- Учителю
- Урок казахского языка в 4 классе. Тема 'Eтiстiк'
Урок казахского языка в 4 классе. Тема 'Eтiстiк'
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты: Етістік туралы түсінік беру, жаттығулар, тапсырмалар арқылы білімдерін жетілдіру, ұйымшылдыққа баулу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Әдісі: көрсету, түсіндіру, сұрақ-жауап, тест, топтық жұмыс.
Көрнекілігі: сызбалар, слайдтар, тест
Ұйымдастыру кезеңі:
Көптен күткен қоңырау,
Соғылды, сабақ басталды
Тексерейік түгендеп, дәптер, қалам, кітаптарды
Сабағымыз басталсын,
Пайдасы оның көп болсын.
Үй тапсырмасын тексеру: дәптер жинап алу
Жаңа сабақ: Ребус шешу (етістік)
Топтық жұмыс
1 топ: 380-жаттығу ( берілген мәтіннен етістіктерді табу)
2 топ: етістік топтастыру
3 топ: Жұмбақты шешіп, етістіктердің астын сызыңдар.
Суда қалқиды, жылыда балқиды.
Жаттығулар: 382, 383, 385.
Сабақты бекіту: тест арқылы
Тест жұмысы
І нұсқа
1. Етістік -
А) заттың атын білдіреді В) заттың сапасын білдіреді С) заттың қимылын білдіреді
2. Туынды етістікті белгіле:
А) жазды В) тазала С) жүгір
3. Сөйлемнен етістікті белгіле: Айнұр жазу жазып отыр.
А) Айнұр В) жазып С) жазып отыр
4. Күрделі етістікті белгіле:
А) бар В) бара жатыр С) барды
Тест жұмысы
ІІ нұсқа
1. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы -
А) зат есім В) етістік С) сын есім
2. Туынды етістікті белгіле:
А) барды В) жазды С) жырла
3. Сөйлемнен етістікті белгіле: Айдос дүкенге бара жатыр.
А) Айдос В) бара жатыр С) дүкенге бара жатыр
4. Күрделі етістікті белгіле:
А) жаз В) жазды С) жазып отыр
Үй тапсырмасы: е- 381 ж, 117-б; ж - 3 ж, 121-б
Қорытындылау: Не туралы оқыдық? Нені білдік?
Бағалау
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Етістіктің жіктелуі
Сабақтың мақсаты: 1. Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп аталатынын түсіндіру;
2. Етістіктерді жекеше, көпше түрде жіктеуге жаттықтыру, дағдыландыру тапсырмалар, жаттығулар арқылы есте сақтау қабілетін дамыту;
3. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу, білімпаз болуға баулу;
Сабақтың типі: дамытушылық
Әдіс-тәсілі: СТО эл. қолдану, сұрақ-жауап, топтық жұмыс, тест, әңгімелесу Көрнекілігі: слайдтар, ноутбук, бағалау парағы
Ұйымдастыру кезеңі: Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
-Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
Үй тапсырмасын тексеру: дәптер жинап алу
Жаңа сабақ: Кубизм стратегиясы:
- Бұл текше (куб). Оның алты жағы бар (алдыңғы,артқы, үстіңгі,сол жағы, оң жағы, астыңғы).
- Бүгінгі сабағымызда осы алты жақты әр түрлі тапсырмаларды орындаймыз
Слайд 1 Текшенің бірінші жағы
1. Зат есімдердің қандай жалғауларымен таныстық
2. Қазақ тілінде неше септік бар?
3. Қай септіктің жалғауы жоқ?
4. Тәуелдік жалғау дегеніміз не?
5. Зат есімнің жіктелуі
- Етістік дегеніміз не? Сұрақтары?
- Дара және күрделі етістік дегеніміз не?
- Негізгі етістік деп қандай етістікті айтамыз?
- Туынды етістік деп қандай етістікті айтамыз?
Текшенің екінші жағы:
Топтық жұмыс:
1 топ: Етістікті тап:
1. Оқушы………….
2. Балапан ………….
3.Сағат ……………
2 топ: Берілген етістікті жекеше және көпше түрде жіктеңдер: оқыды
І Мен…….. Біз ……..
ІІ Сен ……. Сендер ………
Сіз …….. Сіздер ……….
ІІІ Ол …….. Олар ……….
3 топ: Берілген сөздің жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдеңдер, сөйлем құраңдар: айтасың.
Текшенің үшінші жағы: Оқушы жауаптары тыңдалғаннан кейін толықтыру
Дарынды оқушымен жұмыс:
- Етістік туралы анықтама (презентация)
- Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп аталады.
- Жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратындығы
- баяндауыш қызметінде келетіндігі
- жекеше, көпше түрде жіктелетіндігі
- III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі
Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп аталады.
Текшенің төртінші жағы: оқулықпен жұмыс
Жаттығулар: 390, 391, 393
Текшенің бесінші жағы: тест жұмысы
І нұсқа
1. Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы -
А) зат есім В) етістік С) сын есім
2. Жіктік жалғаулы етістікті тап:
А) отыр В) отырмын С) отыру
3. Күрделі етістікті белгіле:
А) барды В) бардым С) бара жатырмын
4. Етістік сөйлемде қай сөйлем мүшесінің қызметін атқарады?
А) бастауыш В) баяндауыш С) толықтауыш
5. Туынды етістікті белгіле:
А) оқы В) жүрді С) биле
ІІ нұсқа
1. 1. Етістік -
А) заттың атын білдіреді В) заттың сапасын білдіреді С) заттың қимылын білдіреді
2. Жіктік жалғаулы етістікті тап:
А) жаз В) жазу С) жаздың
3. Күрделі етістікті белгіле:
А) жүр В) жүріп келемін С) жүремін
4. Сөйлемде баяндауыш қызметін атқарып тұрған сөз табы -
А) зат есім В) етістік С) сан есім
5. Туынды етістікті белгіле:
А) жаз В) күлді С) ойла
Текшенің алтыншы жағы: ребус шешу, шешуіндегі сөзбен әңгіме құрастыру.
(СЕНБІЛІКТЕ)
Қорытындылау: Бүгін сабақта не туралы оқыдық, нені білдік?
Үй тапсырмасы: е -394-ж 121-б; ж- 9 ж 123-б
Бағалау.
№
Тапсырмалар
Бағалау
1
Топтық жұмыс
2
Жаттығулар
3
Тест
4
Қорытынды