7


  • Учителю
  • Математика 735+265,1000-735 түріндегі жазбаша қосу және азайту 3 сынып

Математика 735+265,1000-735 түріндегі жазбаша қосу және азайту 3 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары



3 сынып



Сабақ тақырыбы:

735+265,1000-735 түріндегі жазбаша қосу және азайту

Жалпы мақсат:

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Оқушылар 735+265,1000-735 түріндегі жазбаша қосу және азайту алгоритмін біледі.

Негізгі идеялар:

Баған түрінде қосу және азайту амалының орындалу жолдарымен танысады.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Кесте, қималы карточкаларды пайдалану

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу.Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жұптық тапсырмалар беру арқылы.



Тапсырмалар:

Өзіндік жұмыстар, жұптық жұмыстар орындату



Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

-деп бір-біріне сәттілік тілеу

Орнымыздан тұрып шеңбер құрып бір-біріне сәттілік тілейді.

Қызығушылығын ояту

"Ой толғау" әдісі.

Бұл кезеңде оқушыларға қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарының компоненттерін айтқызамын.

1.Қосу амалының компоненттерін кім айтып жібереді?

2.Азайту амалының компоненттерін кім айтып жібереді?

3.Көбейту амалының компоненттерін кім айтып жібереді?

4.Бөлу амалының компоненттерін кім айтып жібереді?

5.Көбейткіштердің орындары ауысқанымен не өзгермейді?

6. 1минутта қанша секунд бар?

7. 1 тәулікте қанша сағат бар?

8. 1 ғасырда қанша жыл бар?



Оқушыларға қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдарының компоненттерін айтады.



Үй тапсырмасы

№3 есептің орындалуын көріп шығу.

Үй тапсырмаларына байланысы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақ

735+265,1000-735 өрнектерді баған түрінде орындай отырып түсіндіремін.

Амалдарды орындап болған соң, оқушылардың ойларын сұраймын.

Бірліктер қайда жасырынып қалды?

Ондықтар қайда жасырынып қалды?

Амалдардың орындалу ретін анықтайды.

Оқулықпен жұмыс

1-есеп

Әр топтан бір оқушы шығып,тақтада түсіндіе отырып шығарады.

Тақтадағы оқушы баған түрінде орындай отырып, түсіндіреді.

Өзіндік жұмыс

2-есеп

Әрбір оқушы жеке-жеке орындап түсінгенін дәлелдеу.



2-есеп

Оқушылар жеке орындайды. Түсінгенін дәлелдейді

Тақтамен жұмыс

Сынып бойынша 3-есепті талқылай отырып тақтада орындау

6-есепті сынып бойынша оқи отырып, шығару жолын табады.

Шартын қарайды.

Болды-1000т

Жұмсалды-329 және386 т

Қалғаны-?

Ш:1000- (329+386)=285

Ж:285 теңге

Сергіту жаттығуы

Қимыл қозғалыс жаттығулары

Қимылдар жасайды

Жұптық жұмыс

6 -есеп

Жұпта талқылай отырып, шығару

Жұпта оқушылар 6 -есепті талқылай отырып, шешуі мен жауап анықтайды.

А)(455+129)-245=339 көкөніс

Ә) 357+ (357+135)=849

Қорытынды

Осы сабақтан не үйрендік?

Қандай мысалдарды шешіп үйрендіңдер?

Алдарыңа қандай мақсат қойдыңдар?

Мақсаттарыңа жеттіңдер ме?



Оқушылар сұрақтарға өз ойларымен жауап береді.

Үйге тапсырма

5-есептің орындалу ретін көрсету

Үй тапсырмасын күнделіктерін жазады. Түсінбеген жерлері болса, сұрайды.

Бағалау

Формативті және суммативті бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Жеткен жетістігін, қай деңгейде тұрғанын анықтайды.







3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Мұғалім. Қабдыкәрім Ыдырысов

Жалпы мақсат:

Өлеңінің мазмұнын түсіндіру

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Ақын өлеңінің мазмұнын аша отырып, мәнерлеп оқуға ынтасын, қызығушылығын ояту.

Тұлғалық нәтиже

Ұстазына деген ізгілік қатынасын қалыптастыру

Сабақта қолданылатын материалдар:

Мектеп, ұстаз, оқушы суреттері, үлестірмелі қағаздар.

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Мақал-мәтелдер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Үйге берілген «Ма-лянның сиқырлы қылқаламы» ертегісінің мазмұнын сұрау.

Ертегінің мазмұнын айтады.Ма-лянның ғажайып дәрежеге қалай жеткенін өз ойларымен жеткізеді.



«Лездеме сұрақтар» топтамасын беру

1.сабақтың бастығы-мұғалім.

2.мектептегі басты адам-директор.

3.45 минут-сабақ.

4.Сабақтың арасы-үзіліс

5.Оқушының айнасы-күнделік

6.Ақшаң болса барасың, жоқ болса иіскеп қана қоясың-асхана

7.Білім ордасы-мектеп.

8.Кітаптардың мекені-кітапхана



Оқушылар «Лездеме сұрақтар» топтамасындағы сұрақтарға топта талдай отырып орындайды.







Алда «Ұстазтар» мерекесі келеді. Сендерге сабақ беретін пән мұғалімдерін атап беріңдер.

Пән мұғалімдерінің пәндерінің негізгі мақсаты қандай екенін айтқызу



Оқушылар пән мұғалімдерінің аты-жөнін айтады. Өз ойларын ортаға салады.



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Қ.Ыдырысовтың «Мұғалім» өлеңімен таныстыру,







Өлеңді мәнерлеп оқу



Тапсырмалар

-өлең кімнің атынан жазылған?

-Шәкірт, мұғалім сөздерінің синонимін ата.

Өлеңді ІІ жақта оқыту.

-«Алғашқы ұстазым» атты шығарма жазу. (топта ортақ)

1.Топтар өздері таңдаған тапсырмаларды орындайды.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











«Ұстаз, мұғалім» туралы мақал-мәтел жарысын ұйымдастыру.



Мақал-мәтелдер айтып шығады



Үйге тапсырма:

Өлеңді жаттап келу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Кері байланыс ретінде «Ия,жоқ» кестесін толтыру.

Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Жеке-жеке кестені толтырып шығады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Шығарма

Жалпы мақсат:

Өлеңінің мазмұнын түсіндіру

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Ақын өлеңінің мазмұнын аша отырып, мәнерлеп оқуға ынтасын, қызығушылығын ояту.

Тұлғалық нәтиже

Ұстазына деген ізгілік қатынасын қалыптастыру

Сабақта қолданылатын материалдар:

Шығармалар жинағы

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Үйге берілген «Ма-лянның сиқырлы қылқаламы» ертегісінің мазмұнын сұрау.

Ертегінің мазмұнын айтады.Ма-лянның ғажайып дәрежеге қалай жеткенін өз ойларымен жеткізеді.



«Лездеме сұрақтар» топтамасын беру

1.сабақтың бастығы-мұғалім.

2.мектептегі басты адам-директор.

3.45 минут-сабақ.

4.Сабақтың арасы-үзіліс

5.Оқушының айнасы-күнделік

6.Ақшаң болса барасың, жоқ болса иіскеп қана қоясың-асхана

7.Білім ордасы-мектеп.

8.Кітаптардың мекені-кітапхана



Оқушылар «Лездеме сұрақтар» топтамасындағы сұрақтарға топта талдай отырып орындайды.







Алда «Ұстазтар» мерекесі келеді. Сендерге сабақ беретін пән мұғалімдерін атап беріңдер.

Пән мұғалімдерінің пәндерінің негізгі мақсаты қандай екенін айтқызу



Оқушылар пән мұғалімдерінің аты-жөнін айтады. Өз ойларын ортаға салады.



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Қ.Ыдырысовтың «Мұғалім» өлеңімен таныстыру,







Өлеңді мәнерлеп оқу



Тапсырмалар

-өлең кімнің атынан жазылған?

-Шәкірт, мұғалім сөздерінің синонимін ата.

Өлеңді ІІ жақта оқыту.

-«Алғашқы ұстазым» атты шығарма жазу. (топта ортақ)

1.Топтар өздері таңдаған тапсырмаларды орындайды.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











«Ұстаз, мұғалім» туралы мақал-мәтел жарысын ұйымдастыру.



Мақал-мәтелдер айтып шығады



Үйге тапсырма:

Өлеңді жаттап келу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Кері байланыс ретінде «Ия,жоқ» кестесін толтыру.

Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Жеке-жеке кестені толтырып шығады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.



































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Ц дыбысы

Жалпы мақсат:

Ц дыбысының қатаң дауыссыз дыбыс екені, орыс және шет тілдерінен енген сөздерде ғана кездесетінін түсіндіру

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Қазақ тілі оқулығы

Әдістемелік құрал

Оқу нәтижесі:

Ц дыбысының орыс және шет тілден енген сөздерде кездесетінін біледі. Ц дыбысы қатаң дауыссыз дыбыс екенін еске түсіреді.

Тұлғалық нәтиже

Ұстазына деген ізгілік қатынасын қалыптастыру

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық, плакаттар

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Ережелер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут

























Үйге берілген 2-жаттығудың орындалуын көріп шығу

2-жаттығу. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып көшіріп жазған сөйлемдерін оқиды. Ц дыбысы туралы не білетінін айтады.



«Лездеме сұрақтар» топтамасын беру



Оқушылар «Лездеме сұрақтар» топтамасындағы сұрақтарға топта талдай отырып орындайды.





















ІІ. Мағынаны тану

20 минут

1-жаттығуды орындату





1-жаттығуды көшіріп жазады.

Ц дыбысы бар сөздердің астын сызады



2-жаттығу



Кестені толтырады. Сөйлем құрастырады



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











3-жаттығуды орындату

Өлеңді мәнерлеп оқу. Ц дыбысы бар сөздерді теріп жазу.



Үйге тапсырма:

4-жаттығу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Кері байланыс ретінде «Ия,жоқ» кестесін толтыру.

Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Жеке-жеке кестені толтырып шығады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.





















































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Тарауды қайталауға арналған сұрақтар мен тапсырмалар

Жалпы мақсат:

Тарауды қайталау арқылы мәтіндердегі өнегелі істерді оқу,талдау,негізгі ойды ашу.Оқушылардың ата-анаға құрмет, қамқорлық сезімін арттыру. Ішкі сезімдері мен тебіреніс толқындарын ояту.

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Өткенді қайталау арқылы тақырыптарды еске түсіру

Тұлғалық нәтиже

Ұстазына деген ізгілік қатынасын қалыптастыру

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Оқушылар тақырыпты тапқан соң «Мақалды жалғастыр» жаттығуын орындату



Мақалдың жалғасын табады



«Есіне түсір» жаттығуы арқылы өткен мәтіндерден үзінді көрсету

Оқушылар үзіндіден мәтіннің атын тауып, мазмұнын қысқаша айтады



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Тарауда оқыған қай шығарма саған ерекше ұнады?

Оқушылар өздеріне ұнаған шығармадан үзінді айтып береді.





Сөздік жұмыс жүргізу

Жұп болып сөздердің тура мағыналарын табады.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Қиын жағдайға тап болған кезде телефондарды қалай пайдаланасыңдар?

Сұрағына жауап беру

Оқушылар әңгімелесу диалогін құрастырады



Үйге тапсырма:

Қайталау

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Кері байланыс ретінде

Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.





Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.



















































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Күз.М.Дулатов. Күз келбеті.Ғ.Оралбаев

Жалпы мақсат:

Берілген шығармалардағы көркем сөздер мен сөз тіркестері арқылы ауызекі сөйлеу тілін дамыту

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау.

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Күз туралы білетіндерін өткен сабақпен байланыстыра талдау арқылы түсінуге мүмкіндік беру

Тұлғалық нәтиже

Оқушылардың рухани дүниесін байыту. Әсемдікті, табиғатты сүюге, бағалауға, көре білуге баулу.

Сабақта қолданылатын материалдар:

М.Дулатовтың суреті. «Ауыл күзі» суреті

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Күз мезгіліне байланысты сөздер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Оқушылардың сабаққа әзірлігін көріп шығу.

«Паровоз» ойыны арқылы сыныпты топқа бөлу

Оқушылар өз міндеттерін орындайды.



Мұғалім жүріп бара жатқан паровоздың дыбысын шығарады, оқушылар вагон болып тіркеледі.оқушылар дөңгелене тұрып, күз мезгілінің айларын ретпен атау арқылы топқа бөлінеді.



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Автор шығармашылығын еске түсіру





М.Дулатовтың шығармаларын еске түсіреді.



Мәтінді сурет салу арқылы оқу.







1-топ-Алтын күз

2-топ-Қоңыр күз

3-топ-Берекелі күз

4-топ -Жемісті күз



Оқушылар мәтінді оқыған сайын, элементтерін алып отырады. Сурет салып болған соң, оқушылар мазмұнын айтады.

Оқушылар топ аттарына байланысты сөйлем құрайды.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Сыныпқа «Ауыл күзі» суретін ұсынып, 30 секунд шамасында көрсетіп алып тастаймын.



Сабақты қорытындылау мақсатында мақал-мәтелдер айту, мағынасын ашу









Оқушылардың жауабын бағалау

Оқушылар естеріне не қалды, әңгіме құрып айтып шығады.





Мақал-мәтел айтады. Мағынасын түсіндіреді.

Арпа -бидай ас екен, алтын-күміс тас екен.

Екпей егін шықпас, үйренбей білім жұқпас.



Үйге тапсырма:

Мәтінді оқу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.



































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Х,һ дыбыстары

Жалпы мақсат:

Х, һ дыбысының қатаң дауыссыз дыбыс екені, екі дыбыстың айтылуын түсіндіру

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Қазақ тілі оқулығы

Әдістемелік құрал

Оқу нәтижесі:

Һ дыбысының тек қазақ тілінде ғана қолданылатын білед, Сөздің ортасында кездесетінін еске түсіре отырып, мысалдар келтіреді. Ц дыбысы қатаң дауыссыз дыбыс екенін еске түсіреді.

Тұлғалық нәтиже

Ұстазына деген ізгілік қатынасын қалыптастыру

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық, плакаттар

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Ережелер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут

























Үйге берілген 4-жаттығудың орындалуын көріп шығу

4-жаттығу. Ц дыбысы туралы не білетінін айтады.



«Лездеме сұрақтар» топтамасын беру



Оқушылар «Лездеме сұрақтар» топтамасындағы сұрақтарға топта талдай отырып орындайды.





















ІІ. Мағынаны тану

20 минут

1-жаттығуды орындату





1-жаттығуды көшіріп жазады.

Қ,х.һ дыбыстарының айтылуын салыстырады.

Сөйлем құрастырадды.



3-жаттығу



Мәтінді оқиды. Һ әрпі кездесетін сөйлемдерді көшіріп жазады.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











4-жаттығуды орындату

Сөйлемдерді көшіріп жазады.қарамен жазылған сөздердің астын сызып,оларға сұрақ қойып, мағыналарын түсіндіреді.



Үйге тапсырма:

2-жаттығу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігін анықтайды.





















































4 «А» сынып



Сабақ тақырыбы:

Теңіздегі дауыл

Жалпы мақсат:

Сурет салу тәсілдері туралы білімдерін бектіу

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Бейнелеу өнері оқулығы

Әдістемелік құрал

Тұлғалық нәтиже

Өнерге деген эстетикалық көзқарасын, көркемдік талғамын ояту.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Оқулық, плакаттар

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Ережелер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті















15 минут

























Сәлемдесу. Сабаққа назарларын аудару.

«Неге ұқсайды?» ойынын ойнату

Жұмыс орындарын даярлау

-бұл эемент қойдың мүйізіне ұқсайды.

-бұл элемент биші қызға ұқсайды.





20 минут

Оқушылардың пікірлерін қорытындылап, негізгі өрнек түрлерін атап өту.

-ғарыштық-табиғат құбылыстарын (күн, ай,жұлдыз, су, және т.б) бейнелейтін өрнектер.

-зооморфтық-жауарлар бейнелейтін өрнектер.

-өсімдік өрнектері-өсімдіктерді бейнелейді

Антроморфтық-адамдарды суреттейтін өрнектер.

Әңгіме барысында текемет пен сырмақтың айырмашылығын атап өтемін.

Сырмақ-қара немесе ақ киізден түрлі пішінде қиылып алынған өрнектерден тігіледі.

Текемет туралы білімдері мен ойларын бір-бірімен бөліседі.





-сырмақтың суреттері айқын, мәнерлі болады.

-сырмаққа салынған өрнектер негізінен ақ-қара түсті болады.





Жеке жұмыс.

-сырмақтың суретін салған кезде бейнені парааққа дұрыс орналастыру қажет

-ою-өрнек элементтерін бояған кезде суреттін жалпы түстік үйлесімдігін ұмытпау керек.

Оқушылардың өзіндік жұмысы





10 минут











Оқушылардың жаңа сабақтан не үйренгенін тексеремін.



Оқушылардың жұмысынан көрме ұйымдастыру арқылы өз жұмысын сыныптастарының жұмыстарымен салыстыруға мүмкіндік беру.



Жаңа сабақта ою-өрнекті оқуды үйрендік.

Оқушылар өз жұмыстары туралы салыстыра отырып, бағалайды.































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Алғыс.М.Төрежанов

Жалпы мақсат:

Шығарманың мазмұнын өмірмен байланыстыра білуге үйрету.

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Ақын өлеңінің мазмұнын аша отырып, мәнерлеп оқуға ынтасын, қызығушылығын ояту.

Тұлғалық нәтиже

Адал еңбек пен білімнің арқасында шыңдарды бағындыруға болатынын жадында сақтай отырып, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

Сабақта қолданылатын материалдар:

Суреттер

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Мақал-мәтелдер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Үйге берілген «Күз» өлеңін жатқа сұрау

Күз өлеңіні жатқа айтады. Күз мезгілінің ерекшеліктері туралы айтады.



«Топтастыру» кестесі арқылы бақшада өсетін көкөністер мен бақта өсетін жемістерді жылдам жаздыру



Оқушылар жеке тапсырманы орындап шығады, оқиды.



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Автор туралы мағлұмат беру.

Мәтінді таныстыру







Мәтінді оқи отырып, талдайды.



Тапсырмалар

-көкөністердің суретін таратып беру

Оқушылар таңдаған көкөністеріне сипаттама беріп шығады.



ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Мәтін бойынша кесте толтырту



Сабақты қорытындылау мақсатында Ы.Алтынсариннің «Әдеп» әңгімесін оқып беру



Оқушылар топта кестені толтырып шығады. Талдайды.



Сұрақ-жауап арқылы әңгіменің негізгі идеясын анықтайды



Үйге тапсырма:

Мазмұнын айту

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Кері байланыс ретінде

Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.











































3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Алпамыс батыр мен Байшұбар ат

Жалпы мақсат:

Берілген шығармалардағы көркем сөздер мен сөз тіркестері арқылы ауызекі сөйлеу тілін дамыту

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау.

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Қазақ батырларының шайқастағы кржүректіліктерін елестете отырып, кейіпкер әрекетін талдауға мүмкіндік беру

Тұлғалық нәтиже

Оқушылардың рухани дүниесін байыту. Әсемдікті, табиғатты сүюге, бағалауға, көре білуге баулу.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Батырлардың суреттері

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Батырлар туралы деректер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Оқушылардың сабаққа әзірлігін көріп шығу

Үй тапсырмасын сұрау .

Ескерткіштер туралы сұрау

Оқушылар өз міндеттерін орындайды.



«Түркістан» өлеңін жатқа айтады.

Көне ескерткіштер туралы өз ойларын айтады





ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Жаңа сабаққа кіріспе.

Ауыз әдебиеті шығармаларының халыққа көп тараған түрі-батырлар жыры.

Қобыланды, Алпамыс, Ер тарғын және басқа батырлар-өз халқын шын сүйген, ұрпаққа үлгі болар ерлер. Батырлар жырын айтушы да, бізге жеткізуші де-жыршылар

Бүгін біз Алпамыс батыр мен оның серігі Байшұбар ат туралы аңызбен танысамыз.

Оқушылар батырлар туралы біледі.

Жырларды жеткізуші адамды -жыршы екенін біледі.





Мәтінді Джексо әдісі арқылы оқыту

-Алпамыстың аты өзіне сай ма?

-Жырдағы қай үзінді ертегілік кейіпкерлерді еске түсіреді?

Оқушылар мәтінді тізбектей оқып шығады.

Түсінгендерін ортаға салады. Бір-біріне сұрақтар қояды.





ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Мәтіннен Алпамыс батырдың қару-жарағының атауларын теріп жазуды тапсырамын.

Сөздік жұмыс

Байбөрі-Алпамыстың әкесі

Құлтай-Байбөрінің немере ағасы

Мәдет-сенер үмітім, қорғанышым.



Сабақты қорытындылау мақсатында мақал-мәтелдер айту, мағынасын ашу



Оқушылардың жауабын бағалау

Оқушылар дәптерлеріне қару-жарақтың тізімін жазып шығады.



Мақал-мәтел айтады. Мағынасын түсіндір.



Үйге тапсырма:

Мәтінді оқу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.



























Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары





Сабақ тақырыбы:

Екі әріптен тұратын өрнектің мәні

Жалпы мақсат:

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Математика оқулығы



Оқу нәтижесі:

Оқушылар екі әріптен тұратын өрнектердің мәнін табу ережесін біледі

Негізгі идеялар:

Баған түрінде қосу және азайту амалының орындалу жолдарымен танысады.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Кесте, қималы карточкаларды пайдалану

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу.Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жұптық тапсырмалар беру арқылы.



Тапсырмалар:

Өзіндік жұмыстар, жұптық жұмыстар орындату



Ақпейілді тілекпен,

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық!

-деп бір-біріне сәттілік тілеу

Орнымыздан тұрып шеңбер құрып бір-біріне сәттілік тілейді.

Қызығушылығын ояту

"Ой толғау" әдісі.

Әріпті өрнек дегеніміз не?

Санды өрнек дегеніміз не?

Теңдеу дегеніміз не?

Теңсіздік дегеніміз не?

Оқушыларға cұрақтарға жауап береді және жылдамдықпен айтады.



Үй тапсырмасы

№7 есептің орындалуын көріп шығу.

Үй тапсырмаларына байланысы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Жаңа сабақ

К+м

495>249

М-12

12+154+с

78+65-24

Санды өрнектер мен әріпті өрнектерді табады және есептейді.

Оқулықпен жұмыс

1-есеп

Әр топтан бір оқушы шығып,тақтада түсіндіе отырып шығарады.

d=6.7.8.9.10

d•8

560-d

6•8=48 560-6=554

7•8=56 560-7=553

2-есеп

D•m

D=9.8.7.6.5

M=2.3.4.5.6



Тақтадағы оқушы баған түрінде орындай отырып, түсіндіреді.

Өзіндік жұмыс

3-есеп

Әрбір оқушы жеке-жеке орындап түсінгенін дәлелдеу.

238+550=788 550-238=312

198+425=623 425-198=227

279+567=846 567-279=288

365+580=945 580-365=215

309+624=933 624-309=315



3-есеп

Оқушылар жеке орындайды. Түсінгенін дәлелдейді

Тақтамен жұмыс

Сынып бойынша 4-есепті талқылай отырып тақтада орындау



4-есепті сынып бойынша оқи отырып, шығару жолын табады.

d-b

d=366 b=9

36-9=27

m+(m+n)

m=526. n=328

526+(526-328)=724



Сергіту жаттығуы

Қимыл қозғалыс жаттығулары

Қимылдар жасайды

Жұптық жұмыс

5-6 -есеп

Жұпта талқылай отырып, шығару

Жұпта оқушылар5- 6 -есепті талқылай отырып, шешуі мен жауап анықтайды.



Қорытынды

Осы сабақтан не үйрендік?

Қандай мысалдарды шешіп үйрендіңдер?

Алдарыңа қандай мақсат қойдыңдар?

Мақсаттарыңа жеттіңдер ме?



Оқушылар сұрақтарға өз ойларымен жауап береді.

Үйге тапсырма

7-есептің орындалу ретін көрсету

Үй тапсырмасын күнделіктерін жазады. Түсінбеген жерлері болса, сұрайды.

Бағалау

Формативті және суммативті бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Жеткен жетістігін, қай деңгейде тұрғанын анықтайды.



3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Ақдауыл хан

Жалпы мақсат:

Сабақтың тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізу, мазмұнын игеру, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау. Ойын толық жеткізіп сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау.

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Қазақ хандарының ерен ерлігі мен ақылдылығы арқылы ел билегені туралы түсіндіру.

Тұлғалық нәтиже

Оқушылардың рухани дүниесін байыту. Әсемдікті, табиғатты сүюге, бағалауға, көре білуге баулу.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Мақал -мәтелдер, үлестірмелі қағаздар



Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Дерек көздері:

Мақал-мәтелдер



Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Оқушылардың сабаққа әзірлігін көріп шығу

Үй тапсырмасын сұрау .

Сұрақтар қою.

Оқушылар өз міндеттерін орындайды.



«Алпамыс батыр мен Байшұбар ат» мәтінін мазмұнын айтады.

Сұрақ-жауап арқылы сабақты қорытындылайды.



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Мәтіннің мазмұнымен таныстыру

Оқушылар мазмұнымен танысады.





Мәтінді Джексо әдісі арқылы оқыту

-Қап тауының ерекшелігі неде?

Мәтіннің мазмұнынан ханның ауруын табыңдар.

Мәтіннің тақырыбын қалай өзгертуге болады?





Оқушылар мәтінді тізбектей оқып шығады.

Түсінгендерін ортаға салады. Бір-біріне сұрақтар қояды.





ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Сөздік жұмыс

Хан көтеру-хан сайлау

Ат ізін үзу-бармай, көрмей кету.

Ханның нөкерлеріне айтқан соңғы сөзінің мағынасын ашатын мақал-мәтел тауып жазу.



Оқушылардың жауабын бағалау

Оқушылар дәптерлеріне сөздіктерді жазады.





Мақал-мәтел айтады. Мағынасын түсіндір.



Үйге тапсырма:

Мәтінді оқу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Бүгінгі сабақта не ұнады?

Бүгінгі сабақта не кедергі болды?

Қандай ұсыныстарың бар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.























3 сынып



Сабақ тақырыбы:

Ауа. Зертханалық жұмыс

Жалпы мақсат:

Ауа қасиеттері туралы білімдерін тереңдете отырып, ауаның жер үстіндегі қозғалысы туралы түсініктерін қалыптастыру.

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Дүниетану оқулығы



Оқу нәтижесі:

Ауаның жер бетіндегі тіршілік үшін маңызын білу. Ауаны қорғаудағы әрекеті,денелер және заттардың қасиеттерін анықтайтын тәжірибелер жасай білуінен.

Тұлғалық нәтиже

Қоршаған ортаны сақтауға және оның қорғауға, оған қамқорлық жасауға ұмтылысысынан

Сабақта қолданылатын материалдар:

Балауыз шам, сіріңке

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, диалог, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу



Өзекті сұрақ

Жел қайдан соғады?

Тапсырмалар:

Зерттеушілік жұмыстар.



Кезең

Уақыты

Сабақтың барысы



Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті













І . Қызығушылығын ояту

15 минут























Оқушылардың сабаққа әзірлігін көріп шығу

Үй тапсырмасын сұрау .

Сұрақтар қою.

Ауның қасиеттері

Ауаның құрамы

Желдің түрлері



Оқушылар өз міндеттерін орындайды.

.сұрақтарға жауап береді



ІІ. Мағынаны тану

20 минут

Зертханалық жұмыс

Қажетті заттар балауыз шам мен сіріңке

Бөлменің есігін ашық қой

Табалдырыққа балауыз шамды жағып қоямыз.

Не болды? ауа қай бағытқа қарай қозғалды?

Қорытынды жаса.

2-зертханалық жұмыс

Қажетті заттар балауыз шам мен сіріңке

Бөлменің есігін ашық қой

Балауыз шамды жақ және жоғары көтер.

Не болды? ауа қай бағытқа қарай қозғалды?

Қорытынды жаса.



Оқушылар мұғаліммен бірге жұмысты бақылайды. Қорытынды шығарады.





Оқулықпен жұмыс

Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беру.

Егер сұрақ қиындық тудырса оқулықтан іздеуге мүмкіндік беремін



Оқушылар сұрақтарға топта ойларын ортаға сала отырып жауап береді.

Түсінгендерін ортаға салады. Бір-біріне сұрақтар қояды.





ІІІ.Ойтолғаныс

5 минут











Суретпен жұмыс

«Жер, ауа су» ойынын ойнату



Ойынды ойнай отырып, жер ауа су туралы білетіндерін ортаға салады.



Рефлексия. Бағалау

5 минут











Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?

Ауа туралы тағы не білгілерің келеді?

Сұрақтарыңа жауапты қандай жолмен алдыңдар?

Бағалау. Оқушылар өздерінің қай деңгейде екенін айтып шығады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.







Оқушылар өзін-өзі бағалай отырып,бүгінгі сабақта жеткен жетістігіанықтайды.























Үйге тапсырма:

Мәтінді оқу

Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.









Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары





Сабақ тақырыбы:

Пысықтау

Жалпы мақсат:

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Оқушылар екі әріптен тұратын өрнектердің мәнін табу ережесін қолдануды үйренеді

Негізгі идеялар:

Баған түрінде қосу және азайту амалының орындалу жолдарымен танысады.

Сабақта қолданылатын материалдар:

Кесте, қималы карточкаларды пайдалану

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу.Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жұптық тапсырмалар беру арқылы.



Тапсырмалар:

Өзіндік жұмыстар, жұптық жұмыстар орындату



Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!



Оқушылар менің айтқанымды қайталай отырып, қимылдар жасайды.

Қызығушылығын ояту

"Ой толғау" әдісі.

өткен сабақта қандай тақырып өтілді?

Санды өрнек дегеніміз не?



Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын ортаға салады. Түсінгендерін дәлелдейді.

Үй тапсырмасы

№7есептің орындалуын көріп шығу.

Үй тапсырмаларына байланысы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқулықпен жұмыс

1-есеп

Әр топтан бір оқушы шығып,тақтада түсіндіре отырып шығарады.

Тақтадағы оқушы екі әріптен тұратын өрнектерді орнына қойып есептейді.

А)d+b

b•d

2+8 8•2

9+6 6•9

7+5 5•7

8+9 9•8

0+4 4•0

Өзіндік жұмыс

2-есеп

Әрбір оқушы жеке-жеке орындап түсінгенін дәлелдеу.



2-есеп

Оқушылар жеке орындайды. Түсінгенін дәлелдейді

4•8+5•9=32+45=77

209+(209-28)=390

165+(165+289)=619

b•k+n•d

a•b+n

Тақтамен жұмыс

Сынып бойынша 3-есепті талқылай отырып тақтада орындау

3-есепті сынып бойынша оқи отырып, шығару жолын табады.

54-6*4+13=43

(8+24:3):2=8

(42-38)*9+17=53

7*10-7*4+36=78

4*(100-93)-16=12

(7+21):7+100=104

Сергіту жаттығуы

Қимыл қозғалыс жаттығулары

Қимылдар жасайды

Жұптық жұмыс

4 -есеп

Жұпта талқылай отырып, шығару

5-есеп

363+492= 855 725-364=361

357-298= 59 415+365=780

654+265= 919 962-254=708

754-325= 429 789+211=1000

Жұпта оқушылар 4 -есепті талқылай отырып, шешуі мен жауап анықтайды.

(20+12):4=8

145+423=568

18+(18:2)=27

67-27=40

40+12=52



Қорытынды

Осы сабақтан не үйрендік?

Қандай мысалдарды шешіп үйрендіңдер?

Алдарыңа қандай мақсат қойдыңдар?

Мақсаттарыңа жеттіңдер ме?



Оқушылар сұрақтарға өз ойларымен жауап береді.

Үйге тапсырма

6-7-есептің орындалу ретін көрсету

Үй тапсырмасын күнделіктерін жазады. Түсінбеген жерлері болса, сұрайды.

Бағалау

Формативті және суммативті бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Жеткен жетістігін, қай деңгейде тұрғанын анықтайды.

Қысқа мерзімді ашық сабақ жоспары





Сабақ тақырыбы:

Санды көбейтіндіге бөлу

Жалпы мақсат:

Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту

Сілтеме:

Мұғалімге әдістемелік нұсқаулықтар

Әдебиеттік оқу оқулығы



Оқу нәтижесі:

Оқушылар екі әріптен тұратын өрнектердің мәнін табу ережесін қолдануды үйренеді

Негізгі идеялар:

1. Көп таңбалы сандарды ауызша көбейту жне бөлу тәсілдерін үйрету, 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, сте сақтау қабілеттерін дамыту;

Сабақта қолданылатын материалдар:

Кесте, қималы карточкаларды пайдалану

Оқыту әдістері:



Оқытудағы жаңа тәсілдер, СТО, Талантты және дарынды балаларды оқыту,Оқытуда басқару және көшбасшылық,ОБ және ОүБ



Оқытудың түрлері

Жұптық, топтық, өзіндік жұмыстар арқылы өткізу.Дарынды және үлгерімі төмен оқушыларды сабаққа тарту. Жұптық тапсырмалар беру арқылы.



Тапсырмалар:

Өзіндік жұмыстар, жұптық жұмыстар орындату



Мен бақытты баламын,

Жан дүниемде күн нұрлы

Жылуым мол бойымда.

Осы жылуды Жер бетіндегі барлық адамдарға жолдаймын.

Менің оқығым келеді! Білімді, алғыр болғым келеді!



Оқушылар менің айтқанымды қайталай отырып, қимылдар жасайды.

Қызығушылығын ояту

"Ой толғау" әдісі.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын ортаға салады. Түсінгендерін дәлелдейді.

Үй тапсырмасы

№7есептің орындалуын көріп шығу.

Үй тапсырмаларына байланысы қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқулықпен жұмыс

1-есеп

Әр топтан бір оқушы шығып,тақтада түсіндіре отырып шығарады.

Тақтадағы оқушы екі әріптен тұратын өрнектерді орнына қойып есептейді.

А)d+b

b•d

2+8 8•2

9+6 6•9

7+5 5•7

8+9 9•8

0+4 4•0

Өзіндік жұмыс

2-есеп

Әрбір оқушы жеке-жеке орындап түсінгенін дәлелдеу.



2-есеп

Оқушылар жеке орындайды. Түсінгенін дәлелдейді

4•8+5•9=32+45=77

209+(209-28)=390

165+(165+289)=619

b•k+n•d

a•b+n

Тақтамен жұмыс

Сынып бойынша 3-есепті талқылай отырып тақтада орындау

3-есепті сынып бойынша оқи отырып, шығару жолын табады.

54-6*4+13=43

(8+24:3):2=8

(42-38)*9+17=53

7*10-7*4+36=78

4*(100-93)-16=12

(7+21):7+100=104

Сергіту жаттығуы

Қимыл қозғалыс жаттығулары

Қимылдар жасайды

Жұптық жұмыс

4 -есеп

Жұпта талқылай отырып, шығару

5-есеп

363+492= 855 725-364=361

357-298= 59 415+365=780

654+265= 919 962-254=708

754-325= 429 789+211=1000

Жұпта оқушылар 4 -есепті талқылай отырып, шешуі мен жауап анықтайды.

(20+12):4=8

145+423=568

18+(18:2)=27

67-27=40

40+12=52



Қорытынды

Осы сабақтан не үйрендік?

Қандай мысалдарды шешіп үйрендіңдер?

Алдарыңа қандай мақсат қойдыңдар?

Мақсаттарыңа жеттіңдер ме?



Оқушылар сұрақтарға өз ойларымен жауап береді.

Үйге тапсырма

6-7-есептің орындалу ретін көрсету

Үй тапсырмасын күнделіктерін жазады. Түсінбеген жерлері болса, сұрайды.

Бағалау

Формативті және суммативті бағалау

Оқушылар өзін-өзі бағалайды. Жеткен жетістігін, қай деңгейде тұрғанын анықтайды.





















Пәні: Әдебиеттік оқу Сыныбы: 3а-сынып Күні 24.09

Сабақтың тақырыбы: Мазмұндама.

Сабақтың мақсаты: Баланың алған білімін бақылау.

Өз ойын жазбаша түрде жүйелі жеткізе

білуін дамыту.

Эстетикалық тәрбие беру.

Сабақтың көрнекілігі: мазмұндамалар жинағы

Сабақтың әдісі: әңгімелеу, баяндау, сұрақ-жауап

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.

Үйге берілген тапсырманы тексеру. Өтілген материалдарға байланысты сұрақтар қоя отырып, бекіту.

Мазмұндама мәтінімен таныстыру. Мазмұндаманы оқып беріп, түсіндіру. Оқушыларға мазмұнын әңгімелету. Оны талдап, қиын сөздермен жұмыс жасау. Оқушылармен бірлесе отырып жоспар құру. Жоспар бойынша бірнеше оқушыға мазмұнын әңгімелету.

Сыншы бала.

Баяғыда бір баланы жат жұрттықтар тұтқындап, еліне алып кетіпті. Еліне әкелген соң, қой бақтырып қойыпты. Бала қой бағып жүріп, далада қалған қу бастың қасына келіп: «Сенің арғымақтың басы екеніңді кім білсін, менің Толыбай сыншының баласы екенімді кім білсін?»-деп зарлайды екен.

Күндердің күнінде баланың қожасы үш арғымақ әкеліп, балаға сынатыпты:

-Бала, мына арғымақтардың қайсысы жүйрік?-деп сұрапты.

Бала:

-Мен білмеймін, әкем білетін еді,-депті.

Мұнан соң бай сәйгүліктерді балаға бақтырып қойыпты. Бала ең тұлпарын танып, жарата беріпті. Бір күні бала тұлпарға мініп, еліне тайып отырыпты. Жат жұрттықтар жабыла қуыпты. Бірақ бала оларға жеткізбей кетіпті. Сөйтіп, аман-есен еліне жетіпті.

Тақтаға жазылатын сөздер мен сөз тіркестері: жат жұрттықтар, қу бас, арғымақ, сайгүлік, тұлпар, жарата беріпті.

Жоспар:

1.Тұтқын бала.

2.Баланың зары.

3.Үш арғымақ.

4.Тұлпарды баптау.

5.Баланың құтылуы.

Сабақ соңында жұмыстарын жинап алып, тексеріп бағалау. Қатемен жұмыс жасату.

Үйге тапсырма: өтілген тақырыптарды пысықтау ұсынылады.









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал