- Учителю
- Разработка математика 'Білімді тиянақтау'4 сынып
Разработка математика 'Білімді тиянақтау'4 сынып
Қазақстан Республикасы білім және ғылыми министрлігі
Ж.Аймауытов атындағы №64 мектеп-гимназия
Математика пәні бойынша
АШЫҚ САБАҚ
Бастауыш сынып мұғалімі: Таукебаева Р
Шымкент
Сабақтың тақырыбы: Білімді тиянақтау
Сабақтың мақсаты:
а) Екі таңбалы сандарды ондықтан аттап жазбаша қосу
және азайтуды меңгерту.
ә) Тапсырмаларды ойната отырып орындау арқылы ойлау
қабілеттерін дамыту.
б) Отанды сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер,кестелер.
Сабақтың түрі: саяхат сабағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Шымкент ст. - Манкент ст. - Түлкібас ст. - Тараз ст. - Мерке ст. - Шу ст. - Балқаш ст. - Қарағанды ст. - АСТАНА қаласы.
1. «Шымкент» ст. « Разрядқа жіктеу» тапсырмасын орындаймыз.
36 + 14 = 70 - 26=
10 4 20 6
ІІІ. Жаңа сабақ
2.« Манкент» ст. « Жасырын сөз» тапсырмасын орындайық.
Б 16-10
Н 60-4
І 55+35
Я 39-26
У 26+34
Қ 95-50
И 21+9
Л 32+22
Д 56+17
М 25 +13
А 60-26
Т 74-13
6
90
54
90
38
73
90
Б
І
Л
І
М
Д
І
61
30
13
56
34
45
61
34
60
Т
И
Я
Н
А
Қ
Т
А
У
Дәптермен жұмыс.
3. «Түлкібас» ст. «Санды оқу» тапсырмасын орындаймыз.
-
Ондықтар
Бірліктер
2
6
3
4
6
0
2
6
4. «Тараз» ст. «Жазбаша қосу және азайту».
Енді осы сандарды баған түрінде түсіндіре отырып қосамыз.
а) 26 санын жазамын.
ә) 34 санын қосамын,
б) 6 бірлікке 4 бірлікті қосқанда 10 бірлік, яғни 1 онд.0 бірлік шықты.
0 бірлікті бірліктердің астына жазамын, ал 1 ондықты есіме сақтап, ондықтарға қосамын.
2 ондыққа 3 ондықты қосқанда 5 ондық және ойдағы 1 онд. қоссақ, 5+1=6.
6-ны ондықтардың астына жазамын. Сонда жауабы: қосындының мәні 60-қа тең.
+
2
6
-
6
0
3
4
2
6
6
0
3
4
5. «Мерке» ст. « Кім жылдам?» ойыны.
3-мысал
37 - 90 +38 - 80 +23 - 70
53 53 42 38 47 47
Сергіту сәті. Поездің ішіндегі тербеліс.
6. «Шу» ст. «Салыстыру»
4-есеп
1дм 3см=13c
1дм 1см = 11см
1дм3см +1дм1см = 2дм 4см
1дм3см - 1дм1см = 2см
7. «Балқаш» ст. «Кім тапқыр?» ойыны
5-есеп
а) Қазы -12 ? арт. ә) Болғаны - 12 қазы және 8 щұжық
Шұжық -8 Жұмсалғаны - 5
Шешеуі: Қалғаны ?
Жауабы: Шешеуі:
Жауабы:
Ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау.
8. «Қарағанды» ст «Ойлан, тап!» ойыны.
+3 - 2 + 4 - 5
4 5 7 1
9. «АСТАНА» ст. «Ғажайып шаршы».
Барлық жолдың қосындысында 15 саны шығатындай етіп , бір таңбалы сандарды орналастыр.
5
3
2
ІV. Қорытынды. Жазбаша қосу және азайтуды меңгердік.
V. Оқушыларды мадақтау.
VІ. Үйге тапсырма. 6-есеп.