- Учителю
- Урок з природознавства Вода, властивості води. Вода-розчинник. Розчинник у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Урок з природознавства Вода, властивості води. Вода-розчинник. Розчинник у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Тема:Вода,властивості води. Вода-розчинник. Розчинник у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Мета: збагатити уявлення учнів про воду, ознайомити з її властивостями. Розвивати пізнавальнуактивність ,забезпечити розвиток логічного та просторового мислення ,спостерігати та виконувати досліди, що демонструють властивостіводи. Виховувати любов до природи.
Хід уроку:
І. Вступна частина
1. Організація учнів до уроку
Любі діти,у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром
Учні: Ми вам раді,люди добрі
І вітаєм щиро вас
І запрошуємо ласкаво
На урок у 3 клас
Девіз уроку: Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь
Видумуй пробуй і твори
Розум ,фантазію прояви!
2.Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми будемо подорожувати,розгадувати загадки, проводити досліди,розповідати вірші та прислів'я.
Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми зробимо ще один крок до пізнання навколишнього.
Поміркуйте і скажіть,без чого ми не уявляємо життя на землі?(без води,сонця,повітря , землі)
Слайд 1 звук дощу
Вчитель: Відгадайте загадки: Що таке пливе і ллється
Часом на камінь дереться ?
Як немає,все висихає
Звірі й птахи помирають (вода)
На все вона спроможна
Без неї жити не можна
Тепер вгадайте
Хто вона ?
Ота звичайна рідина… (вода)
Вчитель: Тема нашого уроку. Вода,властивості води. Вода-розчинник. Розчинні у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Слайд 2
Вчитель. Діти ! Вода- справжнє багатство землі. Життя на нашій планеті виникло та існує завдяки тому, що на землі є вода.
Вода- найбільш поширена і найдивовижніша речовина на Землі. Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя. Перед Вами предмет,який називається глобус.
Глобус -це об'ємне зображення нашої планети. Який колір переважає на ньому? (зелений чи синій).
Так, синій або ще називають блакитний. Цим кольором позначена вода.
слайди
Вода-це озера в них вода може бути прісною або солоною.
Вода -це моря і океани в яких вода солона і не придатна для вживання людиною.
Вода-це і хмари в небі.
Вода -це річкі з прісною водою і яку вживають люди і тварини.
Вода-це сніг та іній
Вода -це туман
Вода-це краплі дощу або роси
Вчитель:
Сльози та слина- це теж вода.
Воду ми п'ємо,нею миються,перуть одяг.
Вода -місце життя риб та інших живих організмів.
Вода входить до складу всіх живих організмів.
Діти, вода є в нашому організмі. Саме тому, що у вашому тілі багато води, ваша шкіра ніжна ,м'якенька , ваші м'язи і кістки рухливі. Вам легко виконувати фізичні вправи.
Вчитель:Слово вода- що означає?
Діти : -назву предмета і відповідає на питання що?
Вчитель :Ми вже дещо дізналися про воду. Тепер давайте проведемо досліди з водою і дізнаємось про її властивості.
Вчитель:Отже дослідження води- рідини.
-
Текучість води.
Налити води на плоску тарілку.(учень виконує дослід перед класом)
-
Не має власної форми
Переливаємо воду з одної посудини в другу,із широкої в вузьку і т.д.
-
Вода прозора
Взяти стаканчик з водою поставити в нього ложечку. Чи бачите ви ложечку крізь воду? (прозора)
-
Діти,налийте воду у склянку. Понюхайте її, спробуйте на смак.
Вчитель: Яка вода? (Прозора,без запаху,не має смаку)
Слайд 10
Висновок : вода-прозора рідина,без кольору,запаху,смаку.
Фізхвилинка
Що ж,мабудь прийшла пора
Всім нам відпочити
Хочу на фізкультхвилинку всіх запросити
Встаньте,діти усміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться
В різні боки нахиліться
Покружляли,потяглися
Слайд фізхвилинка
І до роботи знов взялися
Вчитель:Вода є прекрасним розчинником
Досліди
-
Учень насипає в склянку водою цукор і розмішує
-
Учень насипає сіль у склянку з водою і розмішує
-
Учень насипає соду в склянку з водою і розмішує
-
Учень насипає глину в склянку з водою і розмішує
-
Учень насипає пісок в склянку з водою і розмішує
Висновок. Цукор,сіль,соду вода розчиняє
А пісок і глину тільки розмиває
Діти вода в річках,озерах,колодязях-прісна. В ній розчинена мала кількість солі.
Вода в морі і океані - гіркувато солона. В ній крім солі можна знайти майже всі хімічні елементи , які тільки знають люди
Мінеральна вода є розчином багатьох солей.
Дослід п»ють мінеральну воду.
Вчитель: А чи знаєте ви, що прісної води на нашій планеті в річках,озерах та під землею всього 0,6%. Це дуже мало ,тому ми з вами повинні не тільки любити воду, а й оберігати її. Вода звертається до нас вустами нашого земляка,поета з Миколаївщини Степана Крижанівського
«Монолог води»
Я- вода.І я родилась чистою.
Не для себе ллюся,а для вас.
Озиваюсь мовою врочистою
І лише за правду без прикрас
Я - вода. Я чиста й чесна віта
Я течу,журчу,туди й сюди
Чи ти бачиш,окаяний світе,
Щоб все більше мертвої води?
Хочеш ти ковток водиці чистої,
Щоб була я вічно молода?
Чоловіче,я сама не вистою,
Ти рятуй мене,
Бо Я -ВОДА!
Вчитель: перед вами стоїть три посудини з водою, підійдіть будь ласка і кожен візьміться рукою.
Яка вода в першій посудині? (холодна)
У другій-тепла
У третій -гаряча.
А для цього, щоб дізнатися чим вимірюється температура води відгадайте загадку
Скляна трубочка тоненька,
Рідина в ній червоненька.
Як тепло - вгору стрибає,
А як холод - униз спадає.
Є шкала й цифри малі...
Як же звуть, скажи, її?
(Термометр)
Так термометр- це прилад для вимірювання води.
Є різні термометри: в класі- для вимірювання тепла, у медсестри-для вимірювання температури тіла людини.
Розгляньте термометр . Основна частина термометра-скляна трубка,наповнена рідиною і шкала (пластинка з діленнями ) Кожна поділка на шкалі означає один градус. У середині шкали ви бачите нуль. Це межа між градусами тепла і градусами морозу. Кінець стовпчика рідини в трубці вказує на число градусів. Щоб зрозуміти,як працює термометр,виконаємо досліди.
Дослід № 1 У склянку з гарячою водою поставити термометр ( стовпчик підніметься вгору в стакані з холодною опуститься вниз.
(Далі ви будете вчити,що при нагріванні вода розшириться , а при охолодженні-стискається)
Підсумок уроку:
Що нового дізнались на уроці?
Що ми дізналися про властивості води (проговоримо з опорою на картинки на дошці)
Чи довели ми ,що вода- це скарб Землі?
То ми впорались із завданням уроку.
Вірш «Вода»
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода- ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть
Розцвітають в лузі квіти
І рясні дощі ідуть
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Вчитель: Які ви знаєте прислів'я?
-
Без води ні туди і ні сюди
-
Щоб спрагу вгасити треба води попити
-
Не всяка водиця для пиття годиться
Працювали плідно,гарно
І урок пройшов не марно.
Впорались з завданням всі:
Ви сьогодні «Молодці» слайд 13