- Учителю
- Әдебиеттік оқу пәнінен Алып бала мәтіні (2 сынып)
Әдебиеттік оқу пәнінен Алып бала мәтіні (2 сынып)
Сабақтың тақырыбы |
Алып бала | ||
Мақсаты |
Ардагерлеріміз бен балуандарымызды ажырату, оқушыларға мәтін, мазмұнын меңгерту. Қ,Мұңайтпасов жайлы мәлімет беру. Оқушылардың тілін, сөздік қорын дамыту. Шыдамдылыққа, қиыншылықта көмек көрсетуге, бауырмалдыққа тәрбиелеу. | ||
Табыс критерийлері |
Ардагерлеріміз бен балуандарымызды суреттер арқылы ажыратады. | ||
Негізгі идеясы |
Ердің атын еңбек шығарады | ||
Оқыту нәтижелері |
Жаңа мәтінді меңгереді, мәтінді түсініп мазмұндайды | ||
Әдіс-тәсілдері |
Жекелей, жзұптық, топтық | ||
Сабақтың көрнекілігі |
Суреттер, түрлі-түсті маркерлер | ||
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті | |
|
Менің жүрегім ақ Менің жүрегім адал Менің жүрегім мейірімді Менің жүрегім жақсылыққа толы Ал, балалар осы адал, мейірімді, жақсылыққа толы жүрек жылуын үрлеп, достарымызға сыйлаймыз.
|
Бір-біріне тілектер тілейді. | |
|
Топқа бөліну. «Алғырлар» тобы «Білгірлер» тобы «Тапқырлар» тобы
|
Өз ұрандарын айтады | |
|
Үй тапсырмасын сұрау Мәнерлер оқиды Сұрақтар қою
|
Ақтөбе облысы, Қобды ауданы «Ақмоншағым»
8 жаста еді 16 жасында | |
|
Жарайсыңдар, балалар, Әлия туралы толық меңгеріпсіңдер. Мына жерде сандар жатыр, сол сандарды өсу ретімен қойсақ, бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.
10 20 30 40 70 80 90 100
А Л Ы П Б А Л А
|
Сандарды өсу ретімен қояды. | |
|
Біз бүгін Қалмахан Әбдіқадыровтың әңгімесімен танысамыз. Ең алдымен, ақынның өміріне қысқаша шолу жасасақ.
|
Әңгімені тыңдайды. | |
|
1-топ: Қажымұхан Мұңайтпасов 1871 жылы 7 сәуірде Ақмола облысы, Қараөткел ауылында дүниеге келген. Ол классикалық күрес түріне қызыққан. 2-топ: Ол қазақ халқының тарихындағы тұңғыш балуан. Ол жер шарын аралап, 54 мемлекетте күреске түсіп, 48 медаль алған. 3-топ: Ол бүкіл әлемнің атақты балуандарымен күреске түскен. Ұлы Отан соғысы кезінде Қажымұқан жіберген ақшаға ұшақ жасалған. |
Оқушылар жауап береді. | |
|
Әңгімені түсініп оқимыз, мәтін бойынша түсінгендерін айтады. Мәтін топтарға бөлініп беріледі. |
Мәтін бойынша түсініктерін айтады. | |
|
Топтық жұмыстар. 1-топ: мәтінне алынған тірек сөздердің мағынасын ашу. 2-топ: мәтіннен сөздер беріледі, 1 минут ішінде жаттап, есте қалғандары дәптерлеріне түсіреді. 3-топ: мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріледі. |
Оқушылар топтасып жұмыс жасайды. | |
|
Сергіту сәті. Шығу үшін шымыр боп, Шынығамыз шаршамай. Бұлшық еттер шымыр боп, Аламыз сосын тыныш жәй. |
Сергіту сәтін жасайды. | |
|
Дәптермен жұмыс. Ерлік, батырлық тақырыбында мақалдар жаздыру. |
Мақалдар жазады. | |
|
Сөзсандықтағы сөз:
|
Сөзсандықтағы сөздердің мағынасын айтады. | |
|
Суретпен жұмыс.
|
Араларынан спикер дайындайды, сол оқушы сұрақтарға жауап береді. | |
|
Сабақты қорытындылау. Балық ойыны арқылы. Нақыл сөздегі көп нүктенің орнына қажетті сөздерді қою. 1 ..... есімі - ел есінде. 2 Еліңді сүйсең - ...... істейсің. 3 Батыл болмай, ....... болмайсың. 4 ........ адам өлімді жеңеді. 5 Тәуекелге бел буған адамды ........ билемейді. 6 ............ қол бастамайды. |
Оқушылар «Балық» ойыны арқылы, көп нүктенің орынына тиісті сөздерді қойып, мақалдарды құрастырады. | |
|
Бағдаршам әдісі бойынша рефлексия. Үйге тапсырма. Қазіргі батырлар тақырыбында эссе жазу.
|
Сабақтан алған әсердерін стикерлерге жазып, бағдаршамға іледі. |