- Учителю
- 'Шегіртке мен құмырсқа' (2 сынып)
'Шегіртке мен құмырсқа' (2 сынып)
Әдебиеттік оқу 2-сынып Тақырыбы | Шегіртке мен құмырсқа И. А Крылов қазақшаға аударған А. Құнанбаев | ||||
Мақсаты | Мысал мазмұнын түсіну, идеялық ұстанымындағы автордың ойына өзінше ой қосу арқылы пікір білдіруге мүмкіндік жасау. Оқушыларға мысалдағы негізгі ойды түсіндіріп, жаңа білімді меңгерту, ойын жүйелі айтуды қалыптастыру. | ||||
Міндеттері | а) оқушының білімі мен біліктілігі арқылы ой-өрісін дамыту, ұшқырлығын ойлау қабілетін шыңдау, шапшаңдықпен нақтылыққа бейімдеу. ә) Оқушылырды алғырлыққа, зеректікке , ептілікке, тапқырлыққа баулу. б) Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру, еңбекқорлыққа адамгершілікке баулу | ||||
Сабақтың типі | Жаңа білім беру.
| ||||
Сабақтың әдісі | Венн диаграмма, бес жолды өлең, ассоциация, диалогтік оқу.
| ||||
Сабақтың көрнекілігі | Оқулық, басты кейіпкерлердің суреттері, осы мысал негізінде түсірілген мультфильм, интерактивті тақта, автор суреті , өмірбаяны | ||||
Күтілетін нәтиже | Мысалдағы жәндіктердің мінез-құлықтары арқылы адам бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді танып, баға беруді үйренеді. Мысалды талдау арқылы мазмұнын әсерлі жеткізе білу дағдылары дамиды. Оқушылардың шығармашылық қ уаттары шыңдалады. | ||||
|
| ||||
Сабақтың барысы | Оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын құру. Топқа бөлу.
| ||||
Жаңа сабақ кезеңдері | |||||
| Тапсырма | Мұғалімнің іс- әрекеті | Оқушының іс -әрекеті | Модуль | |
Кіріспе | Оқушыларды орманда тіршілік ететін жануарлар, құстар деп 2 топқа бөлу | Амандасу, оқушылардың бар назарын сабаққа бағыттау, топқа бөлу. | Назарларын сабаққа аударады. Топқа бөледі. | Сыни тұрғыдан ойлау
Диалогтік оқыту
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
| |
Үй тапсырмасын сұрау.
| -Балалар, үйге берілген тапсырманы тексеріп жіберейік. Үй тапсырмасына дайынбыз ба? Үй тапсырмасын қорыту. 1.Эдуардтың жағымды қасиетін жаз 2.Достық туралы мақал жаз 3.Екі балаға қандай ескерту жазар едің? 4.Эдуардқа хат жаз | Үйге берілген тапсырманы айтады.
| |||
Білу Қосымша ақпарат беру | Жұмбақ жасыру. - Кейіпкері жан - жануар болатын шығарманың түрін қалай айтамыз?
Құмырсқа мен шегіртке туралы мағлұмат беру |
|
| ||
Түсіну |
|
-Өмірде суреттегідей шегіртке мен құмырсқа кездесе ме? Мысал дегеніміз не екенін түсіндіру. Ассоциация әдісі арқылы мысал авторларымен таныстыру. И. А. Крылов - орыс жазушысы-драматург-ақын-мысалшы. Абай -ақын-ағарушы-аудармашы-Қара сөз жазған. | Суретке қарап әңгіме жүргізеді, жаңа тақырыпты болжайды, өмірмен байланыстырады.
| ||
Сергіту сәті | Ұзын мұртты құмырсқа, |
| Қозғалыс ырғағымен сергіп алады |
| |
Қолдану | Оқулықпен жұмыс. «түртіп алу» стратегиясы сөздік жұмысы әдісі: талдау, түсіндірмелі, дәптерге жазып алу | Шегіртке мен құмырсқа мультфильмінен үзінді көрсету. Мысалды топқа бөліп оқып, мазмұнын ашу. Не түсінгендерін сұрайды. Оқулықтағы мысалды әр топтан 3 оқушыға рольге бөліп оқыту | Мысалды өз беттерімен түсініп оқиды.Не түсінгендерін өз сөздерімен айтады. Оқулықтағы мысалды әр топтан 3 оқушыға рольге бөліп оқиды. | Талантты және дарынды балаларды оқыту
Оқудағы басқару және көшбасшылық
| |
Талдау
| Топпен жұмыс. Екі топқа оқулықтағы жасылмен жазылған сөздер беріледі. Шегірткенің жаздағы, қыстағы әрекеттерін ажыратады. I-топ: Шегірткенің жаздағы іс-әрекеттері. II-топ: Шегірткенің қыстағы іс-әрекеттері.
| Топпен жұмыс. I-топ: Шегірткенің жаздағы іс-әрекеттері. II-топ: Шегірткенің қыстағы іс-әрекеттері. Венн диаграммасы | Топтар мысалды оқып, мазмұнын ашады. Шегірткенің жаздағы, қыстағы әрекеттерін ажыратады. Еңбек, жалқаулық туралы мақал-мәтел айтады. | ||
Жинақтау | Хат жазу І-топ «Шегіртке» ІІ-топ «Құмырсқа» |
| Сұраққа жауап беру. |
| |
Бағалау |
| -Сен құмырсқаның орнында болсаң не істер едің? -Өмірде шегірткеге ұқсас адамдар бола ма? -Шегіртке сияқты қиналып қалмас үшін не істер едің? | Жақсы мен жаманды ажырата алады. Жақсы болу үшін не істеу керек екенін біледі. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» .
| ||
Кері байланыс | Бес жолды өлең | Мадақтайды, бағалайды. | Рефлексия жазады.. | ||
Үйге тапсырмасы
| Құмырсқа мен шегіртке мысалын жаттау. | Шегіртке мен құмырсқа іс-әрекетін сипаттайтын мақал-мәтел жинап келу. | Шегіртке мен құмырсқа іс-әрекетін сипаттайтын мақал-мәтел жинап келеді. |
|
Алматы облысы
Панфилов ауданы
Головацкий атындағы орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі: К.Исабаева