7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку на тему 'Сөйлем' (4 класс)

Урок по казахскому языку на тему 'Сөйлем' (4 класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

4 сынып

Қазақ тілі Сабақ №

Мұғалім:


Сабақтың тақырыбы: Сөйлем мүшелері.13−18 жатт.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік Сөйлем туралы түсініктерін нығайту. Сөйлем түрлері жайлы білімдерін толықтыру. Сөйлем түрлерін, сөйлем мүшелерін ажырата білуге үйрету.

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру. Туған жерін қастерлеуге, адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Еңбекке баулу.Үлкенді құрметтеуге тәрбиелеу.Достық қарым-қатынасқа баулу.

Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.

Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,

көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.

Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.

ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.

Үй тапсырмасымен жұмыс:.

Сөйлем мүшелері:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сөйлем құрамындағы нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы

сөздерді сөйлем мүшелері дейміз. Айдын бормен жазды.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Сөйлем мүшелері.

Нақты сұраққа Сөйлем мүшелері бір─бірімен

жауап береді байланысты болады.

Тұрлаулы Тұрлаусыз


Жаңа сабақ.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.


Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті


--------------------------------------------------------------------

(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі.


Өлеңді түсініп оқы. Алғашқы екі жолын сөйлем мүшелеріне талда.


Күн суытып барады,

Малдар қорға қарады.

Күзекте отыр қойлы ауыл,

От жағатын болды ауыл.

Қараша − ауыл, қаламыз,

Қысқа дайын боламыз.

13−жаттығу.

  1. Мақалды түсініп оқы

  2. Мақалды сөйлем мүшесіне талда.

  3. Сөйлм мүшесінің байланысын тап


Ағын су арнасын табады


14−жаттығу.

Берілген сызба бойынша сөйлем құрап жаз

Сызба бойынша сөйлем мүшелерінің байланысын анықта


15−жаттығу. Суретке қарап әңгіме құрастыр

Сөйлем мүшесіне талда.


Пысықтау: Қаратпа сөз деген не?


Тілде біреудің назарын аудару үшін қолданылатын сөздер болады. Ондай

сөздерді қаратпа сөз дейді.

Қаратпа сөздердің жазылуы:


- Егер қаратпа сөз сөйлемнің басында келсе, үтір қаратпа сөзден кейін қойылады.

- Егер қаратпа сөз сөйлемнің ортасында келсе, қаратпа сөздің алдынан да, артынан да үтір қойылады.

- Егер қаратпа сөз сөйлемнің сойлемнің соңында келсе, үтір қаратпа сөздің алдынан қойылады.


16-жаттығу.

  1. Мәтінді түсініп оқы

  2. Әбунасыр кім?

  3. Қаратпа сөзі бар сөйлмді теріп жаз

Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.

Үйге тапсырма: 17, 18−жаттығу. .

Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал