7


  • Учителю
  • 'Сөзтаптары туралы өткенді қайталау' сабақ жоспары (3 сынып)

'Сөзтаптары туралы өткенді қайталау' сабақ жоспары (3 сынып)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары туралы өткенді қайталау

Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушылардың сөз таптары туралы білімдерін еске

түсіру.

2.Дамытушылық: оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту;

3. Тәрбиелік: ұйымшылдыққа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Жаңа технология:дамыта отырып оқыту, оздыра отырып оқыту, іс-

әрекетті бағалау, тірек сызбалары және тірек конспектілері арқылы

оқыту,саралап оқыту, шоғырландырып қарқынды оқыту, деңгейлік

тапсырмалар арқылы дамыту, сын тұрғысынан ойлау, деңгейлеп оқыту,

жобалап оқыту технологиясы, ақпараттық технологиялар

5. Техникалық құралдар түрлері:____________________________

Сабақтың типі: аралас сабақ, жаңа білімді игеру сабағы, оқу материалын бекіту

сабағы, қайталау сабағы, материалды қорытындылау және жүйелеу

сабағы, бекіту сабағы

Сабақтың түрі: сайыс сабағы, жарыс сабағы, ойын сабағы, саяхат сабағы,

әңгімелесу, сырттай саяхат сабағы

Сабақтың әдісі: 1. Иллюстрациялық түсіндіру: Оқушыларға ақпаратты әңгімелеу,

лекция, семинар, коллоквиум, демонстрациялық жеткізу

2. Репродуктивті әдіс: Білім - білік дағдыларын қайта жаңғырту

арқылы білімді белсенді игерту.

3. Зерттеу әдісі: Мұғалімнің оқушыға шығармашылық тапсырма

беруі, оқушылардың өз беттерімен шешіп, мәтінмен, есептер шығару,

үлестірмелі материалдармен жұмыс.

4. Эвристикалық әдіс: Ішінара ізденгіштік әдіс, оқушылар мақсатты

немесе міндетті мұғалімнің көмегі арқылы шешу.

5. Мақсатты әдіс: Мұғалім белгілі мақсат қойып, оған жету жолын

көрсетеді, оқушылар одан әрі әрекетке көшеді.

Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

Жекелік үлгі - танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

Жан-жақтылы - барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

Топтық - жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

Ұжымдық форма - ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы:

Пәнаралық байланыс:дүниетану, әдебиеттік оқу.

Ұйымдастыру кезеңі

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі

Сабаққа мақсат қою

Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

Жаңа сабақты қорытып, бекіту кезеңі

Оқушылардың білімін бағалау

Үй тапсырмасын хабарлау және орындалуы бойынша нұсқау беру кезеңі


Сабақтың барысы :

І Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, оларды түгелдеу.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Сөйлемдерін оқыту.Бір сөзді сөз құрамына талдау.

«Гүл құрау» ойыны арқылы өткенді пысықтау

Сұрақтары:

1. Түбір сөз дегеніміз не?

2.Түбірлес сөз дегеніміз не?

3.Туынды сөз дегеніміз не?

4.Жалғау дегеніміз не?

5.Жалғаудың неше түрі бар?

6.Жұрнақтың неше түрі бар?

7.Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

8.Сөйлем мүшелері неше топқа бөлінеді?Оларды ата.

9.Бастауыш дегеніміз не?

10.Баяндауыш дегеніміз не?

11.Тұрлаусыз мүше дегініміз не? Оларды ата

- Ал, балалар, тақтаға назар аударайықшы бізде не пайда болды?

-Гүл

- Оған сұрақ қояйықшы

- Не? Гүл (зат есім)

-Балалар,тірі табиғаттың бәрі яғни жаны бар заттар не істейді?

-Қимылдайды.Жақсы, балалар, ал гүл не істейді?

-Өседі, гүлдейді,қурайды (Етістік)

- Гүліміздің түрі, түсі қандай балалар?

-Әдемі, ақ (Сын есім)

-Гүлімізде неше жапырақ бар екен?

-Бір (Сан есім)

Ал, балалар ендеше біз бүгін сендермен Сөз таптары тақырыбын өтеді екенбіз.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру.

2 - жаттығу (ауызша)

1.Қазақ тілінде сөз табы нешеу?

2.Зат есім дегеніміз не?

3.Етістік дегеніміз не?

4. Сын есім дегеніміз не?

5.Сан есім дегеніміз не?

Ү. Жаңа материалмен жұмыс: а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс Күн ретін жазу. Көркем жазу.

Е е

Еңбек етсең ерінбей,

Тояды қарның тіленбей.

Сызбаға сүйене отырып алған білімдерін еске түсіру. Мысалдар келтір


3-жаттығу сөздерді оқу, сұрақтар қойып мағыналарына қарай кестеге орналастыру:

Зат есім

Етістік

Сын есім

Сан есім

Жұлдыз, ата, ақын, адам, құс

оқыды, жуынды, жүзді

Көк, үлкен, биік, жасыл.

Екі, жеті, отыз.

Сергіту сәті (тақтадан көрсетіледі)

5-жаттығу берілген жаңылтпашты жатқа жазу, сөздерді сөз таптарына талдау, сұрақтар қою.

Үш кіші ішік піштім

Бес кіші ішік піштім

Неше кіші ішік піштім?

6 -жаттығу


ҮІ. Бекіту:

7 - жаттығу

Зат есім әдепті, қызық, қоңыр, қышқыл

Етістік жеті, тоғыз, жиырма, елу, мың.

Сын есім аққу, емен, оқулық, ауа

Сан есім биледі, өсті, тазалады, ұшты


ҮІІ. Қорытындылау. Балалар, бүгін біз не үйрендік?

Дидактикалық ойын: «Жылдам жауап».
І топ кез келген сөз таптарына қатысты сөз айтады.
ІІ топ - сол айтылған сөзге жылдам сұрақ қояды.
ІІІ топ сол сөзбен сөз тіркесін айтады.

ІV топ сол сөз тіркестерімен сөйлем құрастырады.

Рефлексия

ҮІІІ. Үйге тапсырма: 4-жаттығу, 143-бет. заттың атын білдіретін сөздерге заттың қимылын білдіретін сөздерді тіркестіріп жазу

ІХ. Оқушыларды бағалау




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал