7


  • Учителю
  • 2-4 біріктірілген сыныптарда әдебиеттік оқу пәнінен сабақ жоспарлар топтамасы

2-4 біріктірілген сыныптарда әдебиеттік оқу пәнінен сабақ жоспарлар топтамасы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Алтынсарин ауданы әкімшілігі білім беру бөлімінің Б-Чураков орта мектебі КММ, бастауыш сынып мұғалімі Касымова Нургул Кабеновна .

Сабақ №1Сынып: 2 сынып

Пәні: әдебиеттік оқу

4 сынып

ана тілі

Тақырыбы: Аңқау арыстан

Сатқын жапалақ

Мақсаты:

1. Ертегінің мазмұнын аша отырып, негізгі ойды, идеяны анықтау, ойын жүйелі айтуға үйрену;

2.Оқушыларды жұппен жұмыс жасау арқылы бірін-бірі бағалай білуге, өз беттерімен жұмыс істей білуге дағдыландыру, .

3.Халық ауыз әдебиетінің бірі ертегі жанрының ерекшелігімен таныстыра отырып, оқушыны адалдыққа, батылдыққа тәрбиелеу;

Керекті құралдар: ребус, жұмбақтар, кесте, үлестірме қағаздар, смайлик, бағалау парағы, презентация.

Сабақ түрі: оқыту мен оқудағы жаңа әдіс- тәсілдер.(заманауи сабақ)

Әдіс -тәсілдер: Молекула, «Атқосшы мен арбашы», баяндау, талдау, сұрақ қою, жинақтау.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру: Тренинг 2 мин.

«Шапалақ» Оқушыларды алдыға шығарып шеңбер жасап тұрғызу.

Қолымды екі шапалақтасам екіден, бір шапалақтасам бірден, үш шапалақтасам үштен бірігу.

Молекула әдісі 2 мин.

Жұпқа бөлу

Молекула қозғалып жүр екі-екіден бірікті,біріккен молекулалар сол қалпында барып отыру, жұп ,топ ережесін еске түсіру, бағалау критериін үлестіру, талдау

Қызығушылықты ояту 5 мин.

1.Жұмбақ шешу.

Өзі ширақ, өзі қу,

Жүрген жері айқай-шу.(түлкі)

Бір аң бар қайраты көп, болған күшті,

Басынан өткізеді әрбір істі. (арыстан)

Әр түрлі, орта бойлы, ұзын құлақ,

Өзіне міндеттесе, қызмет қылмақ (есек)

2. Дәптермен жұмыс

Жұмбақтың шешуін тауып, бұл кейіпкерлердің біреуіне қысқаша мінездеме жазу.

Үй тапсырмасын тексеру 5мин. Қосымша №1

1.«Арбашы мен атқосшы»Дайын сұрақтар мен жауаптар бөлініп беру. Атқосшы сұрақты оқиды, арбашы соған байланысты жауапты тауып оқу

2. Бірін-бірі бағалау

3.Оқушылардың жауабын тыңдау. 2мин

Смайликпен бағалау

Бүгінгі сабақта осы кейіпкерлер туралы ертегімен танысу

4. Суреттер көрсету. «Аңқау арыстан» сабақтың тақырыбын хабарлау.Арыстан суреті.

Қызығушылықты ояту. 2мин

Қосымша №2

Ребус шешу жұппен шешеді қай жұп бірінші шешеді? Бірінші шешкен жұпты смайликпен бағалау.

«Сатқын жапалақ» сабақтың тақырыбын ашқызу.

Кіріспе 2 мин.

Халық ауыз әдебиетіне нелер жатады?

Ертегі дегеніміз не?

Ертегінің қандай түрлерін білесіңдер? Сызбаны толтыру.

Ертегінің әдеби ертегіден қандай айырмашылығы бар? Бұл аң, құстарды қайдан кездестіруге болады? Мысал келтіре аласыңдар ма? (2-4 сынып оқушылар бірін-бірі толықтыру)

2 сыныпқа сабақтың мақсатын хабарлау.

Мағынаны тану

Сөздікпен жұмыс 3 мин.

«Қос жазба күнделігі» сөздер жазылған қағазды беру, өз түсініктерін бір бағанға. келесі бағанға оқулықтағы түсінікті салыстыра отырып жазу.

Мақсат қою 2 мин.

Жапалақ қандай сатқындық жасады деп ойлайсыңдар?

Тақырып туралы не білгілерің келеді?

Алдарыңа қандай мақсат қоясыңдар? Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге қою

Оқулықпен жұмыс 6 мин. Қосымша№3

1Оқушылар ертегіні өз беттерімен тегіс оқу.

2.Мәтінмен жұмыс критериін беру

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс 7 мин.

1Оқушылар ертегіні өз беттерімен тегіс оқу. Мәтінмен жұмыс критериін беру,

2.Жұпта талқылайды 3 мин.

1.Бір- біріне түсіндіру, белсенді тыңдау

2. Сұрақтар қою

3. Өз ойларын ортаға салу

2.Жұпта талқылайды 3 мин.

1.Бір- біріне түсіндіру, белсенді тыңдау

2. Сұрақтар қою

3. Өз ойларын ортаға салу

3. Өздік жұмыс 5 мин. Ауызша орындау

Бағандағы сөздер қай кейіпкерге тиісті анықтап, артық басқа кейіпкердің сөзін алып тастап, кейіпкердің сөзін түсіндіру

1-оқушы

Шомылуға кетеді. Бас салады. Мынаның миы қайда? Өзіне -өзі таң қалады. Өлер болғанын айтады.

2-оқушы

Көңілін сұрайды. Қулығына басады. Миын сорып жиді. Ем айтады. Мұңын шағады.

Артық сөз қай кейіпкерге тесілі неге деп ойлайсыңдар? Оқушылардың пікірлерін тыңдау

3. Постерге түсіру 5 мин

Критерилерді таратып беру.

Жұппен жұмыс

1- жұп мазмұнын толық айту

2 - рөлге бөліп айту

Сергіту сәті 2 мин. Әуен қою. Ертегідегі кейіпкерлерді бейнелеу.

Ой толғау 6 мин.

Венн диаграмма

Түлкі мен арыстан , Түлкі мен есек

Екі оқушы бірін-бірі тексеру, бағалау.

4. Жұмысты қорғау 6 мин

Әр жұп шығып жұмыстарын қорғау, жұптар бір-біріне сұрақ қою.

Бірін-бірі бағалау (шапалақпен)

Оқушыларға жұмысын оқыту.

Кері байланыс 4 мин

Бұл ертегінің қандай түріне жатады?

Ертегіден өз ойыңа не түйдің?

Қандай қорытынды пікір айта аласың?

Қандай әсер алдың?

Ой толғау. Қосымша№4

Синквейн 4 мин.

Өз беттерімен орындау.

Бес жолды өлең құрастыру.

Ойланып жауап бер.

Оқулықтағы жағдаятты шешу 37 бет 8 тапсырма.

Кері байланыс 3 мин «Түрткі болу сұрақтары»

Бұл ертегінің қандай түріне жатады?

Ертегіден өз ойыңа не түйдің?

Қандай қорытынды пікір айта аласың?

Бағалау 1 мин критерилерді жинап алу Қосымша №5

Үйге тапсырма: тақтаға жазып қою

Оқу, сурет бойынша арыстан мен түлкі арасында болған әңгімені өрбітіп көру.



Сүлеймен патшаның жарлығын дәптеріне жазып алу,

Сынып ұжымына қандай жарлық шығарар едің ? жазу









Сабақ №2Сынып: 2 сынып

Пәні: әдебиеттік оқу

4 сынып

ана тілі

Тақырыбы: Қасқыр мен түлкі.

(Ауған ертегісі)

Ара мен шыбын. Оспанхан Әубәкіров.

Мақсаты: 1. Ертегінің мазмұнын өз беттерімен ашу, негізгі ойды түсіну

2.Өз бетімен, жұппен жұмыс істеу арқылы оқушының шығармашылығын, сабаққа деген қызығушылығын, ойлау қабілеттерін

қалыптастыру

3. Оқушыларды бірін- бірі тыңдап, бағалай отырып ынтымақтастыққа, бірлікке тәрбиелеу.

1.Автор туралы мәлімет білу,

Мысалдағы негізгі ойды түсініп, жағымды,жағымсыз қылықтарды салыстыру

2. Өз бетімен, жұппен жұмыс істеу арқылы оқушының шығармашылығын, сабаққа деген қызығушылығын, ойлау қабілеттерін қалыптастыру

3. Оқушыларды бірін- бірі тыңдап, бағалай отырып ынтымақтастыққа, бірлікке тәрбиелеу

Керекті құралдар: Үлестірме қағаздар, бағалау парағы, суреттер, смайлик,

Сабақ түрі: оқыту мен оқудағы жаңа әдіс- тәсілдер.(заманауи сабақ)

Әдіс -тәсілдер: »Мозайка»,сұрақ-жауапғ кері байланыс,»Өрмекші», талдау,

Сабақтың барысы:

1.Тренинг 2 мин. «Менің сүйікті қасиетім» Оқушылар шеңбер жасап тұрып әркім өзінің бір жағымды, бір жағымсыз қасиеттерін айту. Сол кезде оқушылардың иықтарына құстардың, аңдардың, жәндіктердің суретін жапсырып қою. Иықтарыңдағы суретке қарап жұпқа бөлінің отыруларын сұрау. Әр партада жазулар жазылған қағаздарға қарап отыру.(құстар, жәндіктер, аңдар)

Үй тапсырмасын тексеру 5 мин.

1.Құрастырған әңгімені оқыту.

2. «Қима қағаз» әдісі Қосымша №1 Дайын сұрақтардың дұрыс, бұрыс жауаптарын таңдап бөліп жапсыру.

Үй тапсырмасын тексеру 5мин.

Қосымша №1 «Қима қағаз» әдісі Оқушыларға қима қағаздарды үлестіру Дайын сұрақтардың дұрыс, бұрыс жауаптарын таңдап бөліп жапсыру.

Қызығушылықты ояту 4 мин.

1.»Мозайка» әдісі.

Қиылған қағаздардан сурет құрастыру. (қасқыр мен түлкі)

2.Суреттегі кейіпкерлерді бөліп алып, 1 оқушы қасқыр, 1 оқушы түлкі болып диалог құрастыру.

3. Суретте нелердің суретін көріп тұрсыңдар? (қасқыр мен түлкі)

Сабақтың тақырыбы «Қасқыр мен түлкі»

Түлкі тағы қандай қулық жасады деп ойлайсыңдар? Осы жолы түлкінің қулығы іске асады деп ойлайсыңдар ма?

Сабақтың мақсатын бірге қою.





Қызығушылықты ояту 3 мин.

Жұмбақ шешу

1.Шақсам, удай тісім

Оны, бала, түсін.

Көп жей берсең балды,

Ауырады тісі жауабы: ара

2.Қыста ұйықтап жатар

Жазда думан ашар жауабы: шыбын Тез шешкен оқушыны смайлникпен бағалау. Суреттерін көрсету (Ара, шыбын)

Не білесің? «Ара мен шыбын».

Ара. (оқушылардың жауабын толықтырып отыру)

Тақырып туралы не білгілерің келеді?

Алдарыңа қандай мақсат қоясыңдар?

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс 5 мин

1.Өз беттерімен оқу

2.Сөздік жұмысы

Қиралаңдап- ақсаңдап

Мағынаны тану 3 мин Қосымша№2

1.Ұжыммен жұмыс. «Өрмекші» сызбаға жазып отыру

Автор суретін көрсету

Автор өмірбаяны ресурсы таратып беру. оқу

Мысал дегенді қалай түсінесіңдер? Жауапты сұрап, толықтыру.

3. Рөлге бөліп оқу 3мин

Оқушылардың саны аз болғандықтан рөлді бөліп алып, өзімде бірге оқу.

Оқулықпен жұмыс 6 мин

1.Өз беттерімен мысалды оқу

2.Түсініксіз сөзді «Қос жазба» күнделігіне жазу.

Жұппен талдау 3мин.

Бір- біріне сұрақтар қою. Оқушыларды аралап жүріп бақылап отыру

Жұппен жұмыс 3 мин.

Бір- біріне сұрақ қойып, талдау

Постерге түсіру 6 мин.

Ертегінің мазмұнын сурет салу арқылы көрсету.түсіндіру.

Постерге түсіру 5 мин.

1-топ. Мазмұнын постерге түсіріп,рөлге көрсету

2.топ. Негізгі ойға байланысты кейіпкерлердің қылықтарын венн диаграмма арқылы салыстыра сөйлету.

Тренинг 2 мин «Арқадағы сурет» оқушылар бірінің артында бірі тұрып, артта тұрған оқушы алдында тұрған оқушының арқасына саусақпен сызып сурет салу, сол суретті келесі оқушы алдында тұрған оқушының арқасына салу. Осылайша жалғасып соңында ең алда тұрған оқушы ненің суреті салынғанын айту. Осылайша 2-3 рет қайталап орындау.

Жұмысты қорғау 5 мин.

Жұмысты қорғау үшін 2 сынып оқушыларынан бастау. Оқушылар шапалақпен бағалау. Ертегі қай елден аударылған?. Ертегіні ауданған кім? Мәтін бойынша сұрақтар қою

4 сынып оқушылары қорғау. Оқушылар бір- біріне сұрақ қою. Шапалақпен бағалау

Ой толғаныс

Жеке жұмыс 5 мин. Кейіпкерге хат жазу.

«Ыстық орындық» оқушылар шығып оқу, бірін- бірі басбармақпен бағалау, оқушылар өзін-өзі бағалап критериге қою

Ой түйін

Кері байланыс 4 мин (ауызша).

1.Ертегіден қандай ақыл сөзді кездестірдіңдер? Оны сен қалай түсінесің?

«Аңқау арыстан» мен «Қасқыр мен түлкі» ертеглерінің қандай ұқсастығы мен айырмашылығы бар?

Ертегілерден қандай әсер алдың?

Өз ойыңа не түйдің?

2.Алған әсерлерін стикерге жазып, флипчартқа жабсыру.(жазбаша)





Ой түйін

Кері байланыс 4 мин ( жазбаша).

1.Бүгінгі біз не үйрендік? Қосымша№3

-Мен көп нәрсе үйрендім

-Мен аз нәрсе үйрендім

-Мен еш нәрсе түсінбедім

Өз ойларын стикерге жазып, флипчартқа жабсыру.

2.Оқушыларға сабақтан қандай әсер алдыңдар, өз ойыңа не түйдің? (ауызша)

Бағалау: 1 мин Критерий жинап алу.Қосымша№4

Оқушыларға қорытынды баға қойғызу.Тақтаға бағалардың ұпай сандарын жазып қою

Үйге тапсырма 1 мин. Оқу, ақыл сөзді жазу. Осы ертегідегі негізгі ойға байланысты мақал жазу.

Үйге тапсырма 1мин.

Оқу.Кейіпкерлерге мінездеме жазу.



Сабақ №3Сынып: 2

Пәні: әдебиеттік оқу

4

ана тілі

Тақырыбы: Байлық пен ақыл

(ертегі)

Адырбек Сопыбеков .

Сапар мен Парта

Мақсаты: 1.Тақырыптағы негізгі идеяны ашу,негізгі ойды түсініп қолдану,салыстыру

2.Тапсырмаларды орындау арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалауға және шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.

3. Негізгі идеяларды түсіне отырып, оқушыларды жақсы қасиеттерге тәрбиелеу

1.Тақырыптағы негізгі идеяны ашу,негізгі ойды түсініп қолдану,жинақтау.

2.Тапсырмаларды орындау арқылы өзін-өзі, бірін-бірі бағалауға және шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.

3.Негізгі идеяларды түсіне отырып, оқушыларды жақсы қасиеттерге тәрбиелеу.

Керекті құралдар: Шрифтограмма, үлестірме қағаздар, музыка, презентация.

Сабақ түрі: оқыту мен оқудағы жаңа әдіс- тәсілдер.(заманауи сабақ)

Әдіс -тәсілдер: салыстыру, жинақтау, сұрақ-жауап, кері байланыс,»Алфавит»

Сабақтың барысы:

Психологиялық даярлық: 2 мин. Жүректен жүрекке «Ысық лебіз»

Оқушылар шеңбер жасап ортаға шығару. 2 түсті жүректі оқушылар таңдап алу..

Бір-біріне жүректі ұсынып тұрып өздерінің лебіздерін айту.

Жұпқа бөлу 1мин. Түспен бөлу

Жақсы тілектер айтып жүректі бір-біріне ұсыну. Қағаздың түстеріне байланысты жұпқа бөлініп отырғызу.

Қызығушылығын ояту 3 мин.

Шрифтограмма шешу алфавиттегі орнына байланысты әріптерді тауып шығару. «Байлық пен ақыл»

2 1 13 16 37 15

22 8 18

1 15 37 16 сабақтың тақырыбын өздері шығару

-Байлық дегенді қалай түсінесіңдер?

-Ақыл деген не? Тақырып туралы қандай мақал айтар едіңдер? «Денсаулық -зор байлық» дегенді қалай түсінесіңдер?

Тақырып бойынша не білгілерің келеді?

Сабақтың мақсатын қою.

Үй тапсырмасын тексеру 5мин.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Алфавит әдісі»

Ара -

Бал-

Жатыр-

Күндіз-

Қонақ-

Лас-

Мақтанды-

Уәде-

Ұйықтап-

Шыбын-

Осы сөздерге байланысты ертегінің мазмұнына сәйкес сөйлемдер жазу.

Үй тапсырмасын тексеру 5 мин.

1.Мақал- мәтелдерді айту

2. «Алфавит әдісі»

Ашуланды-

Әрең-

Бұйырады-

Досым-

Естіген-

Жолбарыс-

Қиралаңдап-

Өсек-

Сыбырлау-

Түлкі-

Осы сөздерге байланысты ертегінің мазмұнына сәйкес сөйлемдер жазу.

Қызығушылығын ояту 3мин.

Шрифтограмма шешу алфавиттегі орнына байланысты әріптерді тауып шығару. Сапар мен парта

24 1 22 1 23

17 8 18

22 1 23 25 1 сабақтың тақырыбын өздері шығару Партаны кім пайдаланады? Не үшін керек? Парта туралы не білесіңдер?

Тақырып туралы не білгілерің келеді?

Алдарыңа қандай мақсат қоясыңдар? мақсат қойылды

Мағынаны тану

Оқулықпен жұмыс 7 мин.

1.Ертегіні түсініп оқу

2. Сөздік жұмысы (мұрагер)

3. Суретпен жұмыс. Суреттегі заттар кімге қатысты екенін табу.Кенже ұлдың жауабын тауып, соған қатысты сурет салу.

(38 бет 4 тапсырма)







Мағынаны тану.

Жұппен жұмыс 3 мин. Қосымша№1

1-топ Автор туралы мәлімет таратып беру.

Кластерге түсіру Оқушыларға автор туралы ресурс беру.

2- топ Диалог пен монолог » сөйлемді аяқта» толықтыру

Диалог деген .....

Монолог деген ...... берілген ақпаратты толықтыру

Жұппен жұмыс 5 мин

1Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды. Мазмұнын ашу, талдау.

Оқулықпен жұмыс 6 мин

1.Оқушылар өз беттерімен оқу

2. Кестемен жұмыс. Қай пікірге келісесіңдер? Өз пікірлеріңді дәлелдеңдер.

Жұппен жұмыс 4 мин.«Джиксо»

1.Көршілерімен жүптасып талқылау

2.Қарсы жұп оқушысымен жұптасып талдау







Оқушылардың пікірін тыңдау.

Постермен жұмыс 6 мин.

1.Ертегінің мазмұнына, негізгі идеясына байланысты мақал-мәтел жазу түсіндіру.

2. Жобаны қорғау. ауызша



Постермен жұмыс 5 мин. Оқушылар өз жұбына оралып бірге дайындау.

1-жұп.Мысалды мазмұнын рөлге бөліп ашу, көрсету

2- жұп.Мысалдағы негізгі ойды анықтап «алтын ереже» құрастыру

Тренинг 2 мин. Қосымша№2 «Жасырын хат, ойлап тап » әр жұпқа қағаз беру. Бір- біріне көрсетпей, ыммен немесе қимыл қозғалыспен көрсету, басқа жұп табу . Әуен қою.

Ой толғаныс 5мин.

Өздік жұмыс

1.Венн диаграмма

Байлық пен ақыл салыстыру.бірін-бірі бағалау



Жұмысты қорғау 4 мин

Оқушылар жобаларын алып шығып қорғау, екінші жұп сұрақ қою,шапалақпен бағалау.

Кері байланыс: 3 мин

Міне, балалар, осындай жағымсыз іс - әрекеттерден кейін не айтар едіңдер?

2. Кімнің жауабы ұнады? Неліктен?

3.Ертегіден өз ойыңа не түйдің?

4.Қандай қорытынды пікір айта аласың? оқушылар өз ойларын ортаға салу.

Ой толғаныс 5мин.

Біздің сынып . эссе жазу

2. Ойланып жауап бер. 4 мин

Адал еңбек етіп, көп ақша жинадың делік. Ол ақшаны қайда жұмсар едің?

Оқушы пікірін оқу. түсіндіру







Қосымша№3

Тақтада ілулі тұрған баспалдақдың суретінің тұсына , сабақтан алған білім деңгейлерін тұсына сәйкестендіріп, түрлі-түсті стикерлермен жапсыру

2-4 сыныптар

Кері байланыс: 3 мин

Міне, балалар, осындай жағымсыз іс - әрекеттерден кейін не айтар едіңдер?

1.Өлеңнің мысалға жататынын қайдан аңғардың?

2.Сенің өзіңмен - өзің сөйлескен кезің болды ма? Қай сәтте, қашан болды?

3. Бұл мысалдағы кейіпкерлердің сөйлеген сөзін не дейміз?

4.Мысалдан өз ойыңа не түйдің?

5.Қандай қорытынды пікір айта аласың? Оқушылар өз ойларын ортаға салу.

Бағалау 1 мин. Қосымша№4 Критерилердегі жинаған ұпайларын есептеп, қорытынды баға шығарту.

Бағалау 1мин . Критерилердегі жинаған ұпайларын есептеп, қорытынды баға шығарту.

Үйге тапсырма 1мин

Оқу. Мақал- мәтелдер жаттау.Ұлттық киім түрлерінің суреттерін жинастыру.

Үйге тапсырма 1мин

Кейіпкерге байланысты қандай гигиеналық талаптарды білесіңдер? жазып келу, оқу.









Пайдаланған әдебиеттер:

1.Оқулық . 2 сынып әдебиеттік оқу. 4сынып ана тілі.»Атамұра» баспасы.

2. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. (үшінші деңгей). Кембридж университетінің оқыту бағдарламасының әдіс-тәсілдері.

3. Интернет желісі. ( суреттер алу)







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал