- Учителю
- Звязок іменників з прикметниками (урок української мови в 3 класі)
Звязок іменників з прикметниками (урок української мови в 3 класі)
Урок української мови в 3 класі
Тема. Вправи на встановлення зв'язку прикметників з іменниками. Доповнення тексту прикметниками
Мета уроку: вчити учнів до іменників підбирати прикметники, розвивати уміння робити висновки та узагальнення; збагачувати словниковий запас; розвивати творчі здібності молодших школярів; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Методично-дидактичне забезпечення: таблиці, вислів аутотренінгу, завдання для роботи в парах і в групах, малюнок підсніжника.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Вчитель. Доброго дня! Сьогодні до нас на урок завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Добрий день!
У добрий час,
Радо ми вітаєм вас.
Працювати ми будемо під гаслом... Щоб його прочитати, треба скласти його з розсипаних слів (слова прикріплені на магнітній дошці).
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.
(Добре того навчати, хто хоче все знати).
-
А ви хочете багато знати? Тож налаштуємося на на роботу.
II. Повідомлення теми, мети і завдання уроку
1.Мозковий штурм.
- Над якою темою ми працюємо?
- Які частини мови ви знаєте?
- Звідки ви про де дізналися?
- Що таке іменник?
- Що таке прикметник?
Пригадуємо вірш.
Прикметник! Він узяв собі на плечі
Велике діло - визначати речі.
Прикметник - це частина мови,
Без неї нам не обійтись.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому як другові всміхнись.
2. Гра «Впізнай мене».
Вчитель називає слово, учні сигналізують відповідь - іменник, прикметник.
3.Каліграфічна хвилинка.
Урок продовжим без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Учитель. Перевіряючи зошити, було виявлено помилки у написанні слів з «е», «и».
-Пригадайте написання літер е, и та їх з'єднання з іншими буквами ее, ии, ве, зе.
- Введіть буквосполучення у слова: Весна, веселка, земля, березень.
- Прочитайте речення, написане на дошці. Вставте пропущені букви.
-
Пригадайте вірш про написання ненаголошених «е», «и».
Щоб писати: «е» чи «и» -
Швидко слово ти зміни,
Став під наголос мене
І пиши чи «и» чи «е».
Встала в...сна, чорну з...млю сонну розбудила.
-
Які букви вставимо?
-
Хто автор цих рядків?
-
Коли ми будемо святкувати день народження Кобзаря?
-
Запишіть речення.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель. Як ви думаєте, чому зразу ж після іменника ми вивчаємо прикметник, а не іншу частину мови? (Відповіді дітей).
-До іменника «весна» підберіть прикметник.
1.Гра «Впізнай предмет».
Чисте, блакитне, безхмарне - небо. Широка, стрімка, глибока, чиста - річка. Яскраве, ніжне, тепле, весняне - повітря. Білокора, висока, струнка, кучерява - берізка.
2.Робота в парах.
На партах листки із словами.
Підберіть ті прикметники, які характеризують берізку.
ІV. Систематизація знань учнів
1.Робота із загадкою.
Течуть струмки,
Летять граки,
День прибуває,
Коли це буває?
2.Цікавинки з літератури про березень. (Діти самостійно підготували)
3.Динамічна пауза.
-
А зараз відпочинемо і пофантазуємо.
Розв'яжіть приклад:
Іменник + прикметник = смішно
Сонце + зелене = смішно.
4.Робота за підручником. Вправа 93.
До іменників підібрати прикметники
Кучугури -
Печери -
«Сухарики» -
Дороги -
4.Самостійна робота. Вправа 95.
Перепишіть вірш у зошит, підкресліть прикметники.
Вчитель. Яка квіточка є провісником весни, вам допоможе згадати вірш.
Ці квіточки ніжні
Такі білосніжні,
Тоненькі, тендітні,
Ласкаві, привітні.
Послухай, як срібно
Дзвонить голосочок:
«Не треба, не треба
Зривати квіток!»
-
Правильно, це підсніжник (вчитель вивішує малюнок).
-
З яким проханням звертається до нас квітка?
-
А чому? (Бесіда про Червону книгу).
5.Творча робота. Робота в групах.
1група - дібрати найбільш влучний прикметник.
2група - дописати прикметники.
Розвиток зв'язного мовлення.
-Я прочитаю зачин казки про підсніжник, а ви її продовжіть, використовуючи прикметники.
Весняний день у лісі. Крізь сухий, торішній листок пробивається зелений підсніжник. Гострий, як стрілочка. Розправив листочки. Між ними затремтів біленький дзвіночок. Поглянула квіточка довкола і побачила...
V. Підсумок уроку.
-
Над якою частиною мови ми працювали?
-
Що таке прикметник?
-З якою частиною мови зв'язаний прикметник? Прикметник робить нашу мову якою? (Багатою, досконалою, ліричною, ніжною, поетичною)
VІ. Домашнє завдання.
Вправа № 99 - 1 група.
Дописати казку - 2 група.
Додатки (на окремих аркушах).
Додаток № 1
Зажурена
Гірка
Квола
Колюча
Додаток № 2
Бадьора
Гарна
Лагідна
Пахуча
Додаток № З
Білокора
Струнка
Зелена
Молода
Додаток № 4
-
група
Дібрати найбільш влучний прикметник
Підсніжник
Ось стоїть переді мною (... підсніжник…)
Його (...) голівка схилилась донизу.
Додаток № 5
-
група
Підсніжник (який?)
Пелюстки (які?)……………...
Листочки (які?)……………..