- Учителю
- Открытый урок на тему: 'Жер асты сулары'
Открытый урок на тему: 'Жер асты сулары'
Сабақ: Жер асты сулары. Минералды сулар
Мектеп: №10 С.Мұқанов атындағы орта мектеп
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Унайжанова Ш.
Сынып:4 «ә»
Қатынасқандар саны:23
Қатынаспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаттары:
Жер асты сулары туралы түсіндіру,минералды сулар,олардың маңызы мағлұмат беру.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар:Жер асты сулары және минералды сулар,олардың маңызы туралы мағлұмат алады.
Оқушылардың басым бөлігі:Жер асты сулары және минералды сулардың маңызы туралы түсінеді,топпен жұмыс жасауға қатысады.
Кейбір оқушылар:Жер асты сулары, минералды сулар олардың маңызы туралы мағлұмат алады,топпен жұмыс жасайды,қорғайды,сұрақтарға толық жауап береді,өлең құрастырады, суды жарнамалайды.
Тілдік мақсат:
Оқушылар:Мәтінді оқып,өзара талқылайды,ауызша түсінігін айта алады,сұрақтарға байланыстырып жауап береді, мақал- мәтел айтып, өлең құрастырады.
Негізгі сөздер мен тіркестер:жер асты суы, минералды сулар, шипалы сулар,ащы су.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:Жер асты сулары қалай минералданады? Минералды сулар қалай пайда болады?Минералды сулар дегеніміз не?
Сіз неліктен ..... екенін айта аласыз ба? Мысал келтіру; Өмірмен байланыстыру.
Жазылым бойынша ұсыныстар:Өзің тұрған жерде минералды су бар ма? болса, Минералды судың қаншалықты пайдасы бар мәнжазба дайында;
Алдыңғы оқу:
Жер асты сулары. Минералды сулар.
Жоспар
Жосп/н уақыт
Сабақ этаптары
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
Ресурстар
2 мин
І.Ұйымдаст.кезеңі
Психологиялық тренинг
Қол ұстасып бәріміз,
Жылылықты сезейік.
Шуақ шашқан күндей боп,
Күлімсіреп жүрейік.
«Шаттық шеңбері»
Сәлемдеседі,жылылықты сезеді.
Интерактивті тақта «Күн шуағы»
1 мин
Топ ережесін еске түсіру;
Топ ережесінің маңыздылығын түсінеді
Ереже/плакатта/
1 мин
Топқа бөлу
Оқушыларды 3 топқа бөліп отырғызу
1,2,3, санау арқылы топқа бөліну;
Бағалау өлшемдерімен таныстыру.
Бағалау өлшемімен танысады.
Бағалау критериесімен таныстыру,смайликтер арқылы бағалау;
10 мин
Үй тапсырмасын тексеру
а/Эссе жазу;
ә/ І.топ:Тұжырымдамалық карта арқылы судың пайдасы.
ІІ.топ:Бес түйінді идея Судың қасиетін жазу
ІІІ.топ:Табиғаттағы су айналымы сызбамен көрсету
а/ 1-2 оқушыға оқыту;
ә/ түсініктерін айтады;
Интер. тақта
15 мин
ІІ.Негізгі бөлім.
Мағынаны тану.Топпен жұмыс
Кластер әдісімен мәтінді оқып,меңгереді.
Оқулықтан алған білімдерін пайдалана отырып,күнделікті өмірде көрген тәжірибемен салыстырып,бір-біріне тақырыпты талқылау барысында есте сақтау қабілеттерін жетілдіру, жалпы танымдық қабілеттері дамиды.
Оқулық,
интер.тақта
Жер асты сулары;
Минералды сулар суреттері;
1мин
Сергіту сәті
Би терапиясы
Би қимылдарын орындайды
Видеоролик
5 мин
ІІІ. Білімді қолдану
«Қарлы кесек»әдісі
Бір-біріне сыни сұрақтар қояды
Әр топ тақырып бойынша сұрақтар қояды
ІҮ. Топпен жұмыс
І.топ:Суды жарнамалау
ІІ.топ:Суға байланысты мақал -мәтелдер айту
ІІІ.топ:Өлең құрастыру
6 мин
Ү.Ой түйіндеу
І.топ:Жер асты сулары қалай минералданады?
ІІ.топ:Минералды сулар қалай пайда болады?
ІІІ.топ:Шипалы су дегеніміз не?
Дәптерге жазады;
1 мин
ҮІ.Қосымша ақпарат
Үйге:Мәтінді оқу, мазмұны
нын айту
Күнделіктеріне жазады;
1 мин
Кері байланыс
Бүгінгі сабақ туралы ойларын білдіреді
Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Смайликтерге жазады:
2 мин
Бағалау
Топтық бағалау,критерий арқылы бағалау;
Әр оқушы өзінің балын оқып бағалайды;
Бағалау бетшесі.