7


  • Учителю
  • Открытый урок на тему Өрнек. 10-а (1класс)

Открытый урок на тему Өрнек. 10-а (1класс)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні:

Сынып: 1

Пән: математика

Сабақтың тақырыбы: Өрнек 10 - а

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Әріпті өрнектердің мәнін таба білуге, амалдарды орындауға қалыптастыру. Есептің шартына байланысты сұрақтар қоя білуге, шешуін табуға үйрету.

2. Дамытушылық: Оқушылардың білім деңгейлерін арттыру. Логикалық ойлау, шығармашылық қабілеттерін дамыту. Жылдам есептей білу қабілеттерін арттыру, нығайту.

3. Тәрбиелік: Оқып, білім алуға талпынуға, ізденімпаздыққа баулу. Еліміздің көркейіп, дамуына үлесін қосатын, білімді азаматтар болуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекі құралдары: смаилектер, карточкалар, суреттер (құстар, жануарлар, алма, гүлдер,

Сабақтың әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ - жауап, ойын, «мозаика», «бағдаршам»

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Пәнаралық байланыс:

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен амандасып, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Психологиялық дайындық:

Қонақ күту - салтымыз,

Оқып, біліп жатырмыз.

Келген қонақ сіздерге,

Сәлем бердік жалпымыз.

  • Күлімде күн, күлімде,

Күлсін барлық бала шат.

Берекелі бүгіндей,

Бейбіт болсын болашақ, - дей келе, бүгінгі сабағымызды бастаймыз.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (ауызша тексеру әдісі)

(Тақтаға аю мен пілдің суреті ілінеді)

  • Балалар, қараңдаршы бізге бүгін көптеген қонақтар келіп отыр. Солардың бірі аю мен піл. Олар екеуі алма бағынан алма теріп келе жатып, жолда алмаларын шашып алыпты. Оларға алмаларын жинауға көмектесеміз бе?

  • Ендеше, санды өрнегі бар алманы аюдың себетіне, ал әріпті өрнегі бар алманы пілдің себетіне салуымыз керек.

  • Сонымен, балалар, санды өрнек дегеніміз не?

  • Ал әріпті өрнек дегеніміз ше?

ІІІ. Жаңа сабақ.

  • Мына үстелден әрқайсымыз бір бөлшектен алуымыз керек. Кезектесіп, тақтаға бөлшектерді қосамыз. Ненің суреті шықты? (қарлығаш)

  • Далада қай мезгіл? (көктем)

  • Көктеммен бірге елімізге нелер оралады? (құстар)

  • Осындай құстардың бірі - қарлығаш. Қарлығаш құсы туралы не білеміз? (Қарлығаш киелі құс. Оның құйрығы айыр болады.)

  • Бүгінгі біздің сабаққа да қарлығаш ұшып келіпті. Кәнекей, оның бізге не әкелгенін көрейік. (10 - а)

  • Бұл, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы. Біз сендермен сабақта 10 - а деген өрнекпен танысамыз және әріпті өрнекті санды өрнекке айналдырып, мәнін табамыз.

  • Барлығымыз дәптерімізді ашамыз және бүгінгі күнді және сабақ тақырыбын жазамыз. (дәптермен жұмыс)

Кітаппен жұмыс. 167 бет.

  • №1. Кестені толтыр. (дәптермен жұмыс)Бізге 10 - а деген өрнек берілген. Осы өрнектің мәнін табу үшін, не істейміз? (а-ның орнына сандарды қоямыз)

  • Ендеше, бір-бірлеп тақтаға шығып өзімізге ұнаған гүлді таңдаймыз және оның артындағы санды а-ның орнына қойып, өрнектің мәнін табамыз.

    №3. Есепті шығар. (дәптермен жұмыс)

    Аулада 6 қарағай және 4 қайың өсіп тұр. Аулада неше ағаш өсіп тұр?

    • Есептің шартын оқимыз. Есеп неден тұрады? (шарты, сұрағы, шешуі, жауабы)

    • Дәптерімізді ашамыз да, есептің шартын жазамыз. Сұрағын белгілейміз. Шешуін табамыз да, жауабын жазамыз.

    №2. (дәптермен жұмыс)

    а мен 1 сандарының қосындысын жаз. а-ның орнына бір таңбалы қандай сандарды қоюға болады? Мәні ең үлкен және мәні ең кіші санды өрнектерді жаз.

    • Балалар, бізге а + 1 деген қосынды берілген. Бұл әріпті өрнекті санды өрнекке айналдырып, мәнін табуымыз керек. Ол үшін не істейміз?

    • Әріптің орнына сандарды қоямыз.

    • Сендердің алдарыңда 0-ден 9-ға дейінгі сандар берілген. Осы сандарды а-ның орнына қойып, мәнін табуларың керек.

    • Енді, сендермен карточкалық жұмыс жүргіземіз. Әрқайсысыңа логикалық тапсырмалар берілген, осы тапсырмаларды жылдам, әрі дұрыс орындап шығуларың керек.

    Логикалық тапсырмалар:

    1. Ағашта 4 құс отыр, 2 торғай, қалғаны қарға. Неше қарға отыр? ( 2 )

    2. Терезеде үш жасыл қызанақ жатыр еді, бір күннен кейін олар қызарды. Неше жасыл қызанақ қалды? ( 0 )

    3. Сен, мен және ол. Нешеуміз? ( 3 )

    4. Аслан 4 жаста, Дариға 9 жаста. Кім үлкен, кім кіші? ( Аслан кіші, Дариға үлкен )

    5. Көлден ұшты 7 қаз

    Қайтып қонды 2 қаз

    Қонбады оның нешеуі? ( 5 )

    - Әрқайсымыз бір сұрақтан оқып, жауабын береміз.

    Сергіту сәті:

    • Балалар, далаға көктем келіп, ағаштар жасыл түске боянуда. Кәнекей, бәріміз өлең жолдаын оқып берейік.

    • Тербеледі ағаштар,

    Алдымнан жел еседі.

    Кіп-кішкентай ағаштар,

    Үп-үлкен болып өседі.

    • Балалар кеше ғана қыркүйек айында сендер кіп-кішкентай ағаштар секілді кішкентай болғансыңдар, ал қазір сендер де ағаш секілді өсіп кетіпсіңдер. Жуыр арада 1-сыныпты тәмәмдап, болашақ 2-сынып болғалы отырсыңдар,

      ендеше білімімізді көрсететін кез келді, сондықтан миға шабуыл жасап жіберейік.

    • Мен қойған сұрақтарға, алдарыңдағы сандар көмегімен жауап берулерің керек.

    Миға шабуыл:

    • 2-мен 3-тің қосындысы нешеге тең? ( 5 )

    • 6-мен 4-тің айырмасы нешеге тең? ( 2 )

    • Сандар қатарында 7-ден кейін қандай сан тұрады? ( 8 )

    • Ал 5-тің алдында қандай сан тұрады екен? ( 4 )

    • 8 - 7. Мәні неше болады? ( 1 )

    • 1 + 2. Мәні неше болады? ( 3 )

    • Барлығы неше бір таңбалы сандарды білесіңдер? ( 9 )

    • 10-нан 4-ті азайтса неше болады? ( 6 )

    • 0-ге 10-ды қосса ше? ( 10 )

    ІҮ. Сабақты бекіту. (өздік жұмыс)

    • Бүгінгі өткен тақырыпты бекіту мақсатында, мына карточкалық жұмысты орындаймыз.

    - Карточкалық жұмысты аяқтаған болсақ, санның құрамын қайталап өтейік. Тақтада берілген үйшіктерге тиісті сандарды қойып шығыңдар.

    Ү. Қорытынды.

    - Бүгін біз сендермен қандай тақырыппен таныстық?

    - Санды өрнек дегеніміз не?

    - Әріпті өрнек дегеніміз ше?

    - Сабағымыз сендерге ұнады ма?

    - Бүгінгі сабақта қандай көңіл-күйде болдық?

    - Осы көңіл-күйде бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.

    ҮІ. Үй тапсырмасын беру.

    • Үйде, мына карточкалық тапсырмаларды орындап келіңдер.

    І-нұсқа:

    1) 10 - а

    а=1

    а=3

    а=4

    2) 10 саны мен а-ның айырмасын жаз.

    ІІ-нұсқа:

    1) а+7

    а=1

    а=2

    а=3

    2) 10 саны мен а-ның қосындысын жаз.

    ҮІІ. Бағалау.

    • Алдарыңдағы бағдаршамдар көмегімен, әр оқушы қасындағы баланы бағалауы керек. Егер де ол «5»-ке жауап берді деп ойласаңдар жасыл түсті, «4»-ке жауап берді деп ойласаңдар сары түсті, ал «3»-ке жауап берді дегендеріңіз қызыл түсті көрсетулерің керек.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал