7


  • Учителю
  • «Өзін – өзі тану» мастер- класс сабақ

«Өзін – өзі тану» мастер- класс сабақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

«Өзін - өзі тану» мастер- класс сабақ

Мұғалім: Алпысбаева.Асемгуль Шеркеновна.

Сабақтың тақырыбы:Жаман мен жақсыны ажырата білу.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға адам өміріндегі жаман мен жақсыны мәнін түсіндіру.

Міндеттері:

-салаутты өмір салтын сақтудың адам өмірдегі маңызын түсіндіру;

-оқушаларды жақсылықты бойларына сіңіруге, өзіне, өзгелерге жағымды қарымқатынас жасай білуге баулу;

-денсаулықты күтуге, қадірлеуге, зиянды әрекеттерден аулақ болуға тәрбиелеу.



Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту.



Сабақтың түрі: жарыс сабақ, топпен жұмыс.



Сабақтың әдісі: ой-қозғау, сұрақ-жауап, ойын- жаттығу.



Көрнекі қуралдар: плакат, түрлі-түсті маркерлер, бейне-жазбалар, бейне-роликтер, слайдтар, үнтаспа.



Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдибиет, музыка.



Сабақтың барысы



1.Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылар «Тазалық», «Денсаулық» атты екі топқа бөлініп отырыды.



Тыныштық сәті

Ыңғайланып отырыңыздар, денелеріңізді түзу ұстаңыздар. Басқа тітіркендіргіштер әсер етпес үшін көзді жұму керек. Алдымен еркін, жайлап тыныс алыңыздар ( 5-6 рет). Дем шығарғанда ойша «Мен өз сезімімды ұнамсыз эмоциялардан арылттым», - деп айтыныздар. Одан кейін екі рет дем шығарғанда: «Енді мен ұнамсыз эмоциядан арылдым», - деп айт. Жаттығуды жасап болғаннан кейін денелеріңді босаңсытыңыздар. Көздереңді ашып, жақсы нәрселерді естеріңе түсіріп, айналаға күлімдей қараңыздар.

2.Үй тапсырмасын тексеру

Оқушылар Ұлықпан Хакімнің денсаулықты сақтауға байланысты 7 өсиетін өз ойларымен толықтырады.

















Тақтаға жазып көрсетеді.

Ерте тұру





Орта тазалы-

ғын сақтау





Дене шынық-

тыру

Салауатты өмір

Үнемі денені салтының негізін

таза ұстау құрайды

Үнемі сергек

жүру





Артық тамақ

ішпеу





Көп ұйықтап,

жалқау болмау





Үй тапсырмасын қорытындылай отырып, мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Экранға «Салаутты өмір салты» атты сабақтың тақырыбы жазылады.



3. Дәйексөз

Аурып ем ізгенше,

Аурмаудың жолын ізде!

Оқушылар дәйексөзге жеке өз көзқарастарын айтып, ой тұжырымдарын жасайды.

4.Әңгімелеу

Ұ. Есдәулетовтың «Қара пима» поэмасынан берілген үзіндіні мұғалім мәнерлеп оқып береді (С. Тұрысбековтың «Көніл толқыны» күйі бояу орындалады).



Сұрақтар:

  1. Шығарманы оқығанда қандай сезімде болдыңыздар?

  2. Шығармадан қандай ой түйдіңіздер?

3.Адамдардың зиянды әрекеттерге баруына қандай себептер бар деп ойлайсыз?

Экранан ішімдіқтің, темекі шегудің,нашақорлықтың адам ағзасына зияны туралы бейнероликтер, аудандық емхананың фельдшер-наркологы Ә.Ташуовтың оқушыларға арнап берілген сұхбатының бейнежазбасы көрсетіледі.

5.Шығамашылық жұмыс

Топтық жұмыс

Бейнежазбаларды көріп болғанынан кейін оқушыларға қорытындалау жұмысы беріледі.

Жұмыс барысында «Миға шабуыл» әдісі пайдаланады.

Жұмысты орындап болғаннан кейін оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Iтопқа.

Өмірді мағы - Отбасымыз Өмірді

насыз өтеді қарым - қысқартады

қатынасы

бұзылады











Денсаулықты Қылмысқа

Бұзады апарады

Зиянды

әдеттердің

салдарлары













Өзіңе Ұрпағына Ашуланшақ,

сенімділікті әсер етеді ұмытшақ,

жояды ұрыншақ

болады















II топқа.



Өз - өзіне

сенімді











Ұзақ өмір

Батыл да

жігерлі













Салауатты

өмір салты

ұстанымының

нәтижесі













Туысқандар, Ертеңгі күнге

достары нық сенемін

арасында сыйлы

















6.Ойын жаттығулары.

7. «Тапқырлық» ойыны

«Денсаулық», «Тазалық» сөздерінен бірнеше сөздер құрау.

8. «Мақалдың жалғасын тап...» жаттығуы (10мақал беріледі).

9.Үй тапсырмасы

Сурет салып келу «Мен бақытты боламын».

11. «Өз елім менің» енімен сабақты аяқтауы.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал