7


  • Учителю
  • Математикадан ашық сабақ: ' 4-ке көбейту және бөлу'

Математикадан ашық сабақ: ' 4-ке көбейту және бөлу'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

№ 39. Тақырыбы: 4 - ке көбейту және бөлу кестесі.

Мақсаты: оқушыларды 3-ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын бекіту,арифметикалық амалдардың мәнін ашу; математикаға деген қызығушылығын арттыру; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзіндік. Түрі. аралас сабақ. Көрнекілігі: кестелер, сызбалар, суреттер

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа зейін қойыңдар. Іштеріңнен: «Мен жақсы адаммын, мен әйбәтпін!» деңдер. Бір- біріңе қарап, жымиыңдар.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. № 6, 8. ІІІ. Білімдерін тексеру: ауызша жұмыс.

2∙ 4 = 8 5 ∙ 2 = 10 12 : 3 = 4 4 ∙ 3 = 12

2 ∙ 8 = 16 2 ∙ 2 = 4 2 ∙ 6 = 12 3 ∙ 2 = 6

2 ∙ 7 = 14 1 ∙ 2 = 2 2 ∙ 9 = 18 0 ∙ 2 = 0

15 : 3 = 5 5 ∙ 3 = 15 18 : 3 = 6 6 ∙ 3 = 18

21 : 3 = 7 7 ∙ 3 = 21 24 : 3 = 8 8 ∙ 3 = 24

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру:

а) № 1. Ұжымдық жұмыс: Бірінші көбейткіші 4 болғанда көбейтінділердің мәндері қалай табылғанын бақылап, түсініп ал. Теңдіктердің оң және сол жақтарын салыстыр. Неге алдыңғы өрнектің мәніне қарағанда келесі өрнектің мәні 4-ке артық?

4 ∙ 4 = 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 5 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 6 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 7 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 8 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 9 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4

4 ∙ 10 = 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4 + 4


№ 2. Түсіндіріп кестені жалғастыру. (ауызша)

5 ∙ 4 = 20

6 ∙ 4 = 24

7 ∙ 4 = 28

8 ∙ 4 = 32

9 ∙ 4 = 36

10 ∙ 4 = 40



4 ∙ 4 = 16

4 ∙ 5 = 20

4 ∙ 6 = 24

4 ∙ 7 = 28

4 ∙ 8 = 32

4 ∙ 9 = 36

4 ∙ 10 = 40



5 ∙ 4 = 4 ∙ 5

6 ∙ 4 = 4 ∙ 6

7 ∙ 4 = 4 ∙ 7

8 ∙ 4 = 4 ∙ 8

9 ∙ 4 = 4 ∙ 9

10 ∙ 4 = 4 ∙ 10




4- ті көбейту кестесі 4-ке көбейту кестесі

№ 3. Дәлелдеу, түсіндіру. Неге 4-ке бөлу кестесін құрғанда 4-ке көбейту кестесін пайдалануға болады?

: 4


∙ 4

?

16

16 : 4 = 4, себебі 4 ∙ 4 = 16

20 : 4 = 5, себебі 4 ∙ 5 = 20

24 : 4 = 6, себебі 4 ∙ 6 = 24

28 : 4 = 7, себебі 4 ∙ 7 = 28

32 : 4 = 8, себебі 4 ∙ 8 = 32

36 : 4 = 9, себебі 4 ∙ 9 = 36

40 : 4 =10, себебі 4 ∙ 10 = 40



16 : 4 = 4

20 : 4 = 5

24 : 4 = 6

28 : 4 = 7

32 : 4 = 8

36 : 4 = 9

40 : 4 =10

Ү. Түсінгенін тексеру:

1. Ауызша жұмыс . № 4. Бос орынға тиісті сандарды қой.







8

2

7

2

5

2

8


23

14

3


2

2


2.№ 5 Жұптық жұмыс: Бос орынға тиісті санды қой.

36 : 4 : 3 ∙ 2 : 6 = 1 8 ∙ 2 : 4 ∙ 3 : 2 = 6

№ 6, кестені толтыр: өздік жұмыс. 4 ∙ 2 = 8 4 ∙ 4 = 16 4 ∙ 6 = 24 т.с.с

  1. Өздігінен есеп шығару.(ойлау, миға жаттығу)

а) 8 үстел - 4 адамнан

Барлығы - ? Шешуі: 8 ∙ 4 = 32 Жауабы: 32 адам отыр.

ә) 4 доңғалақтан - 6 машина

Барлығы - ? шешуі: 4 ∙ 6 = 24 Жауабы: 24 доңғалақ ауыстырды.

  1. Ұжыммен жұмыс. № 9. (ауызша)

а) ұзындығы - 4 см, шаршының Р = 4 ∙ 4 = 16

ә) Р = 24 см, 32 см, 28 см шаршының қабырғасының ұзындығын тап.

Р = 24 : 4 = 6(см) Р = 32 : 4 = 8 (см) Р = 28 : 4 = 7 (см)

  1. Шығармашылық жұмыс. № 10.

Екі қабырғасы өзара тең үшбұрыштың периметрі 22 см. Үшінші қабырғасының ұзындығы 6 см. Үшбұрыштың өзара тең қабырғаларының ұзындығын тап.

Шешуі: (22 - 6) : 2 = 16 : 2 = 8(см) жауабы: 6 см

Сабақты қорыту.

ҮІ. Үйге тапсырма: № 8, 11. 72, 73 бет 2. бағалау.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал