- Учителю
- Открытый урок по математике на тему 'Робинзон Крузоға қарай жүзу!' Ойыны'
Открытый урок по математике на тему 'Робинзон Крузоға қарай жүзу!' Ойыны'
«Робинзон Крузоға қарай жүзу» ойыны
Сабақтың тақырыбы: Білімді пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды откен материалдар бойынша және ауызша есептеу машықтарын әрі қарай дамыту.
Дамытушылық: есептер құрастыру, логикалық ойлау, есте сақтау қабилиетін дамыту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұстамдылыққа, әр бір істі саналы түрде орындауға, ұлттық намысқа берік етіп тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрнекілік, сұрақ-жауап, ойын саяхат.
Сабақтың түрі: білімді тексеру, көрнекілік, слайд, АКТ.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі.
-
Откен сабақты пысықтау
-
Жаңа сабақ
Ә) тотықұс тапсырмасы
А) Маймыл тапсырмасы
Б) Піл тапсырмасы
В) Жабайы адамдар тапсырмасы
Г) Робинзон Крузо тапсырмасы
4. Бағалау
5. Үйге тапсырма.
Оқушыларды отырғызып, сабақты бастаймын.
-
Балалар бүгін барлығымыз бірге Робинзон Крузоға қонаққа барамыз. Саяхатымыз көпке созылады, бірақ өте қызық және қатерлі болмақ. Сол үшін өзімізбен бірге ең ақылды, ең тату, ең батыр, есепті жақсы білетін оқушыларды аламыз. Сондай оқушылар бар ма? Ал, ол оқушыны біз үш тапсырманы орындағаныңыздан соң анықтайтын боламыз.
-
1. Артық санды тап.
15, 18, 20, 3, 45, 37
-3 саны неге артық?
-Бір таңбалы санды онға арттыр (13)
2. «Түн және күн» ойыны
- «Түн» дегенде балалар көздерін жұмып, бастарын парта үстіне қояды. Тапсырма беріліді. Балалар ойлайды.
-«Күн» дегенде балалар бастарын көтеріп біріден соң бірі жауап береді:
16, бұл- 8 және? 17, бұл- 9 және?
14, бұл- 6 және? 18, бұл- 9 және?
12, бұл- 5 және? 15, бұл- 8 және?
-
Жауабыны тап:
80-4 70+11
90-7 12+60
50-2 40+17
100-6 19+90
-Жарайсындар балалар! Барлығыңыз тапсырмаларды өте жақсы орындадыңыздар, енді саяхатқа шығуымызға болады. Кемеде жұп болып тізбектеліп отырыңдар.
1-тізбек «11» санын құрастырыңыздар.
2- тізбек «12» санын құрастырыңыздар.
3-тізбек «13» санын құрастырыңыздар.
-
Өздеріңізге ыңғайлы орналасып алыңдар, теңізді көріп, таза ауамен тыныс алыңдар. Қәне жолға шығайық. Біздің кеме тоты құстар аралына жақындап қалды. Олар бізге тапсырмалар дайындап қойыпты. Мына өрнектер дұрыс болатындай етіп белгілерді орналастыра аладыма деп қызығушылық танатып отыр. (слайд көрсетіледі)
56-4-8=52
42-5-30=67
73-7-33=43
Тотықұс балалардың жауабынан риза болып қоштасады.
Балалар тағы жолға шығады. Олардың алдында маймылдар аралы пайда болады. Арал басшысы екі логикалық тапсырма дайындап қойған екен:
-
5, 10, 15, 20,...
Келесі үш санды ата.
-
Артық бір әріпті сыз. Санның атауын айтып бер:
Балалар сұрақтарға жауап беріп, пілдер аралына жүзіп барады. (слайд көр)
Кішкентай піл балаларды көптен күтуде. Ол хайуанаттар мектебінде оқып, берілетін үй тапсырмаларын орындай алмайтын екен.
-Балалар тапсырмалард орындауға көмектесеміз бе?
90-53 70-15 100-90
86-60 63-40 97-37
Балалар қуанышпен пілге көмектеседі.
-Сіз дұрыс істедіңіз бе? Сіздер үшін үй тапсырмаларын басқа біреу орындауы дұрыс болама? Не істеу керек еді? (тапсырмаларды орындап бермей түсіндіріп беру керек еді). Енді пілге мысалдарды қалай шығару керектігін түсіндіріп беріңдер!
(тақтада орындалады).
Піл балалардан риза болып, оларға банан мен ананас береді.
(слайдпен арал көрсетіледі)
-
Бұл не?
-
Қандай арал?
-
Балалар біздің кемені жабайы адамдар қоршап алды! Сендер олардың сұрақтарына тездетіп жауап бермесеңдер, олар біздің кемені жібермей, суға батырып жіберуі мүмкін:
53+7 64-9
71-6 66+7
46+5 52-5
-Жарайсындар, жауап табылды!
-Біз бостандыққа шықтық!
- Робинзон Крузо бізді күтіп тұр, оны қарсы алыңдар. (шапалақпен қарсылайды).
Робинзон Крузо: - Сендер қандай үлкен болып өскенсіндер?!
Білімді де, ақылды болған шығарсыңдар? Сендерге тапсырмалар беремін, орындай аласындар ма?
Жұмбақ
Жоқ өзінде бас та, қаста, мойында,
Ұзындығы жазулы тұр бойында.
Есепте!
14
-
32
+
24
-
16
+
72
4 . Ал, балалар Робинзон Крузоның тапсырмасын да орындадық. Енді үйге қайтайық. Саяхатта аң дарғ жақсы көмектескен оқушыларды бағалаймын.
-
Үйге тапсырма: 7-мисол сәуле, кесінді, түзу сызықтар сызу өлшемдерін жазу