7


  • Учителю
  • Ас қорыту жүйесі Дүниетану пәнінен ашық сабақ

Ас қорыту жүйесі Дүниетану пәнінен ашық сабақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

3 - сынып Күні:

Пәні: дүниетану

Тақырыбы: Ас қорыту жүйесі

Мақсаты: Ас қорыту жүйесі туралы түсініктерін қалыптастыру

Игерілетін міндеттер:

Білімділік: Ас қорыту жүйесінің адам өміріндегі маңызы туралы түсініктерін кеңейту, ас қорыту мүшелерінің қызметі туралы білімдерін кеңейту.

Дамытушылық: Жаңа материалды қабылдай отырып, оқушылардың өз бетімен білімін толықтыру,ойлау,синтездеу,талдау,қорытындылау,нақтылау қасиеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Өз денсаулығын сақтауда жинақылыққа және зейінділікке үйрету. Салауатты өмір сүруге және дұрыс тамақтана білуге тәрбиелеу.

Көрнекілігі: ас қорыту жүйесінің суреті.

Әдіс - тәсілдері: ой шақыру,Т кестесі, тест

Сабақ түрі: жаңа сабақ


Сабақ барысы:


Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Уақыт


Ұйымдастыру


Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сабаққа әзірліктерін тексеру.


Сәлемдеседі. Кезекші тақтаны дайындап. Сыныпты түгендейді


Психологиялық жаттығу


Бізде әрқашан:

Жұтатын таза ауамыз болсын!

Жылынатын үйіміз болсын!

Ішетін таза суымыз болсын!

Бәріненде өмір сүретін жеріміз болсын!

Бүгінгі күніміз сәтті өтсін!

Мұғалімнің айтқаны бойынша жұмыс жасайды.


2 мин


Үй жұмысы


Тестпен жұмыс

1. Өкпе қайда орналасқан?

а) қарнымызда ә)көкрек қуысында б) білмеймін

2. Өкпе неше бөліктен тұрады?

а) бір ә) екі б) үш

3. Тыныс алғанда өкпенің көлемі өзгере ме?

а) өзгереді ә) өзгермейді б) білмеймін

4. Ересек адам минутына шамамен неше рет тыныс алады?

а) 20 рет ә) 15 рет б) 18 рет

5. Адам дем шығарғанда қандай газ бөліп шығарады?

а) оттегін ә)көмір қышқыл газын б) ешқандай

5мин


Қызығушылықты ояту


«Ой шақыру»

Денсаулықты сақтау үшін

Өмір сүру үшін

Қуат,күш,энергия алу үшін

Тіршілікке қажетті құнарлы заттарды алу

үшін

Т.с.с

Дене өсу үшін

Адам не үшін тамақтанады?


5мин














Жаңа білімді қалыптастыру


Пысықтау



Жаңа сабақ «Ас қорыту жүйесінің» суретімен түсіндіріледі.

Оқулықпен жұмыс

Дәптермен жұмыс


Сергіту сәті

Күн сияқты жарқыраймыз,

Жұлдыздай боп шашыламыз.

Бұлттай болып жүгіріп,

Жер секілді айналамыз.

2-тапсырма: Ас қорыту мүшелеріне қатысты сөздерді табу.



Оқушылар кезектесе тізбектеп оқиды

Дәптерде берілген тапсырмаларды орындайды.

Ас қорыту мүшелерінің аталуы

Ас қорыту жүйесі


Ас қорыту мүшелерінің қызметі

1

Ауыз қуысы

Ауыз қуысында тамақ тіспен тістеліп,тілдің көмегімен шайналып сілекеймен шыланады

2

Асқазан

Асқазанда бөлінген сөлден ас қорытылады.

3

Ашішек

Ашішек ас қорытатын сөл бөледі.

4

Бауыр

Бауырдан бөлінген сөлде сонда барады.

5

Тоқішек

Ал қорытылмаған қалдықтар тоқішекке барады


Мұғалімнің айтқанын қайталайды.


Бүйрек, зәрағар,қуық,ашішек, тіс, тоқішек, жұтқыншақ, бауыр, өңеш, тіл, сілекей безі, асқазан.



15 мин






























10мин


Қорытындылау


«Т» кестесін толтыру


Сұрақтар

Иә

Жоқ

1

Ас қорыту ауыз қуысынан басталады.

2

Тіс жұмсақ және қара түсті болады.

3

Жеген тамақ тістеледі,шайналады,сілекеймен шыланады.

4

Асқазаннан өңешке өтеді

5

Ашішек ас қорытатын сөл бөледі.

6

Қорытылмаған тамақ тоқішекке өтеді.

7

Қорытылған заттар қанға өтеді.

8

Зиянды заттарды ұдайы бөліп шығаратын негізгі ағза - бүйрек.

5 мин


Кері байланыс


Оқушылар өзіне ұнаған смайликке стикер жабыстырады.


1мин


Үйге тапсырма


Ас қорыту жүйесі.


«Ас қорыту жүйесін» оқу. Қосымша кітапханадан іздену.

1мин


Бағалау


1мин

Өмірлік орта мектебі







Ашық сабақ



Тақырыбы: Ас қорыту жүйесі


Сыныбы: 3


Пәні: дүниетану


Орындаған: Бейсембаев Қ. М





2014-2015 оқу жылы




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал