7


Ашық сабақ қазақ тілі 4 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пәні: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.

Уақыты: 3.11.15

Сабақтың тақырыбы: сөйлемнің дара жіне күрделі мүшелері

Сабақтың мақсаты: А) оқушыларды сөйлемнің дара жіне күрделі мүшелерімен таныстыру, құрамында күрделң мүшесі бар сөйлемдер құрастыра білуге үйрету.

Ә) дара және күрделі мүшелерді ажырата білу дағдыларын дамыту, сауатты әрі көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.

Б) тиянақтылыққа, зейінін тұрақтылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, қайталау, салыстыру,көрнекілік

Сабақтың көрнекілігі: кесте, интерактивті даска

Ұйымдастыру бөлімі:

Оян! Оян ботам! Жатпа қарап,

Оян ботам! Тезірек шапшаңырақ!

Шақырды қораз мана әлдеқашан,

Қарап тұр терезеден күн жарқырап

  • Неге тұрдыңдар? Адам баласы неге көп ұйықтамайды?

Адамның әр күні өзіне өзгеге пайда әкелуі тиіс

  • Жақсы! «Оян» деген кезде көз алдарыңа не елестеді?

Мектеп,күн,таң т.б

  • Көздеріңізді ашқанда ең алдымен нені көресіңіздер?

Жарық

  • Жарық қайдан келеді?

Күннен

  • Күннен не аламыз?

Жылу

  • Сол жылуды біз бойымызға таратып, жүрегімізге қабылдаймыз

  • Жүректен не шығады?

Тілек

Ендеше алдарымыздағы жүрекшелерге тілек жазып көршілерімізге берейік.

Үй жұмысын тексеру:

Оқушылар үйге қандай тапсырма берілді?



Біздің елімізде қандай ұлкен қалалар бар?

Ендеше осы үлкен қалаларға саяхатқа шығайық

( Қалалардың артындағы сұрақтарды орындайды.

Сонымен қорытындыланады.

Жаңа сабақты бекіту:

Күннің жады жазылады.

Дд дыбысына көркем жазу.



Оқушылар ендеше тақтадағы сөйлемдерге назар аударайықшы.

  • Балалар біз бүгін сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін өтеміз

Ереже:

Жеке немесе бір сөзден жасалған сөйлем мүшесі дара сөйлемнің дара мүшесі деп аталады.

Мысалы: Айгүл мектепке барды. Аслан кітап оқыды.



Екі немесе бірнеше сөзден жасалған сөйлем мүшесі сөйлемнің күрделі мүшесі деп аталады.

Мысалы: Айгүл мектепке бара жатыр. Аслан кітап оқып отыр.

Аслан кітап оқып отыр.



Кітаппен жұмыс:

3 - жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы. Қарамен жазылған сөздер сөйлемнің қандай мүшесі.



Тамшыларды көлшікке түсіру ойыны.

Дара және күрделі көлшікке жаңбыр тамшысын түсіреді.



Сергіту сәті (музыкалық)

Сөзден сөз шығару ойыны.

Қарапайым



Тәуелсіздік



5 - жаттығу

Жұмбақтарды шешіп. Күрделі сын есімнің астын сыз дейді?

Ендеше балалар Қызылордаға саяхаттау үшін кім маған сын есімнің ережесін айтады:



Қорытынды:

Тест тапсырмалары:



Дара мүшесі бар сөйлемді көрсет?

А) Талғат жүгірді.

Ә) Талғат мектепте оқиды.

Б) Талғат жүгіре жөнелді.

Күрделі мүшесі бар сөйлемді тап?

А) Алмас сурет салды.

Ә) Алмас сурет салып отыр.

Б) Сурет салды.

Сөйлемнің арасынан құрмалас сөйлемді тап?

А) Айжан жалт қарады

Ә) Айжан жалт қараса, артында әжесі келе жатыр екен.

Б) Баян мектепке келді.

Біраздан соң қатты жел тұра бастады.

Бір сұраққа жауап беретін күрделі сөзді тап?

А) Қатты

Ә) Қатты жел

Б) Тұра бастады

Мақалды дұрыс толықтырыңдар?

Дұшпан - жауы.

А) Айдың

Ә) Кітаптың

Б) Ақылдың

Енді осы сабақта не үйрендіңдер?

Күннің сәулелерін толтырайық

Жарқыраған гүлдей мейірімді, шуақты, көңілі ақ, адамға тек жақсылық

жасай білетін азамат, азаматша болыңдар!

Бағалау: Смайликтер

Үйге: 4 - жаттығу, ереже.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал