- Учителю
- Робота з дитячою книжкою. Василь Сухомлинський 'Ледача подушка' (розробка уроку 1 клас)
Робота з дитячою книжкою. Василь Сухомлинський 'Ледача подушка' (розробка уроку 1 клас)
1 - Б клас
Тема: Робота з дитячою книжкою В. Сухомлинський «Ледача подушка»
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати самостійність.
Обладнання: ІКТ, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Дзвоник знов дзвенить для нас -
Розпочати урок час.
Попрацюємо на славу,
Щоб сказали у кінці:
«І дівчата і хлоп´ята,
Всі ви просто молодці!»
ІІ. Мовна розминка.
2.1 Читання таблиць.
2.2 Скоромовка.
Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі.
Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-
Діти, як починається ваш день?
-
Відгадайте загадку:
Чотири вушка, два черевця - щоночі тулиш її до лиця. (Подушка)
(Діти називають асоціації до слова «подушка»)
Подушка
ІV. Актуалізація опорних знань, підготовка до засвоєння.
4.1 Вступна бесіда.
Передбачення за назвою оповідання.
-
Як ви гадаєте, про що нам розповість оповідання під назвою «Ледача подушка»?
-
Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Сухомлинського «Ледача подушка»
4.2 Знайомство з автором.
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Кіровоградської області у незаможній селянській родині. Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром, майстрував колеса і музичні інструменти. Мати, Оксана Юріївна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки.
Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів, дотримувались українських традицій. Тому, мабуть, усі їхні діти обрали професію вчителя. Змалку в дітей виховували любов до книги. У діда була бібліотека і, помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку, де він зберігав найціннішу літературу.
Літом Василько разом з батьками працював у колгоспі: помагав збирати солому, збирав колоски. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити, а за фарбами ходив пішки аж у Кременчук (тридцять кілометрів).
У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями, яким важко давалася математика. Сімнадцятирічним юнаком Сухомлинський - учитель мови і літератури - переступив поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя. Понад тридцять п'ять років працював Василь Олександрович учителем і директором школи. Написав багато книг.
V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Ледача подушка».
5.1 Словникова робота.
- У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Яринці таємниця
Хочеться повітря
Ввечері кулачками
Вранці збиратися
Ледача посміхається
Мерщій лінощі
Читання «буксирчиком»
-
Діти, зрозуміти значення незрозумілих вам слів допоможе словникова скринька.
Зарані - рано;
Мерщій - швидко;
Долі - на підлозі.
5.2 Читання тексту учителем.
- Послухайте уважно оповідання В. Сухомлинського «Ледача подушка» і виберіть з малюнків ту, яка найбільше підходить за змістом.
5.3 Читання тексту учнями.
Читаємо «ланцюжком»
5.4 Робота над аналізом змісту оповідання.
- Про кого розповіло оповідання?
- Куди ходила Яринка?
- Хто дав пораду дівчинці?
- Як назвав подушку дідусь?
- Як провчила Яринка подушку?
- Чи допомогла порада дідуся?
5.5 Вибіркове читання.
- Знайдіть в тексті речення, за його початком.
Маленькій Яринці….
-Справді? …
Схопилась Яринка….
Не хочеться вставати….
Долі кіт нявчить….
Повернулася до хати…
5.6 Гра «Знайди слово»
- Знайти слова-дії, слова назви предметів, назви ознак.
5.7 Гра «Хто сказав?
Це подушка в тебе ледача дідусь
Знаю я таємницю…. Дідусь
Я завтра так і зроблю… Яринка
А що ж їй зробити, щоб не була така ледача? Яринка
5.8 Робота в групах.
-
Скласти текст з розділених слів.
VІ. Підсумок уроку.
-
Що нового ви дізнались на уроці?
-
Що вам найбільше сподобалось?
-
Чи задоволені ви роботою на уроці?
VII. Творче завдання.
Розфарбувати ілюстрацію до оповідання.