- Учителю
- Разработка по математике на тему 'Санның және шаманың бөліктері' (3 класс)
Разработка по математике на тему 'Санның және шаманың бөліктері' (3 класс)
Сабақтың тақырыбы: Санның және шаманың бөліктері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың алған білімдерін жинақтау,ойлау, танымдық қабілетін арттыру;
Дамытушылық: Логикалық сауаттылығын, ақыл-ойын, есте сақтау қабілеттерін және пәнге деген қызығушылығын дамыту;
Тәрбиелік: оқуға саналы сезімге, жауапкершілікке, ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, ойын.
Көрнекілігі: плакаттар, кеспе қағаздар
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
а)Амандасу.
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
- Отырыңдар!
ә) Танысу: Бүгінгі математика пәнінен сендерге мен беремін. Менің аты-жөнім - Әйкен Гүлжанат Мұғалімбекқызы.
- Қазір қай сабақ?
- Сабақ құралдарымыз дайын ба?
- Олай болса оқушыға ұқсап отырамыз!
б) Психологиялық дайындық: Ой қозғау.
Өрік, алма, шие,алша Алма бағы жайнаған, Жидек,жүзім піседі. Қызыл алма айналаң
Қауын, қарбыз, қияр, сәбіз Алдым үзіп 6-уын Дүкендерге түседі Тағы алдым 2-еуін
Бөбектерім айтыңдаршы Алдым сонда нешеуін? (6+2=8) Бұл қай мезгілде келеді? (күз)
Төрт қаз ұшып барады
Биіктен төмен қарады,
Аяқ нешеу, бас нешеу?
Жауабын кім табады? (8 аяқ, 4 бас)
II. Өткен сабақты қайталату:
- Ал, балалар бүгінгі сабақты бастамас бұрын үй жұмысын бір тексеріп өтейік. (дәптерлерін қарап өту).
- Сонымен балалар, күзде қандай жеміс-жидектер піседі?
- Сендер осы жеміс-жидектерді жинауға көмектесесіңдер ме?
Жұмбақ шешу:
Бойын жерге жасырған,
Бұрымы бар жасылдан. (сәбіз)
-Балалар, күзде сәбізде піседі екен. Енді осы сәбіздерді бәріміз жинап алайық.
«Сәбіз жинау» ойыны:
667р24+16
667р24+16
667р24+16
1*5= 8*1= 0*7= 3*4 7*5= 6*4=
III. Жаңа сабақты түсіндіру:
-Жарайсыңдар! Сендер сәбізді жинауға көмектестіңдер.
- Ал, енді біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Санның және шаманың бөліктері» деп аталады.
- Бөлік дегенді қалай түсінеміз?
- Санның бөлігі дегенді қалай түсінеміз?
- Қане бәріміз тақтаға назар аударайық. Санның бөліктері берілген: 10 ның 5-тен 1 бөлігін табу үшін 10-ды 5-ке бөлеміз. 1дм-дің 2-ден 1 бөлігін табу үшін 1дм=10cм айналдырамыз. 10см-ді 2-ге бөлеміз. Яғни, 1бөлігі 5см-ге тең.
1 1 1
2 4 6
3 1 1
12 2 2
Оқулықпен жұмыс:
- Балалар, мынау қандай жидек?(Орамжапырақ)
- Орамжапырықтарды жинасуға көмектесесіңдер ме?
- Олай болса, кітапта берілген есептерге назар аударайық. №1 есепті ауызша шығару. (тақтада көрнекілік қолдану)
Схема бойынша шығарылатын есептерді таңдап ал:
16
?
2
: 16см
№2. Оқы. Түсіндір, жарты деген не және жарты сағат деген не?
1) Ұзындығы 2м лента бірдей 2бөлікке бөлініп қиылды. Оны «тең бөлу» дейді.Осы лентаның жартысының ұзындығы неге тең?
2м
1м 1м
Шешуі: 2:2=1 (м)
Жауабы: лентаның жартысының ұзындығы 1м.
2) Тік төртбұрыштың қандай бөлігі боялған?
Шешуі: Тік төртбұрыштың жартысы боялған.
3) Жарты сағаттан кейін минуттық тілше қалай орналасады? Дөңгелектің қандай бөлігін айналып өтеді.
Шешуі: жарты сағаттан кейін тілше дөңгелектің жартысын айналып өтті.
Дәптермен жұмыс:
- Балалар, келесі бізде пісіп тұрған қай жеміс екен?
- Алма қайда өседі? Біз алмаларды теріп, себетке салу үшін кітапта берілген есептерді шығарайық.
№3. Нанды тік төртбұрыш ретінде салып, оның жартысын боя.
Тік төртбұрышта сүт қалғанын штрихтап көрсет.
№4. 14 доп екі сыныпқа тең бөлініп берілді. Әр сынып неше доптан алды?
Шешуі: 14:2=7(доп) Жауабы: әр сынып 7доптан алды
№5. Ауызша орында:
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрамыз,
Алақанды ұрамыз.
Бiр отырып, бiр тұрып,
Тез шынығып аламыз.
Қатты нөсер басылды (жаймен тырсылдатады)
Күн жарқырай ашылды (қолдарымен күн жасайды)
Көктен төмен әдемi кемпiрқосақ шашылды (жарты доға жасайды)
Пысықтау:
- Балалар, біздің соңғы жемісіміз қалды. Ол қандай жеміс екен? - Қане тездетіп теріп алайық. Ол үшін мына есепті шығарайық.
№6. Қалып қойған санды тап:
86+48+75=209 800-(66+26)=708 69-(95+76)=102 245+126+39=410
Бекіту: «Кім жылдам?»
№10. 3 себетке жемістер тең бөлініп салынды. Әрбір себетке неше жемістен салынды?
Қорытынды: - Тапсырмаларды орындау үшін не білу керек болды?
- Бүгінгі сабақта не істедік?
Оқушылардың жауаптарын түйіндеу. - Сабақ ұнады ма?
Осымен сабағымыз аяқталды. Сау болыңыздар!
Бағалау: стикер арқылы