.М.
Тасмола орта жалпы білім беретін мектебі
Желілік қоғамдастық жоспары
Қоғамдастық атауы: " Серіктестік "
Қоғамдастық құрамындағы мұғалімдер санаттары:
• Мектеп әкімшілігі
• Тәжірибелі мұғалімдер
• Біліктілік арттырудың деңгейлік курстарында сертификатталған
мұғалімдер
• Жас мұғалімдер
Қоғамдастық мақсаттары:
• Мектептердегі ортақ проблемаларды шешу үшін мектеп аясында және
аудан мен географиялық жақын орналасқан мектептер арасында тәжірибе
алмасу.
• Мектептердің мұғалімдерінің арасындағы ынтымақтастықты
қалыптастыру және кәсіби біліктілікті арттыру жолында қолдау
көрсету
• Бірлесіп жұмыстану, өзара тәжірибе алмасу, мұғалімдердің кәсіби
біліктілігін арттыру арқылы оқушыларымыздың білім сапасының оң
нәтижеге жетуіне ықпал ету
Қоғамдастықты басқару
және жетекшілік ету: Қоғамдастыққа жетекшілік етуші және басқарушы
- басқарушы топ.
Үдерістерді және іс - шараларды ұйымдастыруда қолдаушы топ -
директорлар тобы мен
көшбасшылары
Негізгі іс - әрекет етуші - зерттеуші топ.
Ұйымдастыру жұмыстарын жүргізуші - жас мұғалімдер тобы.
Қоғамдастықтың жұмысы жоспарланған
уақыт аралығы: (тамыз - мамыр 2014- 2015 жыл)
«Тасмола орта жалпы білім беретін мектебі» желілік қоғамдастығының
қоғамдастық сызбасы
Құрылымы Қамту Қоғамдастық мүшелері Кездесулерді өткізу жиілігі
Байланыстар Топтың негізгі мақсаты - қызметті сипаттау
Басқарушы топ Қоғамдастықтар арасында және мектептер арасында
Китарова Л.Т.
Кужамкулова С.А.
Тугарисова Г.Б.
Жусупова А.Ж.
Мухамбетова Г.А.
Мектептегі тәжірибе кезеңінде бір рет Мектеп директорларының тобы.
Зерттеушілер тобы. Жергілікті білім беру мекемесі. Мектептердің
ортақ проблемасын анықтау, анықталған мәселелердің шешуді
жоспарлау, жоспарланған іс-әрекетерді орындау, кері байланысты
ұйымдастыру.
Мектеп директорларының тобы (мезгіл-мезгіл бірнеше қоғамдастықты
біріктіретін) Мектептер арасында Айшуаков Е.М.
Нақты іс-шара үшін қажет жағдайда Өзара және басқарушы топпен.
Көшбасшылыққа үйрету. Жоспар бойынша өткізілетін шаралар.
Зерттеушілер тобы Мектеп аясында және мектептер арасында Китарова
Л.Т.
Жусупова А.Ж.
Мухамбетова Г.А.
Мектептегі тәжірибе кезеңінде бір рет Мектептермен, басқарушы
топпен. Ортақ проблемаға байланысты алынған тақырып бойынша сынып
сағаттарын, коучинтер өткізу.
Жас мұғалімдер тобы Мектеп аясында және мектептер арасында Саинов
Г.Б.
Баймұхан М.Ж.
Тулешева Г.О. Мектептегі тәжірибе кезеңінде бір рет Басқарушы топ,
зерттеуші топ, жас мұғалімдер. Жас мамандарға тәлімгерлік
ұйымдастыру, жоспарға сай үдерістерді және жас мамандарды
дамыту.
Кәсіби қоғамдастықтың жоспары
Мақсаты:
• Желілік қауымдастықты құру арқылы ой бөлісу, тәжірие алмасу,
білім мен біліктілікті дамыту,
• Ортақ шешімге келу, ортақ жұмысты жоспарлау,
• Мұғалімнің кісәби қызметіне көмек көрсету; педагогтердің ақпарат
алмасуына жағдай жасау,
• Мәселені бірлесе отырып талқылау, талдау, ақпарат бөлісу.
• Үздік педагогикалық тәжірибелерді тарату.
• Желілік қоғамдастықтың әрбір мүшесіне қол жетімді деңгейдегі
біртұтас ақпараттық педагогикалық ресурс калыптастыру.
Міндеттері:
• Қоғамдастық мүшелерімен сенімді қарым-қатынас құру,
• қауымдастық ішінде жағымды ахуалды қалыптастыру,
• қауымдастықтың ережесін жасау,
• қоғамдастықтың шеңберін кеңейтіп отыру.
Ережесі:
1. Қоғамдастықтың әрбір мүшесі шынайы көзқараста болуға
міндетті.
2. Әрбір мүше сенімді қарым-қатынас жасауы керек.
3. Әрбір адамның пікірін бағалап, сыйластықпен қабылдау керек.
4. Тыңдау әдебін сақтау керек.
5. Жағымды ахуалды бұзатын әрекеттер жасамауы тиіс.
6. Көзбе-көз қарым-қатынастарда, желілік байланыс кезінде жоғары
мәдениетті сақтауы тиіс.
Күтілетін нәтиже:
• Бірлескен зерттеу топтары қалыптасады,
• Кәсіби біліктіліктерін үздіксіз жетілдіріп отырады.
• Мектеп мұғалімдерінің профессионалдық деңгейін жоғарылату,
• Кәсіби даму жөніндегі бірлескен іс-шаралар жүзеге асады,
• Басқа мектептермен жағымды іскерлік қарым-қатынас орнайды,
• Бірлескен тренингтер мен семинарлар ұйымдастырылады,
• Мұғалімдер жаңа идеялармен алмасады,
• Еңбектенудің инновациалық әдістері мен формаларын зерттеу мен
енгізу;
• Озық педагогикалық тәжірибелердің мәліметтік орталығын құру,
әріптестерді табу мүмкіншілігі.
№ Кезеңдер Шаралар Жауаптылар Уақыты Ақпараттық ресурстар
1 Желілік қоғамдастықтың топтарын құру 1) Шағын топ құру
2) Мақсаты, идеясы мен стратегиясын құрастыру, қызығушылығы бар
әріптестерді шақыру, кеңес беру
3) кеңесу, коучингтер Китарова Л.Т.
Үнемі
ЦПМ сайты
Желілік қоғамдастықтың шеңберіндегі ақпараттық хаттамалар,
жарнамалар, ақпараттық бюллетендер, хабарламалар.
2 Жаңалықтар таспасы 1) Өз желілік байланыстарымдағы білім
жаңалықтары,
2)Құттықтаулар, Құттықтау беттері мен күнтізбелері Китарова
Л.Т.
Үнемі
ЦПМ білім сайттары.
3 Форум құрастыру 1)Блогтарды, мұғалімдер форумдарын ұйымдастыру,
ұйым мүшелерінің арасындағы байланыстарды орнату (ішкі хаттамалар),
беттерге коучинг сұхбаттары, тәлім алушылар, фотогалерялары..
сабақтастық проблемалары жөнінде бастауыш пен орта сынып
мұғалімдерінің желілік қоғамдастықтығын құру. Сұхбат-клубтарын,
бірлескен семинарлар ұйымдастыру. Желілік қоғамдастықтың бүкіл
мүшелері 3 айда 1 рет
Үнемі
Білім порталы,
ЦПМ сайттары.
4. Педагогикалық жинақтар 1.Сабақ материалдарын жинақтау
2.Оқу программаларының мұрағаты
2.Сайттарға орналастыру
3.Сараптама жүргізу
4.Сертификаттау Желілік қоғамдастықтың бүкіл мүшелері Ай сайын
Білім порталы,
ЦПМ сайттары.
5 Сайыстар 1.«Менің ең жақсы сабағым»
2.«Менің зерттеу жобам…..» атты шағын проектердің конкурсы.
3. «Үздік коучинг»
Желілік қоғамдастықта 7 модуль бойынша ең жақсы дидактикалық
материалдарға конкурс жариялау.
Тренингтер топтамасын жинақтау Китарова Л.Т.
Көмекшілер Жылына 1-2 рет Сайт ашу
6. Бірігу шаралары 1. Кофе брейк
2. Кездесулер
3.Бірлескен конференциялар көмекшілер Айына 1 рет
Білім порталы,
ЦПМ сайттары.
7. Қашықтан оқыту 1.Сабақтар
2.вебинар
3.онлайн сабақтар (сабак.кz)
4.басқосулар
Желілік қоғамдастықтың бүкіл мүшелері. А
Оқыту мен оқуға өзгеріс енгізу туралы рефлексиялық есеп
Мектеп: № 61 жалпы орта мектеп
Күні:
Мұғалімнің есімі: Абдуллаева Г.Д.
Сынып: 3
Қатысқандар саны:19
Қатыспағандар саны
Сабақтың тақырыбы: Қ. Мырза Әли «Мұғалима»
Оқу мақсаты (мақсаттары)
Ақынның өмірінен мәлімет алады. Өлеңді мәнерлеп оқып, талдайды.
Сабақтың
Барлық оқушылар: Өлеңді мінерлеп, түсініп оқиды.
Оқушылардың басым бөлігі: Өлеңді талдайды.
Кейбір оқушылар: Өз пікірін білдіреді.
Ұстаздың қажырлы еңбегі туралы өз ойларын түсіндіреді
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Алдынғы оқу
«Сұрақты қағып ал» әдісін пайдаланамын. «Күмән» әңгімесін мазмұнын әңгімелетемін. «Күмән» әңгіме желісін оқушыларға сахналастыруды тапсырамын.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
2 мин.
Білу
10 мин.
Ұйымдастыру бөлімі
Сәлемдесу
Аю,жұлдызша,жүрек стикерлері арқылы үш топқа бөлінеді. 1 топ: «Оқушы» 2 топ: «Мұғалім» 3 топ: «Мектеп»
«Күмән» әңгімесін мазмұнын әңгімелетемін. «Сұрақты қағып ал» әдісін пайдаланамын. «Күмән» әңгіме желісін оқушыларға сахналастыруды тапсырамын
Аю,жұлдызша,жүрек стикерлері Топ аттары жазылған кестелер. Доп,кейіпкерлердің аттары жазылған макеттер,көзілдірік, мұғалімнің журналы,смайликтер. Сөзжұмбақ,оқулық. Әр түрлі бейнедегі смайликтер арқылы әр топ бір-бірін бағалады.
Түсіну
10 мин.
Оқулықтағы сөзжұмбақты шешу арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашамын.
«Ақын сазы» ойыны арқылы Қ. Мырза Әлидің «Мұғалима» өлеңін мәнерлеп оқытамын.
Ассосация.
Қолдану
7 мин
«Ассосация әдісі» арқылы «Мұғалім» қасиеттерін жазуға беремін.
Талдау,
Жинақтау 12 мин
Ұстаздың қажырлы еңбегі жайлы өз ойларын айтқызамын. «Ой толғаныс» 1.топ «Мұғалім-сыныптың анасы» тақырыбында эссе жаздырамын. 2 топқа «Бес жол өлең» өз ойларынан шығартамын. 3 топ «Қанатты сөздер» жазуға тапсырма беремін
1 мин
Бағалау
«Көрші топты бағала» парақшасы.
1 мин.
2 мин.
Үйге тапсырма
«Мұғалима» өлеңін жаттап,ребус құрастырып келулерін тапсырамын.
Кері байланыс
Сабақтан алған әсерін білу үшін «Өрмекші торы»әдісін қолданамын.
Дифференциация - оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша күрделендіресіз?
Бағалау - оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс:
Өзін-өзі тану
АҚТ
Құндылықтар
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай, қандай деңгейде өтті?
Дифференциялау жоспарым жүзеге асты ма? (тапсырмалары сәйкес болды ма?)
Уақыт дәлдігі қалай болды? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіземін?
.
Қорытынды баға
Қандай екі әдіс өте сәтті болды (оқыту мен үйрену)?
1: Табиғат құбылыстарын стикерлермен белгілеу.
2: Жұптаса отырып, бір-біріне мәтін мазмұнын әңгімелеу.
Қандай екі әдіс-тәсіл толықтырылуы тиіс (оқыту мен үйрену)?
1:Критерилер арқылы өзін-өзі бағалау.
2: 4 оқушыдан тұратын шағын топқа бірігіп, көктемдегі табиғат құбылыстарын жылдың өзге мезгілдерімен салыстыру;
Келесі сабағымда ескеретіндей сынып және жеке оқушы жайында қандай мәлімет алдым?
Критеримен бағалау және топтық жұмыстарды жақсарту
2-cынып
Сабақтың тақырыбы: А.Құнанбаев «Күз».
Мақсаты: Оқушылардың А.Құнанбаев туралы түсініктерін кеңейту, «Күз»
өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.
Міндеттері: 1. Оқушылар күздегі өзгерістер жөнінде айта отырып,
танымдық әрекеттері мен белсенділіктерін арттырады.
2. Ұлы адамдарға деген құрмет сезімін туғызу, сөздік қорларын
молайту; Абай бейнесі арқылы зейінділікке, тиянақтылыққа үйретіп,
ақындық өнерге деген ынталарын арттыру, шығармашылықпен жұмыс
істеуіне ықпал жасау.
3. Қоршаған ортаның тылсым сырларына қызықтыру арқылы туған жерінің
табиғатын сүйе білуге және қоғауға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: «Абай» портреті, интерактивті тақта.
Әдісі: баяндау, сұрақ- жауап.
Түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
- Балалар терезеге қараңдаршы. Далада күннің көзі жарқырап тұр. Ол
өзінің сәулелерін шашып бізге жылуын сыйлап тұр. Сол сәуле
сендердің тұла бойларыңа тарап, жолдарыңды жадыратып жібереді.
- Кәне, ендеше, айналамызға жылу сыйлайық, жүздеріңнен күннің
көзіндей күлкі кетпесін.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
- Үйге қандай тапсырма берілді? (Өтірік өлең. Оразбай Байбақов)
Өлеңді мәнерлеп оқыту (4 оқушы)
Өлеңнің ішіндегі адамды таңдандыратын, күлдіретін, тапқырлығын
білдіретін, адамның ақылына сыймайтын шумақтарды кім тауып оқиды?
(4 оқушы)
- Үйге қандай шығармашылық тапсырма беріліп еді? (сурет салу,
өтірік өлең құрастыру). Оқушы жұмыстарын тақтаға ілу.
Сергіту сәті
Орнымыздан тұрайық
Қолды күнге созайық
Оңға,солға шайқалып,
Орнымызға қонайық
ІІІ. Жаңа сабақ.
Сұрақ- жауап жұмысы
1. Жылдың неше мезгілі бар?
2. Жылдың төрт мезгіліне де арнап өлең жазған ұлы ақынды кім
біледі?
Оқушыларға А.Құнанбаев жайлы қысқаша мәлімет беру.
Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы, қазақтың
реалистік жаңа жазба әдебиетінің негізін қалаушы. Ақынның арғы тегі
Орта жүз Тобықты Арғын ішіндегі Олжай батырдан басталады. Абай
әуелі ауылдағы Ғабитхан молдадан сауатын ашады да, 10 жасқа толған
соң 3 жыл Семейдегі Ахмет Риза медресесінде оқиды. Бұл медреседе
араб, парсы тілдерінде, негізінен, дін сабағы жүргізілетін еді.
Құрбыларынан анағұрлым зейінді бала оқуға бар ықыласымен беріліп,
үздік шәкірт атанады. Ол енді дін оқуын ғана місе тұтпай, білімін
өз бетінше жетілдіруге ұмтылады.Сөйтіп көптеген шығыс ақындарының
шығармаларымен, араб, иран, шағатай (ескі өзбек) тілінде жазылған
ертегі, дастан, қиссалармен танысады.
- Енді бүгін біз сол Абай атамыздың жыл мезгіліне арналып жазылған
өлеңдерінің біреуі- «Күз» өлеңімен танысамыз. Себебі, қазір жылдың
қай мезгілі?
- Күз айларын ата.
- Күз мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады?
(Оқушылар күз мезгіліне байланысты өз ойларын жеткізеді)
- Дұрыс, енді сендердің айтуларың бойынша күз тақырыбына топтама
құрайық.
Оқулықпен жұмыс
1. Өлеңді мәнерлеп оқу
- Балалар, көзімізді жұмып, оқылған өлеңнің желісі бойынша күз
мезгілін көз алдымызға елестетейік.
- Енді көзімізді ашып, назарымызды тақтаға аударайық
2. Сөздік жұмыс
Өлеңнің әр шумағын жеке- жеке оқытып, талдату. Екінші шумақтағы
ақырғы екі жолдағы сөздерге балама сөздер тапқызу.
Ыс - түтіннің күйесі
Құрысын заңы - әдеті құрысын
Күзеу, қыстау, жайлау, көктеу сөздерінің мағынасын түсіндіру.
Ата- бабаларымыздың негізгі кәсібі- мал шаруашылығы болғандықтан,
сол малдың жағдайын жасау мақсатында жылдың төрт мезгілінде көшіп-
қонып отырған. Әр мезгілдегі қоныстарын осыған байланысты атаған.
3. Шығармашылық тапсырма
І топ. Күз мезгіліне байланысты өлең жолдарын аяқтау.
… байлық
… алдық
… құс біткен
… қалдық.
Оқушының тапсырманы орындауы:
Күз - береке, күз - байлық,
Күзде астық мол алдық
Жылы жаққа құс біткен
Кеткен ұшып, біз қалдық
ІІ топ..Көрніске сәйкес келетін өлең жолдарын тап.
ІІІ топ. Қағаздан жапырақ жасау.
ІҮ. Қорытынды
Жүсіп Баласағұн :"Біле бер қанша білсең, тағы тіле. Жетерсің
мақсатыңа біле - біле"
ҮІ. Үйге тапсырма. Мәнжазба. «Абай- ағартушы»
Әдебиеттік оқу 4сынып, "Күз" А.Құнанбаев
Атырау облысы, Исатай ауданы Жаңа Жанбай бастауыш мектебі бастауыш
сынып мұғалімі Қуанышева Шолпан
Пәні: Әдебиеттік оқу 4-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Күз» А.Құнанбаев
Сабақ мақсаты:1. Оқушылардың А.Құнанбаев туралы түсініктерін
кеңейту, «Күз» өлеңінің мазмұны мен идеясын ашу.
2.Оқушылардың тіл байлығын, , сөздік қорын, танымдылығын, ой
-өрісін, ойлау қабілеттерін дамыту
3. Табиғатын сүйе білуге және оны қорғауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: «Абай» портреті, суреттер, мақал-мәтелдер
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Сұрақ- жауап, бес жол өлең,РАФТ, автор
орындығы
Пәнаралық байланыс:Дүниетану, музыка
Күтілетін нәтиже: Өлеңдегі негізгі ой анықталады. Өлеңді түсініп
мәнерлі оқиды.
Өлең мазмұны бойынша сұрақтар қойып, ол сұрақтарға ойланып жауап
береді. а Табиғат және табиғат байлықтарын қорғап, қадірлеу
керектігін түсінеді.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру :
Психологиялық дайындық.
2. Үй тапсырмасын сұрау:
- Үйге қандай тапсырма берілді? (Өтірік өлең. Оразбай Байбақов)
Өлеңді мәнерлеп оқыту:
Өлеңнің ішіндегі адамды таңдандыратын, күлдіретін, тапқырлықты
білдіретін шумақтарды таптырып оқыту
- Үйге қандай шығармашылық тапсырма берілді? (Сурет салу, өтірік
өлең құрастыру). Оқушы жұмыстарын тақтаға ілу.
Қызығушылықты ояту:
- Жыл мезгілдерін ата?
- Күз мезгілінің ерекшелігі қандай?
-Жылдың төрт мезгіліне де арнап өлең жазған ұлы ақынды кім біледі?
- Абай Құнанбаев кім?
- Оның қандай өлеңдерін білеміз?
- Қазір жылдың қай мезгілі?
.Ассоцация әдісі:Күз туралы не білеміз?
Алтын күз Күз Жапырақтар сарғайып түседі
Сабақ басталады Молшылық Қысқа дайындық
Егін піседі,жинайды Қүстар жылы жаққа кетеді
Балалар , бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы не туралы болады деп
ойлайсыңдар? Кім айтады?
-Күз туралы
3.Жаңа сабақ: «Күз» А.Құнанбаев
Автор туралы түсінік
Абай Құнанбайұлы
(1845-1904)
Ұлы ақын, композитор, философ, саясаткер, ағартушы, қазақтың
реалистік жаңа жазба әдебиетінің негізін қалаушы. Ақынның арғы тегі
Орта жүз Тобықты Арғын ішіндегі Олжай батырдан басталады. Қазақтың
ұлы ақыны қазіргі Шығыс Қазақстан облысының Семей өңіріндегі
Шыңғыстау маңында туған. Кішкене кезінен Зере әжесінің тәрбиесін
көрді. Жастайынан зерек болған ол халықтық өлең-жырлар мен ертегі,
аңыздарды тыңдап өсті.
Кітаппен жұмыс :
Іштей оқу Түртіп алу
Тізбектей оқу : Өлеңнің әр шумағын жеке- жеке оқытып, талдату.
Екінші шумақтағы соңғы екі жолдағы сөздерге балама сөздер тапқызу.
Мәнерлеп оқу:
4.Сергіту сәті:
Бір, екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Саңырауқұлақтай отырып,
Емендерше тұрайық.
Бір, екі, тұрайық,
Алақанды ұрайық
Партамызға жайғасып,
Тып- тыныш боп қалайық.
5.Сөздікпен жұмыс:
Ыс - түтіннің күйесі
Құрысын заңы - - бұл жерде: әдеті құрысын деген мағынада.
Күзеу, қыстау, жайлау, көктеу сөздерінің мағынасын түсіндіру.
Ата- бабаларымыздың негізгі кәсібі- мал шаруашылығы болғандықтан,
сол малдың жағдайын жасау мақсатында жылдың төрт мезгілінде көшіп-
қонып отырған. Әр мезгілдегі қоныстарын соған байланысты атаған.
6. Жұппен жұмыс:
І -жұп: Күз мезгіліне байланысты әңгіме құрау. (3-4 сөйлем)
2-жұп: Табиғат туралы мақал- мәтелдер жазу.
1.Қыс азығын жаз жина.
2.Жаздың бiр күнi,
Қыстың мың күнiн асырар.
3.Қыс арбаңды,
Жаз шанаңды сайла.
4.Егіндікті күз суар.
Күз суарсаң, жүз суар.
5.Сәуiр болса күн күркiрер,
Күн күркiресе көк дүркiрер.
3-жұп: Күз туралы ( Sinkuein ) бес жол өлең құрастыру
1. Не? - Күз
2.Қандай? - Алтын ,қоңыр. .берекелі, мерекелі
3.Не істейді? - келеді, басталады
4.Жомарт күз келді .
5.Жыл мезгілі
2.Тапсырма: Өлең жолдарын аяқтау.
Күздің сыйын алайық
Қызығына... (қарайық, қанайық )
Күзге арнап бәріміз,
Әнімізді... (салайық, арнайық)
3. Мәтіннен Абайдың қураған ағашты неге теңегенін тауып оқу
7. Шығармашылық тапсырма:Сурет бойынша жұмыс:
-С уретте жылдың қай мезгілі бейнеленген? Оны неден аңғардың?
:
РАФТ әдісі бойынша 1 шумақ өлең шығару немесе арнау жазу.
Р-рөл- жас ақын
А-аудитория-сынып
Ф-форма-өлең
Т-тақырып-«Күз береке» «Күз келді», Күз сыйы» тақырыбының бірін
таңдау
Оқушы өз ойын алдымен жұпта, ортаға салып, тақтаға әр жұптан бір
оқушы шығып «Автор орындығында» қорғайды.
8.Сабақты қорыту:
"Кім тапқыр?" ойыны.
(Алтын күз келді)
1. Абай кім? Жас кезінде кімнен тәрбие алған?
2. Абайдың «Күз» өлеңі не туралы?
3. Күзгі аспан, жер беті қандай?
4. Ақын күз мезгілін қалай суреттеген ?
5. А.Құнанбаевтың «Желсіз түнде жарық ай» әнін хормен орындау
9.Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. « Күз мезгілі» тақырыбына сурет
салу. . Оқушыларды бағалау,мадақтау :
Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайлик арқылы көрсету сұралады
Ұқсас мақалалар: