- Учителю
- ҚМЖ 4 сынып 'Менің сүйікті ісім'
ҚМЖ 4 сынып 'Менің сүйікті ісім'
Қазақ тілі 4 «А»
Сабақтың тақырыбы: Лексикалық тақырып: Менің сүйікті ісім
Грамматикалық тақырып: Тәуелдік жалғау жекеше түрі.
Сабақтың мақсаты:
Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін толықтыру
Ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту. Еске сақтау қабілеттерін дамыту.
I. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Жақсы көңіл күй тілеу.
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстап қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық мейірімді
Болып кетер сонда дереу жан -жағым.
II. Өткен тақырыптарды еске түсіру. Жіктеу есімдігі.
Жаңа сөздерді жатқа сұрау Олардың жуан, жіңішке екендіктерін сұрау. Буынға бөлу, жуан не жіңішке екендіктерін сұрау.Ақылды, әдемі, көңілді, күшті.
III. Жаңа сабақ.( Оқушыларға сұрақтар қойып жаңа сабақтың тақырыбын өздеріне ашқызу) Оқылым. Оқулықтағы тапсырманы оқу. Орыс тіліне судару
1 жақ. Менің сүйікті ісім би билеу. Жалғаулары м/ым/ім
2. жақ. Сенің сүйікті ісің би билеу. ң/ың/ің
С.т Сіздің сүйікті ісіңіз би билеу ңыз/ңіз/ыңыз/іңіз
3. жақ. Оның сүйікті ісі би билеу. ы/і/сы/сі
IV. Сергіту сәті. «Қара жорға» биі
V. Сөздікпен жұмыс.
Сурет салу - рисовать
сурет салғанды - рисовать рисунок
VI. Тапсырмалар орындау.
3 - тапсырма. Оқулықпен жұмыс мәнерлеп оқу
Менің сүйікті ісім - спортпен айналысу. Мен спортпен айналысуды жақсы көремін. Мен жүгіремін, тауға шығамын, коньки тебемін.
4- тапсырма Кесте бойынша сөйле.
Мен спортпен айналысуды жақсы көремін
Мен сурет салуды жақсы көремін
Мен би билегенді жақсы көремін
Дәптермен жұмыс. Жазу дәптерлерінде 1-2-3 тапсырмаларды орындау
Диалог құрастыру. Бір -біріне сұрақтар қою. Сол сұрақтарға жауап беру.
VII. Үйге тапсырма. Оқулық 11 бет 4- тапсырма Кесте бойынша оқу, жаттау.
VIII. Сабақты аяқтау. Бағалу.
Күні:
Қазақ тілі
4 сынып
Тақырыбы:
Лексикалық:Менің бөлмем
Грамматикалық: Тәуелдік жалғау.Етістіктің болымды болымсыз түрлері.
Мақсаты:
Оқылым,тыңдалым,жазылым,айтылым, әрекеттерін жүйелі түрде қолданып, тақырып бойынша тілдесім әрекетіне жетелеу.
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізе алады.Жаңа тәсілдер арқылы сабаққа деген қызығышулықтары артады.
Әдіс тәсілдер:
«Миға шабуыл», «Венн диаграммасы»
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңдері
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс әрекеті
Кіріспе
2 мин
Ұйымдастыру кезеңі
Қане достар бірге тұрайық,
Бірге шеңбер құрайық.
Жақсы-жақсы тілектер,
Бір - бірімізге сыйлайық.
Оқушылырдың амандасуы
Барлығы қайталайды
Сұрақты ұстап ал
3 мин
Өткен тақырыптарды еске түсіру.
Мен орысша айтамын
Оқушылар аудармасын қазақша тақтаға жазады.
Бірін бірі тексеру
1 мин
Екі оқушы шығып бір біріне сұрақтар қояды және сол сұрақтарға жауап береді.
Сенің сүйікті ісің не?
Менің сүйікті ісім теледидар көру.
Менің сүйікті ісім музыка тыңдау.
Менің сүйікті ісім сурет салу.
Миға шабуыл
5 мин
Бірінші модульді толық еске түсіру. Дауысты дыбыстар мен буын түрлеріне мысалдар келтіру.
Билеу жіңішке сөз,екі буын бар. Би-ВА ашық буын, леу-ВАВ бітеу буын
Негізгі бөлім
Оқылым.
Жазылым
13мин
Жаңа сабақ. Менің бөлмем
Мынау - менің бөлмем. Менің бөлмем жарық, кең, таза.
Оқулықтағы 16 бет 2-3 тапсырманы мәнерлеп оқып береді.
Сөздік жұмысы
2 мин
Кең - просторный
Шаң - пыль
Шаңсорғыш - пылесос
Оқушылар осы сөздерді қайталайды, сөз тіркестерін құрастырады.
Сергіту сәті.
2 мин
«Жел еседі» Ойыны
Оқушылар орындайды,орын ауыстырады
Деңгейлік тапсырмалар орындау.
6 мин
Болымды болымсыз етістіктерді түсіндіру. Болымсыз етістікке маме ба/бе/па/пе жұрнақтары жалғанады.
Айырмашылын салыстырып айтып береді.
Мен жинаймын - Мен жинамаймын
Сұрақтармен жұмыс
5мин
№1 жазу дәптерлеріндегі 1-2-3 тапсырмаларды орындау
Дәптердегі сұрақтарға толық жауап жазады.
Үйге тапсырма
1 мин
Жаңа сөздерді жаттап келу. 17 бет 6- тапсырмаға мысалдар құрастыру.
Күнделіктеріне тапсырманы жазып алады.
Қорытынды
Бағалау
Рефлексия
2мин
1 мин
2мин
Біз бүгін не туралы айттық
Сабақ ұнады:
Қызық болды:
Жаңалық алдым:
Түсінбедім:
Оқушылар алдарында жатқан смайликтерді көрсетеді