- Учителю
- Урок по трудовому обучению на тему 'Қошақан пішінін мақтаадан жасау'
Урок по трудовому обучению на тему 'Қошақан пішінін мақтаадан жасау'
Күні/Дата/Date:
Сынып: 2-сынып
Пән/Предмет/Subgect: Еңбекке баулу
Тақырып/Тема/Thema: Қошақан пішінін мақтадан жапсырып жасау
Сабақтың мақсаты/Цели/The Lesson s aims:
-
Білімділік:
-
Табиғи мақта-маталардың қайдан алынып, қалай дайындалатыны туралы білімдерін еске түсіру.
-
Жануар жүнінен, өсімдік талшықтарынан, жібек құртынан алынатын мата түрлерін ажырата білу.
2.Дамытушылық:
-
Табиғи маталардың құрылысы және қасиеттерін анықтай білу қасиеттерін дамыту.
-
Мақтамен жұмыс жасай білу қасиеттерін дамыту.
3.Тәрбиелік:
-
Оқушыларды еңбексүйгіштьікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі/Тип занятия/The Lesson's tupe: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі/ Вид уроков: Түсіндіру, баяндау, сұрақ жауап, әңгімелесу, сарамандық жұмыс.
Көрнекі құралдар/Оборудование/Eguiment: Қошақан суреті, қайшы, түрлі түсті қағаз, желім, мақта, кітап, плакаттар және т.б.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Қауіпсіздікті ережелерін еске түсіру
-
Жаңа сабақты еңгізу.
-
Сергіту сәті.
-
Бекіту.
-
Сабақтың қорытындысы
Сабақтың кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс - әрекеті
I .Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу !
Сәлеметсіздер ме! Good afterning! Здрасвуйте дети! Көңіл-күйлеріңіз қалай? Бүгін сабақта түгелміз бе?
Үй тапсырмасын орындадық па? (Үй жұмысын тесеремін). Бүгін біз Қошақан пішінін мақтадан жасайтын боламыз. Үй жұмысын мақта мен зығырды салыстыру арқылы қорытады.
Мақта Зығыр
Оқушылар амандасады, сұрақтарға жауап береді. Сабақта кімнің жоқ екенін айтады. Үй жұмыстарын айтады.
II.Қауіпсіздік ержелерін еске түсіру
Балалар біз бүгін қайшымен жұмыс жасаймыз сондықтан қауіпсіздік ережесін тағы бір еске түсміріп өтсек
Қайшымен жұмыс істеудің ережесі.
-
Қайшыны сабынан ұсап пайдалан. Қайшы белгілі орнында , қажетті қалыпта сақталатын болсын.
-
Онымен жұмыс істегенде қайшының материалды дұрыс қиюына зер сал.
-
Өтпейтін, қоспа винті тозған қайшымен жұмыс істеме.
-
Қайшының ұшын жоғары қаратып ұстама.
-
Қайшының ашасын ашық тастама.
-
Жүріп бара жатып затты қайшымен қима.
-
Қайшымен жұмыс істеп тұрған жолдасыңның жанына барма.
-
Жолдасыңа бергенде қайшының ашасын жауып, сабымен ұсын.
-
Қайшымен қиатын материалды саусақты қайшының жүзіне тимейтіндей етіп, сол қолыңмен ұста
Оқушылар ережені еске түсіреді. Айтады.
III. Жаңа сабақты еңгізу.
Қошақанды мақтадан жасау үшін алдымен қажет құрал жабдықтар: түрлі түсті қағаз, қайшы, қарындаш, қатырма қағаз, мақта, желім. Құралдарымыз түгенделсе. Жасауды бастаймыз.
Құралдарын түгендейді. Тақырыппен жұмыс жасайды
Оқулықтағы көрсетілген бойынша жасайды.
V.Сергіту сәті.
-Міне, дайын қошақанымызға қане қошақан әнін бірге айытп берейікші? Ән айтып бір сергейік.
Жазда атамының аулына
Барып едім қыдырып
Бір қошақан алдымнан
Шықты ойнап жүгіріп
Ақ маңдайлы ай ма екен
Шекер ме екен, бал ма екен?
Кеттім оны сағынып
Қошақаным қайда екен?
Балалар мұғалімге қарау арқылы сергіту сәтін орындайды.
VІ.Бекіту.
- Балалар біздің қошақанымыз дайын болды. Қалай жасадық қане еске түсірейікші.
1.Бірінші не жасадық?
2.Мақтаны қалай жапсырдық?
3.Қошақан жайылымын қалай жасадық?
Жарайсыңдар балалар.
-
Енді осы қошақанымыз жайлы ертегі оқиық. Оқулығымыздағы Қасқыр мен қозы ертегісі не жайлы екен?
-
Ертегі ұнады ма?
-
Қасқырдан қозыны қалай құтқарамыз бұны үйден ойланып келіңдер?
Оқушылар сабақты бекіту негізінде қойылған сұрақтарға жауап береді.
Соңынан Қасқыр мен қозы ертегісін кезектесіп, кейін ролге бөліп оқиды.
Сабақты қорытындылау
VІ. Сабақтың қорытындысы
Сабақты қорытындылау сабақта жақсы атсалысқан оқушылар бағаланады. Үйге тапсырма қозыны құтқару үшін ертегіні қалай жалғастыру кректігін ойластырып жазып келу.
Сау болыңыздар,балалар!
Good bye!
Оқушылар бағаланады үй жұмыстарын алады.