- Учителю
- 4-Ті қосу кестесі
4-Ті қосу кестесі
Сабақтың тақырыбы:4-ті қосу кестесі
Сабақтың мақсаты: 1)4-ті қосу кестесімен таныстыру.Есептер жайлы білімдерін кеңейту.2) Ауызша есептеу арқылы ойлау қабілеттерін ,белсенділігін арттыру. 3)Оқушыларды өз бетімен жұмыс жасауға баулу.Ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі:түсіндіру,салыстыру,сұрақ-жауап,талдау.
Сабақтың көрнекілігі:Сөзжұмбақ,алма,гүлдің суреті,кесте,үлестірмелер
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан-дегендей ,балалар ,қазір бізде қандай сабақ
-Математика сабағы
-Математика сабағына дайын болу үшін біз не айтушы едік?
Есептеуді білмейтін адам,
Түк білмейтін надан,-деп айтамыз Яғни сабаққа дайын екенімізді бүгінгі жұмыс барысында көрсетейік.
Бүгінгі сабағымыз жарыс сабағы.Сондықтан сыныпты 3 топқа бөлеміз.
I топ «Алғырлар»тобы
Білімдіге дүние жарық,
Білімсізге дүние кәріп.
II топ «Тапқырлыр» тобы
Ақыл азбайды,
Білім тозбайды.
III топ «Білгірлер» тобы
Оқу білім бұлағы,
Білім өмір шырағы.
II Қызығушылықты ояту
№1тапсырма Шығармашылық жұмыс
Әйнекшеге >,<,= таңбаларын қой.
6-4*4+2 9-2*4+3 3+5*4+2
5+3*4-3 8-3*9-6 9-5*9-4
№2 тапсырма «Кім көп біледі?»Сұрақ-жауап әдісі Гүл дестесіндегі сұрақтарға жауап беру
1 Санды немен белгілейміз?
2 Қосу амалының компоненттерін ата.
3 Азайту амалының компоненттерін ата.
4. Заттарды біріктіргенде қандай амал қолданамыз?
5. Заттарды бөліп алғанда қандай амал қолданамыз?
6 Қандай геометриялық фигураларды білесің?
7. Гауһарда 6 сәбіз
Жамалда 3 сәбіз
Барлығын қосқанда болады неше сәбіз? (9 сәбіз)
8. 9 сәбіздің екеуін
Досың сұрап алады
Айтшы сонда нешеуі
Өз қолыңда қалады? (7 сәбіз)
III Мағынаны тану
-
«Сөзжұмбақ»шешу Осы сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабағымыздың тақырыбын білеміз.Ерекше тор көздегі жазуды тез табуға тырысайық.
-
2 мен 2-нің қосындысы неге тең? (4)
-
Сандарды және амал таңбаларын пайдаланып орындаған жазу қалай аталады? (өрнек)
-
Аптаның үшінші күні қалай аталады? (сәрсенбі)
-
6 мен 2-нің айырмасы неге тең? (4)
-Ерекше тор көзден қандай сөз шықты?
-Төрт.Яғни,бүгін 4-ті қосу кестесімен танысамыз
2)Оқулықпен жұмыс
Оқулықтағы 1-мысалды оқимыз
0+4=4 2+4=6 4+4=8
1+4=5 3+4=7 5+4=9
3)Тақтамен жұмыс
Қосу кестесін құру
-
4
5
6
+4
Оқушылар кестені өздері құрып жазады.
4)Дәптермен жұмыс
Азайтқышы 4 болатын айырмаларды жазу.
-
«Кім зерек?» ойынын ойнау
Әр топтан 1 оқушыдан шығып ұқсас 2 фигураны табу керек.
6) Сергіту сәті
Көк аспанды шарлаймыз,
Ұшқан құсты санаймыз
Үшбұрыш боп тырналар,
Көк жүзінде жорғалар.
-
«Кім тапқыр?» ойынын ойнау
Өрнектің мәнін табу
10
-7 -3 -1 -8 -4 -6 -2 -5 -9 -0
-
Шығармашылық жұмыс
I топ II топ III топ
5 теңсіздік 5 теңдік 5 теңсіздік
-
«Ойлан тап» ойыны.Себетке саңырауқұлақ жинау.Әр топ өзіне себет алады Нәтижесіне сәйкес саңырауқұлақ жинайды.
9-2 7+1 5-2
7 8 3
-
Ой толғаныс
«Көп ойла,тез ойла» Әйнекшедегі жоқ санды табу
9+*=9 9-3=* 7-3=*
4+4=* 6-*=2 10-*=5
8-*=4 10-*=6 9+*=10
Балалар сабақ барысы ұнады ма?
Олай болса,осындай көтеріңкі көңіл күймен «Сөзді тап» ойынын ойнап, сабақты аяқтасақ.
А 7-2 Ы 6-4
Р 4+2. Ж 5-1
С 6-5
Й 2+1
Ң 4+3
4
5
6
5
3
1
2
7
ж
а
р
а
й
с
ы
ң
Топтардыңжұмыстарын бағалау арқылы сараптау.Ауызша марапаттау.
Үйге тапсырма 5- мысал
Жумахметова Гульмира Уткельбаевна
Қызылорда қаласы. №253 орта мектеп. Бастауыш сынып мұғалімі