- Учителю
- 'Жануарлардың көптүрлілігі' (3 класс)
'Жануарлардың көптүрлілігі' (3 класс)
Сынып: 3 «А» Пән: Дүниетану.
Сабақтың тақырыбы:
Жануарлардың көптүрлілігі. Жәндіктер.
Сілтеме
3 сынып дүниетану,жануарлар энцик.,ҚР қызыл кітабі т.б
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік.Оқушыларды жануарлар әлемінің алуан түрлері және жәндіктер мен құстарды таныстыру, олардың қандай топқа жататындығын анықтай білуге үйрету.
2.Дамытушылық: Оқушылардың сын тұрғынан ойлауын дамыту, шығармашылықпен жұмыс істеуге, өз ойларын тұжырымдап, жеке, топта жұмыс жасау. Көп ізденуге, дәлелді сөйлей білуге үйрету.
3.Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, табиғатты сүюге, барлық тіршілік иелеріне деген қамқорлық сезімге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже
Жануарлардың көптүрлерін және жәндіктер жайлы біледі.
Жануарлардың тіршілігі жайында түсінеді.
Олардың қандай топқа жататынын анықтайды
Әдіс - тәсілдері
Диалогтық әдісі,ой қозғау әдісі, «ойлан тап» ойыны, шығармашылық тапсырма, семантикалық карта, «кір жаятын жіп» ойыны, жеке, топтық жұмыс
Негізгі идеялар
Мәтінді талдауды, өз ойын айтуға, сыни ойлау, сабаққа белсенділікпен қатысады, диалогқа түседі.
Көрнекілігі
Тест сұрақтары,парақшалар , анаграмма,суреттер, тірек сызба,кесте,постер,карточкалар,тест.
Уақыт кезеңі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Кіріспе
2 мин
І.Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен амандасу.
Топқа бөлу.
Психологиялық дайындық.
Оқушылар амандасады.
Бір-бірлеріне жақсы тілектерін көбелектерге жазып көршілеріне береді..
Тұсаукесер
15 мин
Негізгі бөлім
15 мин
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. «Өсімдіктердің көптүрлілігі » тақырыбы бойынша түсінгендерін карточка арқылы сұралады.
Бағалау .
Үй тапсырмасын тест арқылы бекіту.
1. Біздің елімізде өсімдіктің:
а) 6000 түрі ә) 40 түрі б) 25000 түрі
2. Әр өсімдікке:
а) ұзын тамыр ә) ылғалды топырақ
б) белгілі орта қажет
3. Өсімдік топтары деп:
а) жылу мен ылғалдың таралуын;
ә) топталып өсуге қажетті қолайлы жағдай;
б) жарық, құнарлы топырақ, қоңыржай жылы ауа.
4. Мәдени өсімдіктер:
а) адамның қатынасынсыз өсе алмайды;
ә) өздігінен өседі;
б) өсу тіршілігін тоқтатады.
5. Сирек және құрып кетер қаупі бар өсімдіктер:
а) конституцияға;
б) «Дүниетану» оқулығына;
в) Қызыл кітапқа енген.
Бағалау .Жауа берген балаларға 5 ұпайдан қойылады.
ІІІ .Жаңа сабақ.
Ой қозғау .
«Анаграмманы » шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
Анаграмма.
УАРЖАЛАРН
Жануарлар мынадай топқа бөлінеді:
«Ойлан тап» ойыны суретпен жұмыс
ІІ.Қоректенуіне қарай жануарлар қандай топтарға жататынын анықтаңдар.
Жануарлар қоректенуіне байланысты...
1.өсімдікқоректі
2.жыртқыштар
3.жәндікқоректілер
Жануарлар:
1.Омыртқалы жануар(қаңқасы бар жануарлар т.б)
2.Омыртқасыз жануар(жәндіктер,өрмекшілер,ұлулар т.б)
ІІІ.Буынаяқтылар тобына жататын-жәндіктер.Олар кез келген жерде өмір сүреді.
Жәндіктерді атаңдар:шыбын,көбелек,құрттар,ара,маса,кене,бүргі,шегіртке,қандала т.б
Жәндіктердің адамдар мен табиғатқа пайдасы.
Ара,құрт,
Зияны:
Пайдасы:
Қоректері:
Сергіту сәті.
Үш түсті карточка болады.
Топқа бөлінеді(карточка арқылы топқа бөлінеді)
Лидер тағайындайды.
Лидерлер топқа аттарды таңдап алады.
І-топ :Қоңыз
ІІ-топ: Көбелектер
ІІІ-топ: Ара
Лидерлерге бағалау парақшалары тапсырылады.
(5 ұпайдан-15 ұпайға дейін)
Парақшалар арқылы бағаланады.
Сұрақ-жауаптар.
Карточк сұрақтарына жауап беріп,бір-бірлерін бағалайды.
Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныс болады.
Анаграмманы шешу арқылы тақырып аты шығады.
Тірек сызба арқылы жаңа сабақты түсінеді.
Суретпен жұмыс жасайды.
Онда жануарлардың қоректенуіне қарай қандай топқа жататынын анықтайды.
Дәптерге түртіп жазып отырады. Дәптерлеріне жануарлардың қай топқа жататынын жазып алады.
Сергіту сәтін жасайды(видео)
Оқулықпен жұмыс . Шығармашылық тапсырма.
Мәтінді оқушыларға іштей оқыту,талқылау.
Дәптермен жұмыс .
Бағалау.постер құрасқандарға 5 ұпайдан,қорғаған балаға 10 ұпай беріледі.
Буынаяқтылар туралы видео.
Топтық жұмыс: «Ойлан - жұптас - талқыла»
Ассоцация құрау арқылы шаблондағы жануарлардың қай топқа жататынын анықтайды.
І-топ :Қоңыз
ІІ-топ: Көбелектер
ІІІ-топ: Ара
Бағалау. Дұрыс орналастырған балаларға 5 ұпайдан.
Оқушылар мәтінді іштей оқып ,мазмұнын талқылайды.
Топтық жұмыс: Постер құрату.
Бала шығып постерді қорғайды.
-Омыртқасыз жәндіктердің қозғалуында қандай ерекшелік бар?
Жекелей жұмыс жасайды.
Сүтқоректілер
Жорғалаушылар
Балықтар
Қосмекенділер
Қорытынды
10 мин
ІҮ.Сабақты бекіту.
«Ой толғаныс».
Тест жұмысы.5 сұрақтан.
Балалар бір-бірін бағалайды.
Бағалау
1 мин
Топты бағалау, жеке оқушыны бағалау.
Оқушылар өздері қол жеткізген бағалары арқылы бағаланады.
Рефлексия
1 мин
Сабақтан алған әсерлерін білдіреді.
Сабақтың ұнағанын,ұнамағанын қолдарындағы көбелектер арқылы үш гүлге жабыстырады.
Үйге тапсырма:
1 мин
Жануарлардың көптүрлілігі. Түсініп оқу.
Жануарлар суретін салу.
Оқушылар үйге берілген тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады.