- Учителю
- Ашық сабақ Тәуелсіздік монументі
Ашық сабақ Тәуелсіздік монументі
Қысқа мерзімді жоспар
Бастауыш сынып мұғалімі: Рахметуллина Салтанат Ғаділбекқызы
Сабақтың тақырыбы:
Тәуелсіздік монументі
Пәні:
Әдебиеттік оқу, ІІ тоқсан, 24-сабақ
Мақсаты:
Ш.Сариевтің өленін мәнерлеп оқуға үйрету. Тәуелсіздік туралы әңгіме жүргізу арқылы білім беру
Күтілетін нәтижелер:
*Оқушылар тәуелсіздік туралы білімдері кеңейеді.
*Оқушылар өз ойларын айта алады.
*Өлеңнің мазмұнын аша біледі.
Керекті жабдықтар:
Нақыл сөздер, рәміздердің суреті, монументтің суреті, үнтаспа,фильм, «Желтоқсан құрбандару» шиырма
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Кіріспе
І. Ұйымдастыру бөлімі
II. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Қызығушылықты ояту.
-
1986-жылы, 16-желтоқсан. Қазақ жастары тоталитарлық режимге қарсы ашық қарсылық көрсеткен күн. Міне, осындай ұмытылмас оқиғадан бері 20 жыл өте шықты. Өмір-өзен толқыны бізді әйгілі 16-желтоқсан оқиғасынан уақыт өткен сайын алыстатып әкетіп бара жатса да, жүректерде мәңгілік ұмытылмайтын бір нәрсе бар. Ол - дүниені дүр сілкіндірген сол үш күн оқиғасына қатысқан қазақ қыздары мен ұлдарының рухына, ерлігіне деген құрмет, тағзым.
Оқушыларды топтарға суреттер арқылы бөліп аламын.
1-топ: «Жұлдыз»
2-топ: «Арман»
3-топ: «Тәуелсіздік»
4-топ: «Хан»
Оқушы жауаптары тыңдалады.
Суреттер бойынша 4 топтарға бөлінеді.
Қимылдайды, сабаққа деген қызығушылықтары артады. Көңілдері көтеріледі. Әр топтың көшбасшылары өзінің тобының барлаушысын, хатшысын, баяндаушысын тағайындап алады
Тұсау кесе
ІҮ. Мағынаны тану
1 946 жылы, 15-сәуір де Қызылорда облысы, Арал ауданы, Шөміш стансасында туған.Қамбаш орта мектебін бітірісімен, Қазалы аудандық «Ленин туы» және Арал аудандық «Толқын» газеттерінде қызмет атқарған. 1971 жылы ҚазМУ-дің журналистика факультетін бітірген. 1970-1974 жылдары «Қазақстан» баспасында редактор, «Жұлдыз» журналында бөлім меңгерушісі, Қазақстан Республикасы ҮҒА-ның М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер институтында</<font face="Times New Roman, serif"> ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер болған.
Тәуелсіздік монументі Алматы қаласындағы Республика алаңында орналасқан. Кешен мемлекеттік қайраткерлер, мәдениет өкілдері, ғұлама ғалымдар айтқан сөздерден, сәулет, сымбат өнерлерінің тұтастай бірігіп жинақталуынан жасалған.
Кешеннің ортасында 28 метрлік, Маңғыстау құлпытастарының бедеріне ұқсас, тігінен тұрған пластикалық стелла бар. Оның ұшында Алтын адам орналасқан. Стелланың төрт жағын аллегориялық фигуралардан тұратын «Аспан-дана», «Жер-ана» және тай мінген балалар қоршап тұр. Балалар - Отанымыздың жастығы мен болашағы. Екінші жағынан - әке, ана, балалар - отбасын бейнелейді, ол - мемлекеттің негізі отбасы деген сөз. Стелланың екі жағынан 18 метрлік ұзын таға түріндегі он бедерлі-сәулеттік қабырға қоршап тұр. Осы қабырғалар стелланың бар мағынасын ашып береді.
Қосымша мәлімет алады
Негізгі бөлім
Оқулықпен жұмыс
Жаңа сабақпен таныстыру. Өлеңді мәнерлеп оқу.
Ақын өлең арқылы не айтқысы келді?
Сөздікпен жұмыс
Монумент - үлкен ескерткіш
Шығармашылық тапсырма
1 -топ: Өлеңді қара сөзбен жазу
2-топ: Тәуелсіздік монументін салу
3-топ: «Алтын адам» туралы мәлімет жазу
4-топ: Өлең мазмұнына сай мақал-мәтел жазу
Өлеңді оқиды, сұрақтарға жауап береді
Сөздіктегі сөзге сөйлем құрап айтады
Әр топтың жұмыстары тыңдалады
Қорытынды
«Сабақтан алған әсерім» атты ой толғау жазу.
-
-Нені өзің үшін түртіп алар едің?
-
-Жеке, жұпта, топта жұмыс. Топ көшбасшыларын тыңдау.
-
-Өлең жолдары бойынша қандай оқиғаны ұнамсыз деп есептейсің?
Топ пікірлерін тыңдау.
Бағалау
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Балалар бағдаршам арқылы бағалайды.
Үйге тапсырма
«Тәуелсіз ел» тақырыбында әңгіме жазып келу. Өлеңді мәнерлеп оқып, ұнаған шумағын жаттау.
Күнделіктеріне жазып алады
Рефлексия
Екі жұлдыз, бір тілек
Ойларын білдіреді