7


  • Учителю
  • Математика пәнінен Кері есептер тақырыбындағы ашық сабақ

Математика пәнінен Кері есептер тақырыбындағы ашық сабақ

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


Пәні: математика Күні: 15.10.2015жыл


Мұғалімнің аты - жөні:

Сабақтың тақырыбы:Кері есептер №1-9 57-58 беттер

Сабақтың мақсат-міндеттері:

А) білімділік:

Оқушыларға заттарды тең бөліктерге бөліп,үлестерді шығарып алуды түсіндіру.Санның үлесі бойынша бүтін санды табуға арналған тапсырмаларды орындау.

Ә) дамытушылық:

Оқушылардың білім, білік - дағдыларын кеңейту, теориялық білімдерін есеп шығаруда қолдана білу дағдыларын дамыту;

Б) тәрбиелік:

Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеуге, еңбексүйгіштікке, ұқыптылыққа, ой еңбегіне тәрбиелеу;

Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:

Дамыта оқыту, ҮӘЖ технологиясы

Сабақтың типі:

Аралас сабақ

Сабақтың түрі:

дамытушылық


Сабақтың әдістері:

Сұрақ-жауап,Т кестесі, Блум таксаномиясы, Миға шабуыл стратегиясы, Математикалық эстафета.

Сабақтың формасы:


Жеке, топ,ұжым

Сабақтың көрнекілігі:

Оқулық, дидактикалық материалдар,карточкалар.

Сабақ барысы


І. Ұйымдастыру бөлімі

1)Сабаққа даярлығын тексеру,сәлемдесу: Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Сәлем бердік сіздерге Құрметпенен Біз! 2)Психологиялық дайындық. Қолымда бар он саусақ
Бес саусағым қолдағы
Бес жұлдыздың тармағы
Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой
Балалардың бес ісі.



-Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ болғалы отыр.Бұл сабаққа белсене қатысып,өзімізге ұпай жинаймыз.Кімде өте көп ұпай болса, ол-керемет бала!

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

56-бет №7

ІІІ. Мақсат қою кезеңі

Санның үлесі бойынша бүтін санды табуға арналған тапсырмаларды орындау.

ІІІ. Өткен материалдар бойынша оқушы білімін тексеру кезеңі

1)Қызығушылықты ояту

А)Блум таксаномиясы(жіңішке сұрақтар)

Жіңішке сұрақтар - еске түсіруге арналған сұрақтар, жауабы нақты цифрмен немесе иә, жоқ деген жауап алынатын сұрақтар.

Мына төмендегі сұрақтарға қарап , егер дұрыс болса «иә»деп, дұрыс болмаса «жоқ» деп жауап береді.


5*6=35 36/4=8 80мин4/1=20мин

8*4=32 28/7=4 20сағ5/1=5сағ

7*5=35 20/5=5 30см6/1=5см

8*5=45 12/2=6 24сағ8/1=8сағ


a=3см а=5см

Р=12cм в=2cм

Р=14см

a=5см

Р=10cм

Ә) «Эстафета» ойыны

Өтілген сабақты қорытындылау.Әр қатарға мысалдар таратылып беріледі.Қай қатар бірінші болса, сол жеңімпаз қатар болады.

1)20 см-дің жартысы неше сантиметр?

2)20см-дің ширегі ше?

3)20см-дің бестен бірі ше?

4)20см-дің оннан бірі ше?

5)40 см-дің жартысы неше сантиметр?

6)40см-дің ширегі ше?

7)40см-дің бестен бірі ше?

8)80 см-дің жартысы неше сантиметр?

9)80см-дің ширегі ше?

10)80см-дің сегізден бірі ше?

Б)Т кестесі стратегиясы

Мақсаты: таныс, таныс емес тапсырманы ажыратып,салыстыру, салыстыра отырып топтастыру сияқты процестер жүзеге асады. Мына төмендегі мысалдардың ішінен өздеріне таныс және таныс емес мысалды тауып топтап, салыстырады.

№1.а)Ш: Ш:

Е.-?45мин3/1 45:3=15

Қ.-?45мин5/1 45:5=9

Т.-?45мин9/1 45:9=5

Ж:е.-15мин,қ.-9мин,т.-5мин


Ә) Ш: Ш:

Д.-?60мин6/1 60:6=10

М.-?60мин3/1 60:3=20 20+10=30 60-30=30

Қ.-?қалғаны Ж:Қ.-30мин

№2.ауызша

№3.а)5*2см=10см ә)5*20см=100см

-Өткен сабақта бүтінді бөліктерге бөліп өзімізге керек бөлігін алуды үйрендік. Ал бүгін алынған сол үлестен бүтін санды қайта шығарамыз.Мұны өзара кері есептер деп айта аламыз.

-№3 есеп жаңа сабаққа жатады ма?Әлде өтілген тапсырма ма?

-Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы кері есептер.Мақсатымыз санның үлесін табу ,яғни санды бөліктерге теңдей бөліп, керек бөлігін алу және үлес бойынша бүтін санды табу.

ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру




Миға шабуыл стратегиясы- бұл ұжымдық талқылау, мәселенің шешімін іздеуде қолданылатын тиімді әдіс. Қандайда бір проблеманы әр мүшенің пікірін еркін тыңдау арқылы шешу. Миға шабуыл стратегиясының қағидасы мұғалім қандай да бір проблеманың шешімін табуды өтінесіз (айтасыз). Барлық оқушылар өз пікірлерін айта бастағанда, ешкім оның ойын бөліп, өз пікірін айта алмайды және бағаланбайды. Ұсынылған пікір бағаланбайды, сыналмайды. Жұмыс пікірдің сапасына емес санына бағытталған (неғұрлым пікір көп болса, соғұрлым нақты шешім қабылдауға таңдау болады.

20кг

5/1

4лОсы стратегияны пайдалана отырып, санның үлесі бойынша бүтін санды табуға арналған тапсырмаларды орындауды түсінеміз.


2кг








50г

8см

Ү. Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі

2)Мағынаны тану.

№4.ауызша 3/1 , 4/1.

№5.3сағ*8=24сағ 10*6мин=60мин

№6.Ш:а)3/1-15мин Ш:15мин*3=45мин

Барлығы-?мин Ж:45мин

Т кестесі стратегиясы

№7 есеп үш нұсқада шығарылып, әр балаға карточка арқылы таратылады.Балалар дұрыс нұсқасын белгілейді.

Мұғалім тексеріп, неше оқушы дұрыс жауап бергенін жариялайды.

№6.Ә)І нұсқа

Ш:5/1-6мин Ш:5+6мин=11мин

Барлығы-?мин Ж:11мин

ІІ нұсқа

Ш:5/1-6мин Ш:5*6мин=30мин

Барлығы-?мин Ж:30мин

ІІІ нұсқа

Ш:5/1-6мин Ш:5*6мин=30мин

Барлығы-30мин Ж:30мин



8лCәйкестендір:

6



24 28 16

Сергіту сәті

ҮІ. Сабақты бекіту.

3) Ой тоғаныс

Математикалық эстафета:

Оқушыларға мысал карточкаға жазып таратылады.Қай оқушы бірінші болса, сол жеңімпаз болады



№7.Қателерді тап және түзет:

25:5=5(қалд.0) 16:5=3(қалд.1)

33:5=6(қалд.3) 24:5=5(қалд.1)

48:5=8(қалд.8) 49:5=9(қалд.4)

17:5=3(қалд.3) 35:5=6(қалд.5)

№9.Өрнектің мәнән тап:

5•а

а=9 5•9=45

а=8 5•8=40

а=7 5•7=35

а=6 5•6=30

b:4

b=36 36:4=9

b=32 32:4=8

b=28 28:4=7

b=24 24:4=6

b=20 20:4=5

Ойлан ,тап: (ауызша)

Жауабы:4мин

ҮІІ. Үйге тапсырма

58-бет №8

ҮІІІ. Оқушы білімін бағалау


Сабаққа белсене араласқан оқушыларды мадақтап,бағалау.






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал