- Учителю
- Арыстан мен тышқан
Арыстан мен тышқан
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Арыстан мен тышқан
Сыныбы: 4
Дайындаған: Камеденова Тұрсынай
Сабақтың тақырыбы: Арыстан мен тышқан
Мақсаты:
а) Оқушыларға мысалды таныстыра отырып, негізгі ойды, идеяны ұғындыру. Көркем шығарманы оқуға қызығушылығын қалыптастыру.
ә) Оқушылардың ой-өрістерін кеңейту. Түсініп, мәнерлеп оқу дағдыларын нығайту.Сын тұрғысынан ойлауын дамыту.Өз ойларын еркін айтып, дәлелді сөйлеу қабілеттерін арттыру.
б) Балаларды қайрымды, жағымды қарым-қатынастар жасауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың әдісі: Дамыта оқу технологиялары.
Сабақтың түрі: Таным сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1) Психологиялық дайындық.
2) Керек құралдарын алғызу.
3) Назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
« Бағдаршам» ойынын ойнату арқылы үй тапсырмасы бойынша қандай дайындықпен келгенін анықтау.
( Ойынның шарты: егер оқушылар сабаққа жақсы дайындықпен келсе,бағдаршамның жасыл түсін көтереді; дайындалған,бірақ өзіне сенімсіздік танытса, сары түсті көтереді; дайындығы шала болса қызыл түсті көтереді.)
1 топ. Әңгіменің мазмұнын баяндайды;
2 топ. «Ғажайып жетілік» сұрақтарына жауап береді;
3 топ. «Араласып кеткен уақиғалар» тапсырмасын орындайды.
ІІІ. Жаңа сабаққа
Адалдық Сыйластық
Қайрымдылық Қамқорлық
Жанашырлық Кішіпейілдік
Мұғалім:
-
Бүгін біз да адам бойындағы жақсы -жаман қасиеттердің ара жігін ашып көрсететін, өнеге , тәлімге толы Сұлтанмахмұт Торайғыровтың « Арыстан мен тышқан» мысалымен танысамыз.
«Тұлғаны танып біл» стратегиясын қолдану.
( Берілген суреттердің ішінен автордың суретін табу, ол туралы не білетіндерін ортаға салу.)
Авторға хронологиялық кесте толтыру
1 топ. Арыстан дегеніміз не? Ол туралы не білесіңдер?
2 топ.Тышқан дегеніміз не? Ол туралы не білесіздер?
3 топ. Арыстан мен тышқанның ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
Сөздікпен жұмыс.
Зиян- залал, зақым, кесірін тигізу.
Азат - еркін, өз еркі өзінде, ерікті, бостандық.
-
Мысалмен танысу.
-
Мультфильм көрсете отырып, мұғалімнің мәнерлеп оқуы.
-
Рөлге бөліп оқу.
-
Іштей оқу.
Нақты сұрақ - дәл жауап.
-
Мысалдағы оқиға нелер арасында болған?
-
Арыстан тышқанды не үшін өлтірмек болды?
-
Тышқан қалайша өлімнен құтылды?
-
Ол өзі айтқан уәдесін қалай орындады?
-
Бұл мысалдың мазмұнына қандай мақалдар сәйкес келеді?
-
Сонда ақын бұл образдар арқылы қандай адамдары бейнелеп отыр?
Мысал өлең дегеніміз не?
Жан- жануарлар мен өсімдіктерге адамдық қасиет беріп, бейнелеу арқылы адамдар ортасындағы жағымсыз қылықтар мен іс әрекеттерді сын тезіне алып , ой - пікірді астарлы бейнелейтін уақиғалы өлеңдерді мысал өлең дейміз.
Дәптермен жұмыс.
Анықтама: « мысал» - сатиралық сипатта, сықақпен сыналатын,шағын көлемді шығарма. ( дәптерлеріне жаздыру)
Концептуалдық кесте
Р/с
Шығарманың
аты
Кейіпкері
Қандай қасиеттерді бейнелейді?
Ой-тұжырым
1
2
«Арыстан мен тышқан»
Арыстан
Тышқан
Батыл, өр көкірек,
мақтаншақ;
Қорғансыз, қамқор, жақсылықты ұмытпайды.
Қайырымдылық,
жақсылық жасай білу, көмектесу
І топ.
«Арыстан мен тышқан» мысалын сахналау.
ІІ топ.
Мысалдың түйінді ойын бір шумақ өлеңмен жазу.
ІІІ топ.
Мысал мазмұнына қарай мақал -мәтелдер айту..
ІV. Қорытындылау.
Мұғалім:
-
Балалар біздің ана тіліміз өте бай.Осы тақырыпта мазмұны әртүрлі ертегілер көп. Солардың бірін Зәмзәгүл әжей айтып бермекші.
Үнтаспадан ертегі тыңдау.
Түйін сөз
Балалар өз түсінгендерін, ұққандарын түйіндеп айтады.
Рефлексия . Саған сабақ ұнады ма?( Бағдаршамның түстерін пайдалану.)
Үйге тапсырма.
-
Мысалды мәнерлеп оқу;
-
«Арыстан мен тышқан» тақырыбында ойдан ертегі құрап келу.
Бағалау.