- Учителю
- 4-сынып Әдебиеттік оқу пәнінен Шыбын мен көбелек тақырыбына ашық сабақ
4-сынып Әдебиеттік оқу пәнінен Шыбын мен көбелек тақырыбына ашық сабақ
Кабинет:1
Мұғалім
Алдабергенова Қ
Сабақтың атауы
Сейітқұл Оспанов. Шыбын мен Көбелек
Мақсаты
Түрі
Ақын туралы мағлұмат беру. Мысалды түсініп оқып, ондағы негізгі ойды анықтауға және мазмұны бойынша қорытынды пікір айтуға үйрету. Мысалдың негізгі идеясын ашу.
Күтілетін нәтиже
Оқиға желісіне байланысты оқушылар Көбелек пен Шыбынға мінездеме беріп, өздеріне өмірлік сабақ алады
Негізгіидеялар
Шыбынның суретін көрсету арқылы оның сүйкімсіз, жек көрінішті, сұғанақ екенін және Көбелектің суретін көрсету арқылы оның әдемі, сүйкімді, басқаларға зияны жок,даланың көркі және өмірі қысқа болғанымен бақытты дәурен кешетін жәндік екенін ұғындыру .
Сабақтың жабыдығы
Интерактивті тақта, суреттер, бояу, қарындаштар, постерлер
Тапсырмалар
1.Топтық жұмыс
2.Сөздікпен жұмыс
Мысалды сахналық қойылым етіп көрсету.
Шыбын мен Көбелекке мінездеме беру
Дереккөздер, жабдықтар
Интерактивті тақта, суреттер, бояу, қарындаштар, постерлер
Кезекті оқу
Мысалды түсініп оқу. Шыбын мен Көбелектің суретін салу
Психологиялық ахуал
Психологиялық дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз.
Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
Уақыты
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
-
мин
7 мин
2 мин
5 мин
8 мин
2.мин
1 мин
2 мин
7 мин
5.мин
3.мин
</<font face="Times New Roman, serif">1 мин
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Балалармен сәлемдесу. 2.Сабаққа қажетті заттарды даярлау. 3.Топқа бөлу
Бағалау критерийлері:
1. Үй тапсырмасын орындауы
2.Топтық тапсырмалар және сұрақтарға жауап беруі
3. Мысалды мәнерлеп оқуы
5 - 1-3 ұпай толық қамтылса;
4 - 1-2ұпай толық қамтылса;
3 - 1 ұпай болса;
Бағалау парақшалары таратылады
Үй тапсырмасын тексеру
Сапар мен Парта.(сахналау) 1-2 оқушыдан жатқа сұрау,партаның суретін салу.
Үй тапсырмасын қорыту.
1.Адырбек Сопыбеков кім? Ол туралы не білеміз?
2.Өлеңнің мысалға жататынын неден аңғаруға болады?
3.Парта Сапарға неге ренжіді?
4.Қалай ойлайсыңдар,Сапар өз кінәсін мойындады ма?Оны өлеңнің қай шумағынан аңғаруға болады?
5.Диалог дегеніміз не?
Жаңа сабақ.
Қызығушылығын ояту
1. Кіріспе. Жаңа сабақтың мақсатымен таныстыру.
2. Автор туралы қысқаша дерек беру.
ОСПАНОВ СЕЙІТҚҰЛ (1955-2003)
30 наурызда Қызылорда облысының Қазалы қаласында дүниеге келді. 1977 жылыҚазақмемлекеттікуниверситетінің журналистика факультетінбітірді. «Жалын», «Мектеп» баспаларында, «Пионер», «Зерде», «Парасат» журналдарында, «Жетісу» газетіндежұмысістеді. 1994-2003 жж. Қазақстан
РеспубликасыҮкіметініңаппаратындааудармасекторынбасқарды. «Қазақойл» ұлттықмұнай-газ компаниясындақызмететті.
«Бәйге», «Ащықауын, тәттіқауын», «Күнкөтерілгеншақ» аттыжыржинақтары мен «Ағашат», «Бақыттыүй», «Самый сладкий день», «Құлдаркөтерілісі» атты проза кітаптарының авторы.
Постер құрастыру
Оқулықпен жұмыс Жигсо әдісі
3.Шыбын мен Көбелек мысалын балаларға іштей оқыту, бірін-бірі
оқыту.
Сөздікпен жұмыс
Көз шырымын алу - ұйықтау
Қауыз - ашылайын деп тұрған гүл басының жұқа қабы
Жұқсыз - сүйкімсіз, жек көрінішті
Сұғанақ - ұры
Сапалақ - шыбын қорығыш құрал
Шылғи өтірік - мүлде өтірік
Сергіту жаттығуы
4.Екеуінің ұқсастығы мен айырмашылығын сұрау. (суретін көрсету) Қандай?
5.Шыбын мен көбелектің пайдасы мен зиянын айту.
6.Сурет бойыншаекеуіне мінездеме беру.
7. «Шыбын мен Көбелекті» рөлге бөліп оқу.
1 сөз зат есім
2 сөз сын есім
3 сөз етістік
4 сөз зат есімге байланысты айтылған сөз
5 сөз зат есімге синоним
Қорытынды.
-
- Шыбын мен Көбелек неге келіспей қалды?
-
- Шыбын не деп мақтанды?
-
- Көбелек оған не деді?
-
-Қайсысының айтқаны дұрыс деп ойлайсың?
Мақал-мәтелдер:
1.Алтау ала болса, ауыздағыкетер,
Төртеутүгелболса, төбедегікелер.
2.Еңбек-бәрін де жеңбек.
3.Бірлік болмай, тірлікболмас.
4.Жұмыла көтергенжүкжеңіл.
Жалқаужатыпішер, отырыпұйықтар.
Бағалау
Үйгетапсырма
Мұғаліммен амандасу, Сабақ құралдарының бәрі түгел болуы, сабақтан қалмау, кешікпеу, бағалау парақшаларын тарату
Әр оқушы үйге берілген тапсырма бойынша оқып келген мысалдарынан түйген ойларын әңгімелеу.
Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді. Бұл жерде әр оқушы сыни ойлап өз ойларын ортаға салады
Автор туралытүсіну
І - ІІ топ
Шыбын қандай жәндік?
ІІІ - ІV топ
Көбелек қандай жәндік постер құрастырады Шыбын мен Көбелек мысалын балаларға іштей оқыту, бір-біріне түсіндіреді.
Қиын сөздермен танысу Бойын сергітуге байланысты жаттығулар жасау
Рөлге бөліп оқиды.
І - ІІ топ
1 сөз зат есім Шыбын
2 сөз сын есім Сүйкімсіз, жек көрінішті
3 сөз етістік Ұшады, коректенеді, шағады
4 сөз зат есімге байланысты айтылған сөзге сөйлем. Шыбынның ісінде
береке жоқ.
5 сөз - зат есімге синоним Жәндік
ІІІ -ІV топ
1 сөз зат есім Көбелек
2 сөз сын есім Сүйкімді, әдемі
3 сөз етістік Ұшады,коректенеді,
тозаңдандырады
4 сөз зат есімге байланысты айтылған сөзге сөйлем. Көбелек
бақытты дәурен кешетін жәндік
5 сөз зат есімге синоним Жәндік, бунақденелі
Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді. Бұл жерде әр оқушы сыни ойлап өз ойларын ортаға салады
Мәнерлеп оқу, мазмұндау, суретін салу