- Учителю
- Конспект урока по украинскому языку на тему Відмінювання прикметників чоловічого і середнього роду в однині.
Конспект урока по украинскому языку на тему Відмінювання прикметників чоловічого і середнього роду в однині.
Конспект уроку з укрїнської мови для 4 класу
Тема: Відмінювання прикметників чоловічого і середнього роду в однині.
Мета: - вчити відмінювати прикметники чоловічого і середнього роду в однині, та визначати відмінкові закінчення,
-
давати повну відповідь на заданні питання, правильному каліграфічному письму,
-
розвивати логічне мислення, зв*язне мовлення, формувати уявлення,
-
виховувати любов до мови, до слова.
Обладнання: замок, ключ, король Прикметник, таблиці, відмінки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав,
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай…
-Добрий день діти!
Перевірка домашнього завдання.
-Що таке прикметник? (Частина мови, що означає ознаки предмету і відповідає на питання який?, яка? яке?
-Як змінюється прикметник? (за відмінками)
ІІ. Мотивація учбової діяльності.
-Сьогодні у нас буде незвічайний урок. Бо зараз ми помандруємо до королівства «Прикметника». Але щоб потрапити у палац правителя ми повинні здобути ключі від зачинених воріт. А для цього ми повинні розгадати загадки, а відповіді записати у зошит.
Загадки
Запалали в чистім полі,
Наче галстуки червоні.
То палає в полі так
Польовий червоний (мак)
Дивний ключ у небі лине-
Не залізний, а пташиний.
Це ключем в осінній млі
Відлітають (журавлі)
Я ловлю комах, жучків,
Їм маленьких черв*ячків,
В теплий край я не літаю,
Під стріхою хату маю.
Цвірінь! - сів я на хлівець.
Зовуть мене (горобець)
Хвилинка каліграфії
МАК ЖУРАВЛІ ГОРОБЕЦЬ
ІІІ. Оголошення теми уроку.
-Діти, подивіться, нас зустрічають у замку. Це друзі прикметника-відмінки. Їх всього шість братів, ви пам*ятаєте як їх звуть? (Називний, Родовий, Давальний, Знахідний, Орудний, Місцевий)
ІV. Засвоєння нових знань.
-
Діти, відмінки пропонують нам завдання, для того, щоб ми могли рушити далі по палацу.
-
Відкрийте підручники на ст. 98, впр. 213.
-
Тут два іменники: вітер та повітря, граються з двома прикметниками, свіжий та осінній. За допомогою таблиці допоможіть відмінкам правильно назвати їх. Почнемо з Називного. Як змінюється вітер? Вітер який? (Свіжий, осінній)
-
А як ви думаєте, чому у Родовому і Давальному відмінках, у слові осінній, з*являється м*який знак? (для того, щоб передати м*якість)
-
Молодці діти, ми допомогли нашим братам, можемо рушати далі.
-
Ми вже зайшли до палацу. Але що ж трапилось? Чого так темно у ньому?
-
Знаю, це сонечко чогось образилось, а я знаю чому! Бо деякі учні плутають відмінювання в українській мові, та російській мові. Давайте з вами наведемо порядок.
-
Подивіться на вправу 214.
-
Давайте порівняємо, як відмінюється прикметник в російській та українській мові, які це відмінки?
-
Давайте порівняємо закінчення у російській та українській мові, у чому різниця між ними? (Замість е в укр. мові стоїть літера о, або буквосполучення ьо)
-
Запишіть у зошитах українські словосполучення, підкресліть закінчення прикметників.
-
Діти ми допомогли сонечкові, і подивіться, як воно усміхається, і пропонує нам трошки відпочити.
Фіз. Хвілинка
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Час прийшов відпочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата - скоки-скоки!
Десять, дев'ять, вісім, сім!
Час за парти нам усім.
-
Діти, до мене потрапили словосполучення, але у палаці такі сильні протяги, що усі слова у них переплутались, давайте допоможемо словосполученням і наведемо у них лад. (учня до дошки)
-
Тобі треба прикметник поставити у правильному відмінку і записати. Всі інші діти у зошитах)
-
Що нам допомагає поєднувати слова? (закінчення)
-
Що таке прикметник? (частина мови, що означає ознаки предмету. І відповідає на питання який?, яка?, яке?)
-
На яке питання відповідає у родовому відмінку? (Якого?)
-
Ну молодці, май же всі завдання виконали. Залишилось ще одне, і ми з вами зустрінемось з королем Прикметником.
-
Тож будьте уважні, щоб правильно виконати останнє завдання.
-
Це вправа 216. Слід списати додаючи закінчення. Виконуємо у зошитах самостійно, а я потім візьму на перевірку декілька зошитів.
-
Молодці, ви і з цим завданням впорались.
-
А ось і наш король.
-
Дуже йому сподобалось, як ви працювали, він гадає, що ви завжди будете добрими друзями прикметника.
Оцінки за роботу на уроці.
V. Підсумок уроку.
- Діти, у яку країну мі здійснили подорож ?
- Запишіть домашнє завдання, вправа 217.
- Нашому королю дуже сподобалось працювати з вами і взагалі сподобалось у вашому класі, і він вирішив назавжди залишитись у вас. Ви його залишите?
- Урок закінчено.