- Учителю
- Ашық сабақ қазақ тілі 2 сынып
Ашық сабақ қазақ тілі 2 сынып
Қысқа мерзімді жоспар. Қазақ тілі ІІІ тоқсан
Мерзімі: 15.01.15
Сыныбы: 2«ә»,
Тақырыбы:Түбір мен қосымша №4 сабақ
Мақсаты: Өздігінен жаттығулар орындай отырып, түбір мен қосымша туралы білімдерін дамыту, есте сақтау қабілеттерін қалыптастыру.
Тілін , сөздік қорларын дамыту.Алған білімдерін өмірде қолдана алу дағдыларын қалыптастыра отырып, топтық жұмысты жандандыру. Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқыту мен оқуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Жүректен жүрекке», Сын тұрғысынан ойлау стратегиясы, «Ой қозғау », «Ментальді карта», «Блум» таксономиясы, «Өрмекші торы»
Сабақ кезеңі
Жоспар мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
бағалау
ресурстар
І. Кіріспе
3 мин
ІІ. Тұсау кесер.
5 мин
ІІІ.
Негізгі бөлім
30 мин
Қорытынды
7мин
Ынтымақтастық құру
Оқушылар шеңберге тұрып,өлеңді айтады.
Армысың асыл күн!
Армысың асыл жан
Армысың көк аспан
Армысың жан досым!
«Жүректен жүрекке» тренингін жүргізу.
Топқа бөліну.
Оқушылар бірлесе жұмыс істеу үшін топқа бөлінеді.
Топтар аты «Қыран»,«Шуақ», «Тұлпар»
«Өрмекші торы»
Өткен тақырыптарды еске түсіру;
Сыныптың білім деңгейін анықтау.
Сөз неден құралады?
Сөзден не құраймыз?
Түбір деген не?
Қосымша деген не?
Түбір сөзге мысал келтір
Білу, түсіну
І тапсырма. Сиырдың тапсырмасы
Мәтінмен жұмыс
«Майлы бояулар» мәтінімен жұмыс жасау. Сөздің түбірін табу
Сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырат
Майлы, белгісіз, дәстүрге, суретшілері, ұнтақ, майларға, ерітілген, ажарлы
Қолдану
ІІ тапсырма. Ағаштың тапсырмасы
Сөздерді көшіріп жаз, түбірін тауып, тиісті белгімен көрсет
«Қыран» тобы: Кезекші, оқушы, үйректер, шанамен
«Шуақ» тобы: Сызғыш, оқыды, биле, етікті
«Тұлпар» тобы: Үйге, көкшіл, айдай, жібектей
Оқулықпен жұмыс
16 жаттығуды ауызша талдау
Удыбысының дауысты, дауыссыз екенін аңғару, дәлелдеу
Мәтінмен танысып, топта талдайды.
Ережені талдау, айту, қарсы топқа дәлелдеу, сұрақтар қою
Дәптермен жұмыс.
1-топ
Ребусты шешіп, сөйлем құру
2- топ
Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құру.
3 - топ
У дыбысынан келтін сөздерге мысал келтіру
Сергіту сәті
Ал, балалар тұрайық
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай иіліп
Солға қарай иіліп.
Бір отырып, бір тұрып
Бір тұнығып алайық.
Қара жорға билету
3- тапсырма
Әр топ флипчартқа
У дыбысына байланысты ментальді карта жасайды
Әр топтан бір адам өз жұмыстарын топта қорғайды
Сұрақтар қою
Үйге тапсырма беру
Бағалау
Оқушылармен шаттық шеңбер құрып, психологиялық дайындық жасайды.
Топқа бөлу үшін оқушыларға түрлі-түсті шариктер таңдату.Топтарға бөлінуін қадағалау.
Балалар, бүгін біз ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз.
Саяхатқа шығар алдында өткен тақырыптарды қайталап өтейік.
Балаларға жіп арқылы сұрақ қойғызу. Өте жақсы, біз енді ертегі сабағымызды бастаймыз.
Балалар ертегінің түрлерін сұрау. Бүгін біз «Мақта қыз бен мысық» ертегісі желісімен тапсырмалар орындаймыз.
«Майлы бояулар» мәтінін өздігінен оқыту. Мәтін бойынша әр топқа өзара сұрақтар қойғызу
Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылайды.Барлық оқушының жұмысқа қатысуын қадағалайды
Оқушыларды қадағалау.
Әр топтағы дарынды балаларға сөздер беру
Балаларды орындарынан тұрғызу, би қимылдарын көрсету
Флипчарт, маркер тарату.
Тапсырманы түсіндіру
Топтық жұмыстың барысын қадағалайды
Сұрақтар қою
Үй тапсырмасын беру.
Сабаққа дайындалу.Шеңбер құрып, өлеңді бірге айтады.
Шариктер түсіне байланысты топқа бөлінеді.
Ойларын жинақтау. Тор құра отырып, сұрақтарға жауап беру.
Берілген тапсырмалар бойынша жұмыс жасайды.
«Майлы бояулар» мәтінімен танысу. Топтар өзара сұрақтар қойып, талдау
Қарамен берілген сөздердің түбірі мен қосымшасын ажырату
Майлы, белгісіз, дәстүрге, суретшілері, ұнтақ, майларға, ерітілген, ажарлы
«Қыран» тобы: Кезекші, оқушы, үйректер, шанамен
«Шуақ» тобы: Сызғыш, оқыды, биле, етікті
«Тұлпар» тобы: Үйге, көкшіл, айдай, жібектей
Мәтінді оқып, талдайды
Оқушылар тапсырмаларды орындайды
Әр топ сөздерден сөйлем құрып, талдау жасау
Карточкадағы сөздердің орнын ауыстырып, дұрысын жазу.
«Қара жорға» би қимылдарын жасау
Ментальді карта жасайды
Өз жұмыстарын қорғайды
Берілген сұрақтарға жауап береді.
Жүрек суреті
түсті
шариктер
Жіп
Смайликтер
Қазақ тілі оқулығы «Атамұра» баспасы
слайд
Бағалау кестесі
Компьютер
Флипчарт, маркер
стикер