- Учителю
- 1 сыныпқа арналған сабақ жоспары.
1 сыныпқа арналған сабақ жоспары.
Тақырыбы: Мектеп. -қа, -ке, -ға, -ге.
Мақсаты: Оқушылардың қазақ тілінде сөз байлықтарын молайту.
Мектеп туралы жалпы түсініктерін анықтау. Қарапайым сөйлем құрап
үйрету. -қа, -ке, -ға, -ге жалғауларын қолданылуын үйрету.
Міндеттері:1. Оқушылардың өткен тақырыпты меңгеру деңгейін
анықталады; Жаңа сөздермен танысады, олардың қолдану аясын көреді;
үлгілер бойынша сөйлеуге үйренеді; -қа, -ке, -ға, -ге-
жалғауларының магынасын түсініп, қолдану ережелерімен танысады.
2. Оқушылар сабақ барысында оқу, жазу дағдыларын дамытады;
байқағыштық, логикалық ойлау, ізденістік қызығушылығын дамытады.
3. Өзара жұмыс істеу, бір-бірінің ойын тыңдап, қабылдау және
бір-біріне көмектесуді үйренеді
Сабақтың түрі : жаңа сабақ
Сабақтың типі: топтық жұмыс
Сабақта пайдаланатын әдіс-тәсілдер: Жеке жұмыс, жұптық жұмыс,
қарапайымнан күрделіге, сұрақ-жауап, ассациативті топ, интерактивті
тәсіл, көрнекілік.
Сабақта қолданылған көрнекіліктер: Суреттер, лото ойыны, қима
қағаздар, бағалау фишкалары, интерактивті тақтаны пайдалану.
Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин
2. Өткен сабақтың тақырыбын қайталау - лото ойыны арққылы. 10 мин
3. Жаңа сабаққа кіріспе-ассациативті топ (қызығушылықты ояту) 5 мин
4. Жаңа сабақты түсіндіру-сөздік, сөйлем құрау,
жалғауларды дұрыс жалғау арқылы (презентация арқылы) 17мин
5. Бекіту - жазба жұмыстарын орындау(актив студио арқылы) 8 мин
6. Бағалау -фишка саны арқылы 1 мин
7. Жаңа тақырыпты бекіту 1 мин
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, сәлемдесу, түгендеу, 3
топқа бөліп отырғызу. «Жемістер», «Жидектер», «Көкеністер».
2.Откен сабақтың тақырыбын .
3 топқа жемістер, жидектер, көкөністер, азық-түліктер суреттерін
таратылып беріледі. 1-топ жемістер, 2-топ жидектер, 3-топ
көкеністердің суреттерін жеке-жеке теріп себеттке салу керек.
Үстелде тек азық-түліктер қалу керек. Тақтаға әр топтан бір-бір
оқушы шығып шығып жауап береді, екінші оқушы көрші топтың
жауаптарын тексереді (жеке және оқушылармен бірге «иә-жоқ» жауабы
арқылы.
3.Жаңа сабаққа кіріспе.
Ауызша ассоциативті топ құрау арқылы сабақтың мақсатын анықтап,
жұмыс бағытын белгілейміз.(Мектеп жайлы әңгімелесу және -қа, -ке,
-ға, -ге - бағытты білдіретін жалғаулардың қолдануын үйрену).
Ассоциативті топ «Мектеп» сзіне құрастырылады.
</ 4. Жаңа сабақт ытүсіндіру.
• Жаңа сөздермен танысу.
- Суреттегі таныс сөздерді оқушылар атап шығады, ал таныс емес,
жаңа сөздерді, жеке, хормен оқып қайталайды.
• Мектеп - мектепке байланысты сөздерді атап шығады;
• Сынып - сыныпқа байланысты сөздерді атап шығады;
• Асхана - асханаға байланысты сөздерді атап шығады;
• Кітапхана- кітапханаға байланысты сөздерді ашығады;
Оқушыларға жаңа сөздер жазылған қима қағаздар таратылып,
сөздік-дәптерлеріне желімдеп қояды.
• Осы берілген сөздермен сұрақ-жауап арқылы шағын мәтін құрау
Мынау мектеп. Мынау (кішкентай) үлкен мектеп. Мектепте асхана, кітапхана бар. Мынау менің мектебім.
• Сөйлемді «бар-барамын» сөзімен байланыстырып құрау керек.
«Бар» - «иди» сөзі бағытты білдіретіндігін, оның шартты белгісін(
)естеріне түсіреді. Сол арқылы сөйлем құрауға тырысады. «Бар» сөзі
-қа, -ке, -ға, -ге жұрнағы жалғанған сөздермен (зат есіммен)
қолданатындығы түсіндіріледі.
• Сабақ барысында үйренген жалғауларды, жаңа сөздерді пайдаланып өз бетінше сөйлем құрау.
5. Бекіту- жазба жұмыстарын орындау
• Жалғаулардың жуан, жіңішке болатындығын бекітіп, үндестік заңы
бойынша жалғанатындығын қайталау және тақтадағы жаттығуларды
орындау.
Тапсырма: барыс септігінің жалғауларын үндестік заңы бойынша
берілген сөздергедұрыс жалғау керек.
АЛМА, СҮТ, ӘКЕ, МЕКТЕП, КІТАПХАНА...
-Сөздерді дұрыс орналастыру үшін оқушылар ауызша жауап береді -
мұғалім тақтамен жұмыс істейді.
• Сөздердегі бос торларға керекті жалғауларды жалғау керек. Әрбір
оқушы өз дәптерінде жаттығу жұмысын орындаған соң, топ ішінде
өз-өздерін тексеріп таратпа карточканы толтырады. Мұғамімге
тапсырады, жұмыстар оқушылармен бірге тексеріледі. Тақтаға дұрыс
нұсқасы жазылады.
Мен мектеп... барамын. Мен асхана... барамын. Мен үй... барамын.
6. Бағалау- жиналған житон (суреттер) бойынша қорытындылау.
7. Жаңа тақырыпты бекіту