- Учителю
- Урок з української мови Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку та з основою на -р- в орудному відмінку
Урок з української мови Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку та з основою на -р- в орудному відмінку
Тема: Правопис закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини та з основою на -р в орудному відмінку однини.
Мета: Ознайомити учнів з правописом закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку однини та з основою на -р в орудному відмінку однини. Формувати вміння і навички застосування правил для пояснення правопису закінчень іменників чоловічого роду. Розвивати пізнавальну самостійність, зв'язне мовлення. Поглиблювати знання учнів про професії та їх значення в житті людини. Виховувати повагу до праці та сумлінне ставлення до навчання.
Обладнання: таблиця слів, малюнки професій, блок-схеми , підручник, завдання для роботи в парах, мікрофон.
Тип уроку: комбінований.
Час уроку: 40 хвилин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
1. Знайомство з учнями.
- Доброго ранку,сонечко ясне! Доброго ранку, земле прекрасне! Доброго ранку, дітки уважні! Доброго ранку,гості поважні!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
-
Спостереження над мовним матеріалом.
Подивіться на дошку, прочитайте написані слова ланцюжком.
цеглина земля колія
каска пшениця олія
клавіатура сукня
мишка спідниця
-
Значення якого слова ви не знаєте?
( цеглина - будівельне штучне каміння у вигляді прямокутників, каска - головний захисний убір для голови, колія - слід від колеса на дорозі)
-
До якої частини мови належать всі ці слова?(іменники)
-
Який рід вони мають? (жіночий рід)
-
Пригадайте, на яке питання відповідають іменники в орудному відмінку? (ким? чим?)
-
Прочитайте іменники першого стовпчика.
-
Яке закінчення вони мають. (а)
-
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Цеглина - цеглиною, каска - каскою,клавіатура - клавіатурою, мишка - мишкою.
-
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (ою)
-
Прочитайте іменники другого стовпчика.
-
Яке закінчення вони мають. (я)
-
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Земля-землею, пшениця - пшеницею, сукня - сукнею, спідниця - спідницею.
-
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (ею)
-
Прочитайте іменники третього стовпчика.
-
Яке закінчення вони мають. (а)
-
Змініть їх, утворивши форму орудного відмінка.
Колія-колією,олія - олією.
-
Яке закінчення вони мають після зміни за відмінком? (єю)
-
Отже, які закінчення мають іменники жіночого роду на -а,-я в орудному відмінку однини ? (ою,ею,єю)
2.Робота з блок-схемою.
Давайте пригадаємо, коли в іменниках пишемо закінчення -ою, -ею, -єю.
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення -ою?
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення -ею?
- Коли іменник жіночого роду орудного відмінку мають закінчення - єю?
3.Мозковий штурм.
- Скориставшись схемою та своїми знаннями усно поставте подані іменники в орудний відмінок .
Вишня, стежка, пісня,слива, межа,мрія.
(Слова написані на картках . Учні чітко називають закінчення.)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Асоціативна вправа.
- Прочитайте перші два слова першого стовпчика. Людині, якої професії для роботи потрібні ці предмети? (будівельник)
(виставляю під словами зображення професії)
-
Прочитайте наступні два слова. Людині, якої професії для роботи потрібні ці предмети? (програміст)
Людина яка складає комп'ютерні програми.
-
Прочитайте наступні два слова. Людина, якої професії зустрічається з ними кожного дня? (орач)
Той хто оре поле.
-
Прочитайте наступні два слова. Людина, якої професії розкроює матеріал для пошиття даних речей? (кравець)
-
Прочитайте останні два слова. Людина, якої професії зустрічається з ними кожного дня? (програміст)
Прочитайте назви професій. Визначте їх рід.
-
Сьогодні тема нашого уроку - написання закінчень іменників чоловічого роду в орудному відмінку та іменників чоловічого роду з основою на -р.
( тема записана на дошці)
-
Мотивація навчальної діяльності.
Очікування результатів.(записано на дошці)
-
На цьому уроці ми будемо вчитися
-
Записувати іменники чоловічого роду у формі орудного відмінку і визначати їх закінчення.
-
Розвивати зв'язне мовлення
-
Поглиблювати знання про професії та їх значення в житті людини.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Інтерактивна технологія
1.1Спостереження над мовним матеріалом.
- Відкрийте зошити, відступіть лінійку від попередньої роботи, запишіть 15 листопада (яка орфограма в слові п'ятнадцять ?), класна робота.
- Прочитайте ще раз назви професій, записаних у першому стовпчику. Пригадайте , якого вони роду?
До дошки …
-
Зараз ми запишемо ці іменники в орудному відмінку, визначимо їх закінчення і основу.
ОЦІНКА
До дошки …
- Запишіть іменники другого стовпчика в орудному відмінку, визначте їх основу і закінчення.
ОЦІНКА
До дошки …
-
- Запишіть іменник третього стовпчика в орудному відмінку, визначте його основу і закінчення.
ОЦІНКА
-
Колективне ознайомлення з правилом.
Прес-конференція.
Зверніть увагу, які закінчення мають іменники чоловічого роду однини?
-
Яким звуком закінчується основа слів першого стовпчика? (твердий приголосний)
-
Які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на твердий приголосний?
(відкриваю першу частину схеми)
-
Отже, іменники чоловічого роду з основою на твердий приголосний мають закінчення -ом.
-
Яким звуком закінчується основа слів другого стовпчика? (м'який приголосний)[
-
Які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на м'який приголосний? ( -ем)
(відкриваю другу частину схеми)
-
Отже, іменники чоловічого роду з основою на м'який приголосний мають закінчення -ем.
-
Яким звуком закінчується основа сліва третього стовпчика? (м'який приголосний [й])
-
Яке закінчення має іменник з основою на [й]?
(відкриваю третю частину схеми)
-
Отже,іменники чоловічого роду з основою на [й] мають закінчення
-єм.
1.3Каліграфічна хвилинка
- Запишемо в зошит каліграфічну хвилинку, яка складається з закінчень іменників чоловічого роду орудного відмінку.
- Які це закінчення?
Пишемо охайно, чисто, дотримуючись правил з'єднання літер.
(сама записую на дошці)
-
Які закінчення мають іменники чоловічого роду у формі орудного відмінка однини?
-
Робота з підручником.
2.1 Робота над правилом.
Відкрийте підручник на сторінці 76. Прочитайте правило. Воно не закінчене. За допомогою блок-схеми доповніть його.
Читаємо правило (учень)
Давайте згадаємо, коли пишемо закінчення - ом? (звертаю увагу на схему)
Давайте згадаємо, коли пишемо закінчення -ем? (звертаю увагу на схему)
Коли пишемо закінчення -єм? ( звертаю увагу на схему)
-
Отже,іменники чоловічого роду в орудному відмінку з основою на твердий приголосний мають закінчення -ом, з основою на мякий приголосний та ж, ч, ш - мають закінчення -ем, з основою на й - мають закінчення -єм.
2.2.Тренувальна вправа. Вправа154
Прочитайте вірш. (вірш читає учень)
-
Про що ви дізналися з тексту вірша?
-
Люди, яких професій згадуються у вірші?
-
Знайдіть іменники чоловічого роду вжиті в орудному відмінку однини і поясніть їх закінчення.
До дошки…
(хлібом, світом, кропом, баклажаном, вітром, туманом) пишемо закінчення ом, тому що основа іменників закінчується на твердий приголосний.
ОЦІНКА
2.3. Фізхвилинка
Столярки - молодці,
Тешуть столики й стільці.
Пилочками чики-чики,
Молотками туки-туки.
Чик-тук-туки, Чик-тук-туки,
В нас до праці здібні руки.
2.4.Робота з правилом за вправою 160.
- Самостійно прочитайте твір написаний у вправі 160.
- Про які професії ви дізналися з учнівського твору?
- Розкажіть, ким ви мрієте стати у майбутньому? Чому?
До дошки…
Випишіть з тексту іменники чоловічого роду на -р в орудному відмінку однини. Визначте основу і закінчення.
(конструктором,інженером,комбайнером, архітектором,перукарем,лікарем,тренером)
ОЦІНКА
-
Яким звуком закінчується основа цих іменників?
-
Отже,які закінчення мають іменники чоловічого роду з основою на -р?
-
Щоб дізнатися, яке саме закінчення треба писати потрібно перевірити у орфографічному словнику.
( відкриваю останню схему)
-
Отже, як перевірити написання закінчень іменників чоловічого роду з основою на -р?
-
Давайте, звернемось до правила у підручнику, та переконаємося, що ми зробили правильні висновки.
Один учень читає правило вголос, інші слідкують.
-
Чи підтвердились наші висновки?
V.Закріплення і систематизація знань
1. Робота в парах.
- Попрацюємо в парах. Завдання та алгоритм його виконання у вас на парті.
Взяли в руки.
Подивіться. Кожна пара повинна скласти слова - назви професій, переставивши літери.
Наприклад: Дано слово - харку , змінюємо літери в словах і отримуємо, яку професію? Кухар. Так ви змінюєте кожне слово. Тепер це слова треба записати в зошит. Змінюєте слово кухар, поставивши його у форму орудного відмінка. Через тире записуєте це слова. потім з виділеним іменником ви складаєте речення і записуєте його. Давайте складемо речення зі словом кухар. Але зверніть увагу що речення ви складаєте тільки з одним виділеним іменником.
На роботу вам відведено 4 хвилини.
Алгоритм виконання завдання.
-
Утворюєте, переставивши літери, слова-назви професій.
-
Відмінюєте їх в орудному відмінку однини. ( О.в.- ким?, чим?)
-
Записуєте змінені іменники в зошит.
-
Виділяєте закінчення.
-
Складаєте речення з виділеним іменником.
-
Перевіряєте виконане завдання.
1 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
2 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
3 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
4 пара
карлі (лікар)
мілінерці (міліціонер)
шатарх (шахтар)
втельчи (вчитель)
5 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
6 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
7 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
ОЦІНКИ.
8 пара
саникдів (садівник)
бувельдіник (будівельник)
хліроббо (хлібороб)
шкорял (школяр)
Перевіряємо 1 пару, вони називають утворені слова і закінчення. Потім читають речення. Потім 2,3,4 пара читає своє речення. 8нтерн8яємо 5 пару, вони називають утворені слова і закінчення. Потім читають речення. Перевіряємо пари ,які залишились.
2.Вправа «Інтерв'ю».
Зараз уявіть себе учасниками телевізійної програми і дайте відповідь на питання кореспондента.
-
Як видумаєте, чи всі професії потрібні людству?
-
А з чого починається будь-яка професія?
( з навчання в школі)
-
Отже ви оволодіваєте першою основною професією - школяр.
Учитель,лікар, чи геолог
Письменник, слюсар,чи кресляр
Всі називають головною
Одну професію - школяр.
-
Яка професія є основою всіх інших? Тому в школі треба слухати вчителя, та всі знання добре засвоювати.
VІ. Підсумок уроку.
-
Бесіда.
-
Давайте пригадаємо, чому навчив вас цей урок?
(повертаємось до дошки)
Відповідь починаємо так. Цей урок навчив мене…
-
Які закінчення мають іменники чоловічого роду у формі орудного відмінка?
-
Закінчення яких іменників треба перевіряти за орфографічним словником?
-
Домашнє завдання.
Відкрили щоденники і записуємо домашнє завдання.
С.76,79 вивчити правило, с.81 впр.163.
- Наш урок закінчено, дякую вам за нього , ви дуже добре попрацювали. Подякуємо нашим гостям. До побачення .