- Учителю
- Етістіктің жіктелуі сабақ жоспары
Етістіктің жіктелуі сабақ жоспары
Сабақтың жоспары
Поурочный план
The plan of the lesson
Күні/Дата/Date: 06.02.2016
Сынып / Класс / Class: 4 «ә»
Пән/ Предмет / Subject: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы / Тема урока / Тheme of the lesson: Етістіктің жіктелуі
Сабақтың түрі / Вид урока / Кind of lesson: Дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі / Тип урока / Тype of lesson:Аралас сабақ
Сабақтың мақсаты / цели урока/ aims of the lesson:
Білімділік/ образовательная/ educational: Сөз таптары тақырыбынан
алған білімдерін тиянақтау. Етістіктің жекеше және көпше жіктелуі
туралы түсінік беру . Жаттығу жұмыстарын орындату арқылы білімдерін
бекіту. Сөздік қорын молайту.
Дамытушылық/ развивающая/ developing : Білім алуға қызығушылығын
ояту. Шығармашылық тапсырмалар арқылы шығармашылық ойлау қабілетін
дамыту, есте сақтау, жаттай білу қабілетін жетілдіру. Оқушылардың
бір-бірін бағалауын ұйымдастыру.
Тәрбиелік/ воспитательная/ briniging-up: Туыстық қарым- қатынасты
ажырата білуге,, адамгершілік қасиеттерді сақтауға тәрбиелеу.
Қоршаған ортаны, тірі табиғатты сүюге ынталандыру.
Пәнаралық байланыс: математика, дүниетану, өзін-өзін тану пәні
Сабақтың көрнекілігі / оборудование урока/ resources of the
lesson:интербелсенді тақта, «Сыйқырлы текше» тапсырмалары,суреттер,
үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың барысы/ План занятия/ Plan:
I. Ұйымдастыру ( өзін таныстыру, сабақтың мақсатын айту)
1. Қызығушылығын ояту ( текше туралы білетіндерін естеріне түсіру)
(Математика пәнімен байланыстыру)
- Мынау қандай фигура?
- Текше (куб)
- Оның неше жағы бар?
ІІ.Үй тапсырмасын тексеру
-Етістіктің жіктелуі дегеніміз не?
- Етістікке жіктік жалғауы жалғанып өзгеруін етістіктің жіктелуі деп атаймыз.
- Етістік неше жақта жіктеледі?
- Етістік үш жақта жіктеледі.
-Жіктік жалғаулы етістіктер қандай сөйлем мүшесі болады?
- Баяндауыш
ІІІ.Жаңа сабақ. ( күннің жадын, сабақтың тақырыбын жазу)
(текшенгің ІІ жағы)
13-жаттығудың (ауызша)
Мақсаты:
а) етістікті табу
ә) қай жақта тұрғанын айту
б) 1-ші және екінші бағандағы сөйлемдерді салыстыру ( жекеше, көпше түрде жіктелетіндігін айту)
д) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі
Айтылуына қарай қандай сөйлемдер?
а) сөйлем мүшелеріне талдату арқылы жай сөйлем, жалаң сөйлем екеніне көз жеткізу
ә ) жіктік жалғауы басқа қосымшалар сияқты сөз бен сөзді байланыстыратын дығын ескерту
б) III жақта жіктік жалғауы болмайтындығы түсіндіріледі
(Текшенің үшінші жағы)
14-жаттығу Дәптермен жұмыс Жаңылтпашты жатқа жазу
( жазу каллиграфиясына көңіл бөлу, есте сақтау қабілетін жетілдіру)
Үш егізбіз, үш егізбіз,
Асты бірге ішеміз біз.
Тапсырмасы: жіктелген етістікті табу, астын сызу, етістікті сөз құрамына талдау, ішеміз-көпше түрде 3-жақта жіктелген, егізбіз - 3 -ші жақта жіктелген зат есімдер
Егіз дегеніміз не? Үш егізді тағы қалай атауға болады?
( туыстық қарым- қатынас туралы, адамгершілік туралы мағұлматтар беру)
Сергіту сәті: Отбасы мүшелері бір- бірінің қимыл-қозғалысынан, бет әлпетіндегі ым- жымынан еркін түсініседі. Олай болса ,
IV.Жаңа тақырыпты бекіту.
« Пантамимикалық » ойын ( оқушының зеректігін жетілдіру)
Ойынның шарты: (әр қатардан 1 оқушы шығып бетшеге жазылған тапсырманы іштей оқып, оны қимымен көрсетеді, қалған оқушылар қимылды мұқият қайталап, кімнің?ненің? қимылы екенін тауып айтады.)
Құс аспандап ұшты. Бала доп ойнады. Жүргізуші көлікті жүргізді.
(Текшенің ІҮ жағы)
15-жаттығу (ауызша)
Мақсаты: Берілген сөздерге сөйлем құрау, жіктік жалғаулы сөздердің баяндауыш қызметін атқаратындығына көз жеткізу.
Тазалаймын, үйренесің, біледі.
(Текшенің Ү жағы )
16-жаттығу Әр бағандарды салыстыру ( ВЕНН диаграммасы)
1-ші жақта жіктелген етістіктер: 2-жақта жіктелген етістіктер:
Етістіктің жіктелуі
(оқушылардың шығармашылық ойлау қабілетін дамыту)
17- жаттығу Мәтінді түсініп оқу.Ат қою. Мәтін туралы білімдерін толықтыру. Етістіктерді тауып, қай жақта тұрғанын табу.
Дүниетану пәнімен байланыстыру
Грамматикалық талдау (Мәтіндегі 1-ші сөйлемді сөз құрамына талдау)
Құндыз-ақылды жануар.
Теориялық білінің маңыздылығы (Ғаламтор материалдары)
«Құндыз - бағалы аң» (қоршаған орта мен табиғатты сүюге тәрбиелеу)
(Текшенің ҮІ жағы) Жинақтау әдісі.
V.Қорытынды.
Семантикалық картаТапсырманың түрі
Даладан
Жүрдің
Оқушымын
Зат есімнің септелуі
Зат есімнің жіктелуі
Етістіктің жіктелуі
( Бірін-бірін бағалау әдісі арқылы жауаптарды тексеру)
Бағалау («Жүректен жүрекке» тәсілі бойынша оқушыларды тілек жазылған текшелер беру арқылы бағалап,оқушылардың болашақтарына жақсы ғұмыр тілеу)
Өзін- өзі тану пәнімен байланыстыру. Үйге тапсырма беру.
Мұғалімнің қолы__________